צוות ממשלתי ממליץ לפתוח את לשכות הרווחה למבקשי מקלט - אך רק באופן חלקי

צוות בין-משרדי הציג לשרי הפנים והרווחה המלצה להשקיע 26 מיליון שקלים בנושא, אך חילוקי דעות מונעים את אישורן הסופי של המסקנות. כיום ניתנים שירותי הרווחה רק במקרים של סכנת חיים

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקשי מקלט במרפאה הציבורית בתחנה המרכזית בתל אביב, בחודש שעבר
מבקשי מקלט במרפאה הציבורית בתחנה המרכזית בתל אביב, בחודש שעברצילום: עופר וקנין

צוות ממשלתי בין-משרדי בראשות מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה ממליץ לפתוח את לשכות הרווחה באופן חלקי למבקשי מקלט, כך נודע ל"הארץ". ההמלצות, שהוגשו לשרי הפנים והרווחה, כוללות המלצה להשקיע 26 מיליון שקלים בנושא, אך חילוקי דעות בין משרדי הממשלה מונעים את אישורן הסופי. 

כיום המחלקות לשירותים חברתיים לא מעניקות טיפול סוציאלי למבקשי מקלט נזקקים, למעט במקרים חריגים של סכנת חיים. עמותת א.ס.ף (ארגון סיוע לפליטים) עתרה בנושא לבג"ץ, בטענה שהמדינה מחויבת לספק שירותים אלה לחסרי מעמד נזקקים.

בעקבות דו"ח של מבקר המדינה בנושא בשנת 2014, הקים היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צוות לבחינת הנושא בראשות מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה פרופ' שלמה מור יוסף. הצוות כולל נציגים ממשרדי הרווחה, הבינוי והשיכון, הפנים, הבריאות ומשרד המשפטים.

הוועדה החליטה לתת סיוע לחמישה סוגי אוכלוסיות: נשים מוכות, חסרי בית, ילדים בסיכון, נכים ואוכלוסיות מוחלשות מסיבות אחרות. אנשים אחרים שזקוקים לסיוע הרווחה, למשל על רקע של מצוקה כלכלית, לא יקבלו סיוע. 

חילוקי דעות מונעים כעת את אישור המלצות הצוות. שר הרווחה חיים כץ דרש כי אם ייגמר התקציב שיוקצה למחלקות הרווחה לטיפול במבקשי המקלט - משרד האוצר יספק תקציבים נוספים, שלא יגיעו מבסיס התקציב של משרד הרווחה. עוד סוגיה שלא נפתרה היא אם משרד הבריאות יתקצב טיפול רפואי למבקשי מקלט שזקוקים לסיוע סוציאלי וסובלים מבעיות רפואיות. גורמים במשרד הרווחה אמרו ל"הארץ" כי המשרד "בעד להסדיר את הסוגיה ולפתוח את המחלקות, מה שאנחנו עושים לא פעם גם ביום בלי לקבל תקציב. אנחנו בעד לתת להם שירותי רווחה אך דורשים לוודא שזה לא יבוא על חשבון אחרים".

מחר (שני) יתקיים דיון בנושא בבג"ץ. בשבוע שעבר ביקשה המדינה מבית המשפט הארכה של 90 יום כדי להשלים את עבודתה בנושא. בעתירה שהוגשה ב-2016 נכתב כי: "מבקשי המקלט שוהים בישראל כדין, מכוח רישיונות ישיבה שמעניקה להם רשות האוכלוסין וההגירה. רבים מהם מתמודדים עם קשיים רבים לאחר שעברו אירועים קשים ביותר כגון אונס, חטיפות והתעללויות, וכתוצאה מכך סובלים ממצב של פוסט טראומה. רבים מהם מצויים במצב של הישרדות מתמדת, וזאת כתוצאה ממדיניות מכוונת של מדינת ישראל, אשר הגדירה את שהותם בישראל כשהות זמנית שאינה מזכה אותם בזכויות. רבים ממבקשי המקלט מועסקים בעבודות מזדמנות, ללא ביטחון תעסוקתי ובשכר נמוך. נשים וגברים אלו מהווים את אחת האוכלוסיות החלשות והנזקקות ביותר בישראל... מדובר במדיניות שנוגדת את לשון החוק, בהחלטה מנהלית שהתקבלה ללא כל הסמכה, תוך אפליה ובניגוד לדין הבינלאומי ולחוקי-היסוד".

עוד בשנת 2014 קבע מבקר המדינה שהמדיניות לא לטפל במבקשי מקלט נוגדת את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו ומעלה קשיים ביחס לאמנות בינלאומיות שעליהן חתומה ישראל. "ספק אם ביכולתם של שירותי הרווחה לזהות זרים שנשקפת סכנה לשלומם, שכן נגישות הזרים לשירותי הרווחה מוגבלת ביותר", כתב אז המבקר, "עולה חשש ממשי כי המענה הניתן לקבוצות חלשות ופגיעות אלו כתוצאה מיישום המדיניות האמורה אינו עומד בהוראות חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו", כתב. 

לדברי מיכל פינצ׳וק, מנכ"לית א.ס.ף, "ההמלצות החדשות מהדרגים הבכירים ביותר במשרדי הממשלה שוברות את המנעול מעל דלתות שהיו נעולות בפני אחת האוכלוסיות הנזקקות ביותר בארץ. פתיחת לשכות הרווחה בפני מבקשי המקלט, ביניהן נפגעות אלימות, אנשים עם מוגבלויות, וקורבנות עינויים - כולם חיים בישראל כדין כבר שנים רבות - היא הצעד הנכון, הצודק, והמוסרי היחידי". לדבריה "צר לנו שכניסתן לתוקף של המלצות הצוות המקצועי, שעמל זמן רב כדי להגיע לפתרון מיטבי, מתעכבת כי לדרג הפוליטי אין את האומץ לעשות את הדבר הנכון ולאמץ את ההמלצות החשובות הללו".

לדברי עו"ד אלעד כהנא מהקליניקה לזכויות פליטים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, שהגיש את העתירה, "חוק שירותי סעד נועד לסייע לכל אדם נזקק, וההחלטה לשלול שירותי רווחה ממבקשי מקלט אינה תקינה. החלטת המדינה לבחון את הנושא מחדש היא מבורכת, אך הבחינה אורכת כבר שנתיים, סופה אינו ידוע או נראה לעין, ובינתיים אנשים שזכאים לסיוע לפי חוק מצויים במצוקה קשה ואינם מקבלים מענה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ