פרשת ילדי תימן: תינוק שנטען כי מת הופיע ברשימת הבוחרים לרשויות המקומיות

שמו של ישראל חסן פורסם בדו"ח ועדת החקירה, שקבעה כי מת ב-1950 מזיהום. בחודש שעבר, 68 שנה לאחר מכן, צץ שמו כבוחר בבחירות במושב אליכין. רשות האוכלוסין: לא עודכנו בכך שמת

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים קוראים להכרה בפרשת ילדי תימן, בשנה שעברה בתל אביב
מפגינים קוראים להכרה בפרשת ילדי תימן, בשנה שעברה בתל אביב צילום: עופר וקנין

שמו של תינוק שנולד להורים יוצאי תימן ונטען כי נפטר ב-1950, הופיע בחודש שעבר, 68 שנים לאחר מכן, ברשימת הבוחרים בבחירות לרשויות המקומיות, בתור אדם חי. ברשות האוכלוסין טוענים כי איש לא עדכן אותם במותו, חרף העובדה שוועדת החקירה הממלכתית להיעלמות ילדי תימן טענה כי מת.

ד"ר יוסי גמליאל, ראש פורום משפחות ילדי תימן, חשף היום את הסיפור בתוכנית "פרלמנט צהריים" בערוץ הכנסת. במסמך רשמי של ועדת החקירה הממלכתית בפרשה, שסיימה את עבודתה ב-2001, נכתב כי התינוק, ישראל חסן ממעברת אלישיב, נפטר באוגוסט 1950 בגיל שנה, בבית החולים רמב"ם. סיבת המוות היתה "התייבשות, תת תזונה, דלקת מעיים וזיהום". עוד נכתב במסמך, כי הוא נקבר ב"מחנה דוד".

משפחתו סיפרה לוועדת החקירה הממלכתית כי הוא אושפז בבית החולים לאחר שחלה, וכי באחד הימים, כשבאו הוריו לבקרו, לא מצאו אותו במיטה. לדברי המשפחה, האחות מסרה להוריו כי מת כמה ימים לפני כן, אך הם לא ראו את גופתו או את חלקת הקבר שלו.

בסוף המסמך של ועדת החקירה הממלכתית יש הוראה מפורשת למשרד הפנים לעדכן ברשימות את דבר פטירתו של חסן. ואולם, ברשימת הבוחרים במושב אליכין מהבחירות לרשויות המקומיות, שהתקיימו בחודש שעבר, 17 שנה לאחר פרסום דו"ח ועדת החקירה, מופיעים שמו ותעודת הזהות של חסן בתור אדם חי, שזכאי להצביע.

מרפאה במעברת ראש העין ב-1949צילום: טדי בראונר / לע"מ

מרשות האוכלוסין נמסר, כי "מבדיקת המקרה, עולה כי לא הוצגו תעודות כמחויב ולכשיוצגו מסמכים ניתן יהיה לעדכן את המצב האישי ללא דיחוי". המשמעות היא, כי אף גורם רשמי לא עדכן את משרד הפנים, ודרכו את רשות האוכלוסין, בכך שהרשויות קבעו כי חסן מת.

ועדת החקירה הממלכתית בפרשת ילדי תימן קבעה כי 1,053 ילדים, רובם תינוקות, נעלמו סביב קום המדינה, אך רובם הגדול מתו ממחלות. גורלם של כמה עשרות מהם נותר לא ידוע. הוועדה לא מצאה ראיות לחטיפה מאורגנת של הילדים.

ארגונים ועמותות הפעילים בנושא רואים זאת, מנגד, כעובדה מוגמרת. בפרשת ילדי תימן יש מקרים רבים של משפחות שטענו כי ילדיהן נלקחו מהן סביב קום המדינה, ולאחר מכן נמסר להן כי הם מתו, אף כי לא הוצגו להן תעודות פטירה ולא דווח להן היכן נקברו. לאורך השנים קיבלו משפחותיהם צווי גיוס עבור הילדים, שלכאורה נפטרו. התברר, כי המדינה, שטענה כי מתו, לא מכירה בעצמה בכך שהם אינם בחיים. 

ההתנהלות הזו עוררה חשד בקרב משפחות יוצאי תימן רבות, לפיו הילדים כלל לא מתו אלא נחטפו בידי הרשויות. היו שתלו בכך תקווה, שיום אחד הם יימצאו. המקרה הנוכחי חמור במיוחד, משום שהוא מעיד, כי גם אחרי הרעש התקשורתי וההד הציבורי הנרחב שעוררה הפרשה בשנים האחרונות, ששיאו בפרסום המסמכים המסווגים בפרשה בידי ארכיון המדינה, עדיין שורר אי-סדר רב ברשימות הרשמיות של הרשויות השונות. ההתנהלות חסרת הרגישות הזו פוגעת בכבודן של המשפחות, ומוסיפה לכאבן.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ