שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילות בטקס פתיחת אירועי יום העצמאות בהר הרצל, בשנה שעברה
חיילות בטקס פתיחת אירועי יום העצמאות בהר הרצל, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

מינהל החינוך הדתי במשרד החינוך ניסח בלחץ בג"ץ תקנה המסדירה את תחום ההכוונה לשירות צבאי של בנות דתיות. למרות שהתחייב לתקצב את התחום בתחילת 2018, הדבר טרם נעשה.

הפרשה החלה לפני שנתיים, בעתירה שהוגשה נגד משרד הביטחון, משרד החינוך והמשרד לשוויון חברתי. העותר עו"ד אמנון לורך דרש לשנות את נוסח התקנה התקציבית המוקדשת לפעילויות הכנה לשירות צבאי ולאומי בחינוך הדתי. לפי התקנה, תיקצב מינהל החינוך הדתי ארגונים שערכו פעילויות הכנה לשירות צבאי לבנים, ושירות לאומי לבנות. זאת אף שישנה עלייה עקבית במספר הבנות הדתיות שמתגייסות. בצה"ל מעריכים שב–2022 רק כמחצית מהבנות שלמדו בחינוך הדתי יפנו לשירות לאומי.

"מינהל החינוך הדתי לא רשאי למנוע מתלמידותיו את האפשרות להשתתף בפעילות הכנה לשירות הצבאי", נכתב בעתירה. "בשעה שהמדינה בכובעה כמשרד הביטחון וצה"ל מעודדת את הגיוס לצבא מכל שכבות האוכלוסייה, אותה המדינה, בכובעה כמשרד החינוך, פועלת בצורה הפוכה… ואף שללה אפשרות למתן תמיכה לתלמידות החינוך הממלכתי־דתי". בתגובה השיבה פרקליטות המדינה כי מדובר במדיניות לגיטימית.

בלחץ בג"ץ, ניסח משרד החינוך תקנה חדשה שמסדירה את תחום ההכנה לצה"ל גם לבנות הדתיות. תחילה נוסחה התקנה באופן חלקי, כך שהיא אוסרת עידוד גיוס של בנות דתיות, ומתירה לארגונים לפעול רק בקרב בנות ש"בחרו, בשונה מהמקובל במוסדות החינוך הממלכתי־דתי, במסלול השירות הסדיר בצה"ל על פני מסלול השירות הלאומי".

עורכי הדין דבי שליט וגיא פורר ממשרד יגאל ארנון, שעתרו יחד עם לורך, הגישו הסתייגות לגבי התקנה בנימוק שבתיכון רבות מתלבטות לגבי שירותן, לכן אין היגיון בהגבלת הפעילות רק בקרב בנות שכבר בחרו בשירות הצבאי. בשבוע שעבר הודיעה המדינה כי תשנה את התקנה כך שהארגונים יוכלו לפעול בבתי ספר גם בקרב מי שעדיין מתלבטות לגבי שירותן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ