אתרי בנייה שהתגלו בהם ליקויים חמורים ייסגרו, גם אם לא התרחשה בהם תאונה

על אף שתיקון לחוק המתיר לסגור את האתרים ללא התניה בתאונה אושר כבר ב-2016, משרד העבודה פרסם נוהל חדש כדי ליישם זאת. לפי הנוהל, האתרים יהיו סגורים עד לתיקון בעיות הבטיחות בהם

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בבת ים שבו התרחשה תאונה, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום
לי ירון

משרד העבודה הודיע היום (שני) כי יתחיל לסגור אתרי בנייה שהתגלו בהם ליקויים חמורים, גם אם לא התרחשה בהם תאונה, וכי סגר מסיבה זו 37 אתרי בנייה בשבוע האחרון. הסגירה תהיה לתקופת זמן בלתי מוגבלת, עד לתיקון בעיות הבטיחות. אולם, בדרך כלל אתרים כאלה נפתחים מחדש אחרי ימים ספורים ובנוהל לא עוגנה חובה לסגור אותם לתקופה ממושכת. עד כה נסגרו אתרי בנייה על ידי מינהל הבטיחות ל-48 שעות בעיקר לאחר תאונה קטלנית או קשה, ובמקרים מעטים בשל ליקויי בטיחות בלבד. בקבוצה למאבק בתאונות בניין דורשים ממשרד העבודה במשך תקופה ארוכה לסגור לחודש אתרים שבהם ישנן הפרות חמורות או חוזרות.

בקו לעובד מסבירים כי החוק מאפשר כבר היום למשרד העבודה לסגור את האתרים ללא תאונה וללא הגבלת זמן, בשל תיקון מ-2016, אך עד כה נעשה בו שימוש רק במקרים בודדים. מקור במשרד הסביר היום כי הנוהל נועד להביא לאחידות באכיפה, לאחר שהתעוררו חילוקי דעות בנוגע ליישומו. במשרד ציינו גם כי הנוהל נועד לעודד את המפקחים לסגור אתרי בנייה שעונים על הקריטריונים, וכי בחצי השנה האחרונה נערך פיילוט במסגרתו המשטרה סגרה ל-30 יום עשרה אתרים שאותרו בהם ליקויים.

פיגומים שקרסו באתר בנייה בפתח תקוה, החודשצילום: מוטי מילרוד

הנוהל שפרסם משרד העבודה בשבוע שעבר קובע תשעה סוגי ליקויים שיאפשרו את סגירת האתרים: אם לא מונה מנהל עבודה או שמונה מנהל ללא ניסיון נדרש, אם באתר פועל עגורן צריח אף שלא נבדק או שהבדיקה התקופתית שלו פגה, אם יש באתר משטחי עבודה רבים (למשל, מרפסות, פירים או פיגומים) שאינם מגודרים כנדרש, אם מתבצעות באתר עבודות הריסה ללא תוכנית, אם העבודות באתר קרובות בצורה מסוכנת לקווי חשמל, אם המפקח סבור כי פיגום באתר הוא סכנה דחופה, אם דפנות החפירה באתר לא עומדות בדרישות, אם נמצאו ליקויי בטיחות בתחומים שונים שמעידים על אי-ציות להוראות, ואם אותרו באתר ליקויים שנמצאו בו בעבר.

במקביל לפרסום הנוהל, במשרד סגרו בשבוע האחרון 37 אתרי בנייה במבצע אכיפה כלל-ארצי בן 48 שעות. מפקחי מינהל הבטיחות פשטו על אתרים שהצטברו לגביהם תלונות על הפרות מסוכנות של חוקים ותקנות הבטיחות בעבודה. באתרים נמצאו ליקויי בטיחות שונים, בהם ליקויי חשמל, סיכוני עבודה בגובה, לא מונה מנהל עבודה ועוד.

אתר בנייה בתל אביב שנמצאו בו ליקויים, באוגוסט האחרוןצילום: מגד גוזני

עו"ד גדיר ניקולא מקו לעובד הביעה תמיכה במהלך. "אנו מברכים את משרד העבודה על שסוף סוף מצא לנכון להשתמש בסמכותו הקבועה בחוק מזה למעלה משנתיים, ולהפסיק כליל את העבודות באתרי בנייה בשל הפרות קשות להוראות הבטיחות", אמרה, "הפסקת העבודות באתרי בנייה המסכנים את עובדיהם היא הדבר האלמנטרי המתבקש לשם הגנה על בטיחותם ושלומם של העובדים, אולם בד בבד, על מינהל הבטיחות להבטיח פיקוח ראוי לשם אכיפת צווים אלה".

עו"ד ניקולא הוסיפה כי מינהל הבטיחות צריך לפרסם את הפרטים המזהים את אתרי הבנייה שבהם הוטלו הצווים. לדבריה, "הדבר דרוש על מנת שהעובדים ידעו וגם על מנת לאפשר פיקוח מצדו של הציבור, בפרט לאור מספרם הדל של המפקחים אשר לא מאפשר מעקב, אכיפה ופיקוח הולמים".

במבצע אכיפה נוסף שהתרחש החודש ברמת בית שמש הופסקה העבודה לבניית כ-300 יחידות דיור ואותרו שלוש חברות כוח אדם לאספקת שירותי מפעילי עגורנים, שקיים חשד שפעלו ללא רישיון. בנוסף, במבצע נתפסו מסמכים שמעידים כי חלק מהקבלנים פעלו בניגוד להיקף העבודה שמותר להם לבצע, מה שעשוי להוביל להפסקת העבודות ולנקיטת אמצעי משמעת נגד הקבלנים. בהודעת משרד העבודה לגבי המבצע נכתב כי מטרתו "להעמיק את ההרתעה ויכולות האכיפה בסוגיות הבטיחות השונות באתרי הבנייה".

מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, ראובן בן שמעון, מסר: "מבצעי האכיפה שמקיים משרד העבודה משולים לאקמול שניתן לחולה סופני. על השר לנקוט בפעולות מיידיות ובהן איוש מיידי של 22 תקני מפקחי בטיחות שלא מאוישים במשך שנים, הגשת כתבי אישום נגד קבלנים עבריינים, וקיום שימועים למנהלי חברות ונושאי משרה בחברות הקבלניות". בן שמעון הוסיף כי "משרד העבודה והשר אינם יכולים להסתפק בהודעות לקוניות בתקשורת בזמן שפועלי הבניין משלמים את מחיר הדמים בענף הבנייה".

לדברי מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין, הדס תגרי: "צווי הבטיחות עומדים בתוקפם רק עד תיקון הליקויים, והחברה הקבלנית וכמעט שאינה נפגעת מההפקרות הבטיחותית ששררה באתר. כך שוב ושוב מזלזלות חברות בבטיחות, כפי שניתן להיווכח כאשר צווי בטיחות מוצאים שוב ושוב באתרי אותן חברות ואף באותם אתרים ממש. לפיכך דורשת הקבוצה להסמיך את מפקחי הבטיחות לסגור לפרקי זמן ממושכים של חודש אתרים שבהם נוכחים מפקחי הבטיחות בהפרות חמורות או חוזרות, על מנת להבהיר לחברות כי לא משתלם לזלזל בבטיחות העובדים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ