בעקבות פרסום "הארץ"

ועדת העבודה דרשה להוסיף כוח אדם שיטפל בתלונות ילדי אומנה

תלונות 9,000 ילדי האומנה מטופלות בידי שתי עובדות בלבד. יו"ר הוועדה דרש ממשרד הרווחה להוסיף תקנים בהקדם: "אני לא יכול לחשוב משהו אחר, אלא שהמשרד לא מעוניין בנציבות התלונות"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פנימיית נוער בחיפה, בינואר
פנימיית נוער בחיפה, בינוארצילום: רמי שלוש
לי ירון
לי ירון

יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף, נזף היום במשרד הרווחה לאחר שפורסם אתמול ב"הארץ" כי תלונות 9,000 ילדי האומנה והפנימיות מטופלות בידי שתי עובדות בלבד. בדיון בנושא דרש אלאלוף ממשרד הרווחה לאשר באופן מיידי הוספת בין חמישה לשבעה תקנים.

"אי הוספת תקנים לנציבות פניות ילדים בסידור חוץ-ביתי היא חבלה של משרד הרווחה בעבודת הנציבות", אמר אלאלוף, "אני לא יכול לחשוב משהו אחר, אלא שמשרד הרווחה לא מעוניין בנציבות. אנחנו באנו לחפש את טובת הילד בכל מחיר, כי מה שטוב לילד טוב למערכת ולא להיפך", אמר אלאלוף.

ח"כ קארין אלהרר, שיזמה את חוק האומנה ואת הקמת הנציבות, אמרה: "המטרה בהקמת הנציבות היתה שיהיה לכל ילד קול, מקום שאליו יוכל לפנות כשמשהו מפריע לו. יש היום נציבה ראויה ומתאימה, שאמורה לעמוד בראש הנציבות, אבל היא לא צריכה לעמוד לבדה. כדי לתת מענה גם לאומנה וגם למסגרות פנימייה יש צורך במספר אנשי צוות מיומנים ולא ייתכן שבגלל שהתקנות מתעכבות הנציבות לא תוכל למלא את תפקידה באופן המיטבי".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי בנציבות ישנן שתי עובדות בלבד, חרף חובת הקמת מערך נציבות כפי שנכתב בחוק האומנה, ולפיו שר הרווחה "יקים מנגנון לבירור תלונות של ילדים המושמים באומנה בכל הנוגע לחיי היום יום שלהם באומנה ולילדים במסגרת חוץ ביתית אחרת בכל הנוגע שהותם באותה המסגרת".

הח"כים אלאלוף ואלהרר בדיון בוועדה בתחילת השנה
הח"כים אלאלוף ואלהרר בדיון בוועדה בתחילת השנהצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי עו"ד כרמית פולק כהן, היועצת המשפטית של המועצה לשלום הילד אשר קידמה עם ח"כ אלהרר את החוק, "הנציבות הוקמה מתוך רציונל של שמיעת קולם של הילדים ולא יתכן שהנציבה תהווה את הכוח האדם היחיד שמפעיל את הנציבות. אני לא מקבלת את האמירה שזהו 'שלב ראשוני', שכן אנחנו שנתיים מיום כניסתו של החוק לתוקף ושנה מיום תחילת עבודתה של הנציבות. הגיע הזמן שמשרד הרווחה יקצה תקנים ובין היתר תקן לדובר ערבית שכן לא ייתכן שקבוצת ילדים שלמה תיוותר ללא מענה".

חוק האומנה, המורה על מינוי נציב קבילות לילדים השוהים במסגרות חוץ ביתיות, נכנס לתוקף בסוף 2016, אך התפקיד לא אויש במשך כשנה. מדו"ח הנציבות עולה כי עיקר התלונות (40%) היה על יחס פוגעני מצד המדריכים בפנימיות, לרבות חוסר התחשבות בצורכיהם של החניכים וענישה מוגזמת. חניכים כתבו לנציבות כי מדריכים קראו להם "זונה" ו"קחבה" ואף אמרו להם "את/ה לא שווה כלום" ו"אף אחד בחוץ לא אוהב אותך".

הם סיפרו כי מדריכים הענישו אותם בדרכים בלתי סבירות: הוציאו אותם מחדריהם בלילה, נעלו אותם בחדרים בלי מבוגר אחראי, מנעו מהם לצאת בסופי שבוע ושלחו אותם לבתיהם - גם אם שום משפחה לא חיכתה להם שם. במקרים מסוימים דרשו מדריכים מחניכים לנקות מזרנים ספוגי שתן ומנעו מהם דמי כיס בניגוד לנהלים.

תגובות