הילדה שנרצחה בת"א טופלה ברווחה מגיל 8 בשל תלונות על אלימות

בעיריית תל אביב אמרו כי אמה של סילבנה צגאיי היתה בקשר עם הרשויות, אך לא ברור כיצד עזרו לה. לדברי המשטרה, צגאיי פנתה למוקד 100 לפני כמה ימים, אך לא התלוננה על אלימות כלפיה

לי ירון
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סילבנה צגאיי, הילדה שנרצחה אתמול בתל אביב
סילבנה צגאיי, הילדה שנרצחה אתמול בתל אביבצילום: באדיבות עיריית תל אביב יפו

סילבנה צגאיי, בת ה-12 שנרצחה בדרום תל אביב, היתה מוכרת לרשויות הרווחה כבר מ-2014 - לאחר שקיבלו תלונות על אלימות נגדה ועל הזנחתה. בעיריית תל אביב אומרים היום (שלישי) כי במהלך נובמבר 2017 היתה אמה של צגאיי בקשר עם אנשי הרווחה, אך לא ברור באיזו דרך סייעו לילדה ומתי הפסיקו את הסיוע. רשויות הרווחה בדרך כלל אינן מטפלות במבקשי מקלט, אלא אם כן הם בסכנה מיידית.

אמש סיפרו שני מבקשי מקלט, שסייעו למשטרה לאסוף פרטים על המשפחה, כי האם אמרה להם שהחשוד איים עליה כמה ימים לפני הרצח שיפגע בבתה מול עיניה ו"יראה לה מה זה". שכן לשעבר של השתיים אמר היום ל"הארץ" כי הבת היתה מספרת שבן הזוג של אמה היה מכה אותה. "לא הכרתי אותו כל כך טוב. פעם אחת היא סיפרה שהרביץ לה בגלל שלקחה ממנו כסף", אמר. "הקהילה והילדים בה סובלים. בגלל זה היא לא יכלה לגשת למשטרה בכוחות עצמה. אם היו פונות בזמן - זה לא היה קורה".

הנרצחת סילבנה צגאיי והחשוד ברצח, על רקע הזירהצילום: מוטי מילרוד

במשטרה הודיעו כי האם והבת לא התלוננו על איומים או על אלימות, אך ציינו כי לפני כמה ימים פנתה צגאיי למוקד 100 של המשטרה כדי לדווח על בן זוגה לשעבר של אמה שהגיע לביתם לאסוף את חפציו. "גם בפנייתה זו וגם לאחר שתושאלה באופן יזום על ידי השוטרים לגביו, הבהירה הנערה כי לא ננקטה אלימות מכל סוג שהוא כלפיה", הוסיפו. 

צגאיי, שמכריה תיארו כחברותית וכמלאת חיים, השתתפה במועדון הנוער של ארגון הסיוע לפליטים ולמבקשי מקלט (א.ס.ף) בשנים 2015-2014. הבנות בקבוצה שבה השתתפה קיבלו טיפול עקב קשיים שחוו. מיכל שנדר, שניהלה את מועדון הנוער בשנים 2017-2014, סיפרה כי "סילבנה היתה במרכז העניינים, אבל היה ברור שהיא בסיכון גבוה מאוד, ואנחנו הודענו על כך לרווחה - שכבר הכירה את המקרה שלה ואמרה שהוא מטופל". לדברי שנדר, מצבה הכלכלי של האם אילץ אותה לעבוד שעות רבות ולהשאיר את צגאיי לבדה.

"היא נחשפה לדברים קשים מאוד ברחובות וגידלה את עצמה", הוסיפה שנדר וציינה כי אחרי שנתיים עזבה צגאיי את המועדון כי פעילותו חפפה לשעות הפעילות בכנסייה (שהיתה חשובה לאם). שנדר מתחה ביקורת על התנהלות הרווחה ואמרה כי "אם היא היתה מקבלת טיפול ברווחה כמו ישראלים, אולי המציאות היתה אחרת. למבקשי מקלט אין גישה למרכזים למניעת אלימות במשפחה".

מרכז מסיל"ה בתל אביב. האם יצרה קשר עם אנשיו לפני שנה, אך לא עדכנה את מצבהצילום: מוטי קמחי

עשרות מבני משפחתה וחברים של צגאיי התכנסו בחצר בדרום תל אביב כדי להתאבל על מותה. אמה של הילדה, גועיי (Goey), ישבה על הרצפה כשסביבה חברות ובנות משפחה וזעקה על מות בתה. היא עזבה את סוכת האבלים שהוקמה במיוחד רק בשעות הצהריים, כדי להגיע לתחנת המשטרה. לקראת ערב הגיע לחצר גם אביו של החשוד ברצח. "אין לנו בעיה עם האבא, יש לנו בעיה עם הבן", אמר אחד מבני המשפחה במקום, " הוא עשה כבוד למשפחה שהוא בא לפה". בן משפחה נוסף אמר ל"הארץ" שיותר מכל הם רוצים להבין מדוע החשוד טרם נתפס.

מנכ"לית א.ס.ף, מיכל פינצ'וק, חיזקה את דברי שנדר ואמרה כי "הרצח של סילבנה יכול היה להימנע אם דלתות לשכות הרווחה היו נפתחות בפני מבקשי מקלט. נשים וילדים אינם מקבלים את הסיוע שמגיע להם במרכזי אלימות במשפחה, ומשרד הרווחה לא מעביר תקציבים לטיפול ראוי לילדים בסיכון. אתמול שילמה סילבנה את המחיר על ההפקרות הפושעת הזו".

טספברהן טספסיון

החשוד ברצח צגאיי הוא טספברהן טספסיון, לשעבר בן הזוג של אמה. מחקירת המשטרה עולה כי טספסיון הכה את צגאיי למוות בשעות הצהריים ונמלט. כעבור שעות ארוכות - בסביבות השעה 21:30 - חזרה האם מהעבודה ומצאה את בתה ללא רוח חיים. השכנים ששמעו את צעקות האם הזעיקו את כוחות ההצלה, ואלה קבעו את מותה של צגאיי.

שכנים וחברים של בני הזוג לשעבר אמרו כי בשבוע האחרון פרץ ויכוח חריף בין השניים. אחד השכנים, ימאנה, מבקש מקלט מאריתריאה, אמר הבוקר: "זה נורא. זה לא בסדר. הילד שאל אותי היום בבוקר 'איפה סילבנה?' זו ילדה טובה, משפחה טובה". אמה של סילבנה, בת 31, הגיעה עם בתה מאריתריאה ב-2011. בתחילת השנה היא הגישה בקשת מקלט. 

משרד הפנים חשד כי האם והחשוד ברצח היו בזוגיות פיקטיבית כדי לקבל הטבות במעמדו בארץ. החשוד שהה במתקן חולות עד ספטמבר 2015, ולאחר מכן לא חזר למקום. כעבור כמה חודשים הגיע לרשות האוכלוסין עם אמה של צגאיי והצהיר כי הם בני זוג. עד העת האחרונה הגיעו השניים יחד כדי לחדש בכל פעם את בקשות המקלט, אך לפני שבועיים באה האם לבדה והודיעה כי כבר אין לה בן זוג. 

מנכ"לית המועצה לשלום הילד, עו"ד ורד וינדמן, מסרה: "חייבת לקום ועדת בדיקה בלתי תלויה שתבדוק מה צריך היה לעשות ולא נעשה, כדי למנוע את הרצח המזעזע הזה. בזמן שהמלצות  בין משרדיות חיוניות לאיתור ילדים בסיכון ולהצלתם מעלות אבק - ילדים מתים בין הכיסאות".

עיריית תל אביב מסרה כי האם הייתה בקשר עם מרכז הסיוע והמידע לקהילה הזרה (מסיל"ה) לפני שנה וחודש, ומאז לא יצרה קשר נוסף. "הילדה שהתה בחלק מימות השבוע במסגרת לנערות, ואף אחד מהגורמים לא העלה סיכון לנערה או לאמה. הנושא מצוי בחקירת משטרה, ובשל חובת הסודיות המוטלת עלינו לא נוכל להגיב מעבר לכך", הוסיפו. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ