רשות העתיקות איתרה מסכה נדירה בת 9,000 שנה שהוחזקה באופן בלתי חוקי

מסכת האבן, שנמצאה בחפירת שוד, מגיעה ככל הנראה מדרום הר חברון. בעולם ישנן רק 15 מסכות דומות מהתקופה הנאוליתית. ברשות העתיקות מעריכים כי המסכה שימשה לטקסים פולחניים

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסכת האבן שתוצג מחר במוזאון ישראל
מסכת האבן שתוצג מחר במוזאון ישראלצילום: היחידה למניעת שוד

מסכת אבן נדירה בת 9,000 שנה נתפסה על ידי רשות העתיקות, לאחר שנמצאה בחפירת שוד, ככל הנראה באתר באזור פני חבר שבדרום הר חברון. המסכה מתוארכת לתקופה הניאוליתית הטרום-קרמית, ורק 15 מסכות דומות התגלו עד היום בכל העולם.

לפי הודעה שפרסמה היום (רביעי) רשות העתיקות, המסכה נתפסה בעקבות "מידע שהגיע ליחידה למניעת שוד ברשות העתיקות" בתחילת השנה. המסכה עשויה אבן גיר צהבהבה-ורדרדה, והיא נחצבה באמצעות כלי אבן כפנים אנושיות מוקפדות. למסיכה תווי פנים סימטריים, עצמות לחיים, אף ופה עם שיניים. בצדי המסכה נקדחו ארבעה חורים, ככל הנראה כדי לקשור אותה על פני אדם או לעמוד על מנת להשתמש בה בטקסים פולחניים.

המסכה כשלעצמה היא ממצא ייחודי בעולם הארכאולוגי, אך נדיר עוד יותר שיודעים מאיזה אתר היא הגיעה. "העובדה כי בידינו מידע על מקום מציאתה הוודאי, הופכת את המסכה זו לחשובה יותר מרוב המסכות בנות תקופתה, המוכרות עד היום", אמרה רונית לופו מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות.

לדברי ד"ר עומרי ברזילי, ראש תחום מחקר והתמחויות בארכיאולוגיה ברשות העתיקות, המסכה מתוארכת לתקופת המהפכה החקלאית. "זו שיאה של המהפכה שבני האדם עוברים מקבוצות ציידים-לקטים של 25 איש לכפרים גדולים, של אלף בני אדם. שינוי כזה מצריך התארגנות חברתית, פוליטית ופולחנית חדשה כדי שאפשר יהיה לשלוט, והם מפתחים את פולחן האבות. באזור הצפון אנחנו רואים את הגולגלות עשויות החומר. בדרום הר חברון לא נמצאו גולגלות, אני חושב שהמסכות הן תחליף לזה. זה מדיום שדרכו המנהיגות מקבצת את האנשים".

רק שתיים מתוך 15 המסכות שהתגלו מהתקופה הניאוליתית הטרום-קרמית הגיעו מהקשר ארכיאולוגי ברור. הראשונה התגלתה בחפירה בנחל חימר שבמדבר יהודה והשנייה נרכשה על ידי משה דיין מחקלאי פלסטיני שמצא אותה ליד הכפר אל חאדב שבדרום הר חברון. כל יתר המסכות נמצאות באוספים פרטיים או בשוק העתיקות העולמי, לכן קשה לדעת מאיזה אתר או הקשר ארכיאולוגי הן הגיעו ולקבוע אם הן אותנטיות.

המסכה העשויה אבן גיר. רק 15 מסכות דומות התגלו עד היוםצילום: קלרה עמית / רשות ה�

בחקירת אנשי רשות העתיקות עלה כי מקור המסכה הוא כמעט בוודאות האתר שבפני חבר, מה שמחזק את הסברה שמסכות האבן הן תופעה שמייחדת את אזור הר חברון. מחר יציגו לופו וברזילי את המחקר על המסכה בכנס של העמותה הישראלית לפרהיסטוריה במוזיאון ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ