הסכם חדש יאפשר לקנוס פועלים שהקבלן סיפק להם ציוד מגן, אך הם לא השתמשו בו

התאחדות הקבלנים והסתדרות עובדי הבניין חתמו על ההסכם, שבו נקבע כי גובה הקנס יוכל להגיע למאות שקלים. קו לעובד: "ההסתדרות עומדת להסב נזק חסר תקדים לעובדים המוחלשים ביותר בארץ"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: מגד גוזני
לי ירון
לי ירון

התאחדות הקבלנים והסתדרות עובדי הבניין חתמו היום על הסכם קיבוצי חדש, שמאפשר להם להטיל קנסות של מאות שקלים על פועלים שיפרו את הוראות הבטיחות ולא ישתמשו בציוד מגן אישי — זאת בתנאי שהוא ניתן להם והם קיבלו הדרכה כיצד להשתמש בו. ארגונים חברתיים מתחו ביקורת על הצעד, שכן הוא פוגע בפועלים ששכרם נמוך, ולא בקבלנים עצמם. 

הצדדים, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ יצחק מויאל, ונשיא התאחדות בוני הארץ (הקבלנים) רוני בריק, סיכמו על הקמת ועדת בטיחות משותפת שהרכבה יכלול נציג מטעם ההסתדרות, נציג מטעם התאחדות בוני הארץ ומומחה בטיחות חיצוני מוסכם. 

לדברי השלושה, הוועדה תעסוק בהטמעת סטנדרטים של בטיחות בקרב הפועלים באתרי הבנייה, בדגש על חובתם של העובדים לעמוד בנוהלי הבטיחות ולהקפיד על שימוש נכון וקבוע בציוד מגן אישי. היא תהיה מוסמכת להטיל קנסות כספיים, עד לפי ארבעה משכרו היומי של העובד, במקרים של הפרות בטיחות מצד עובדים בנוגע לחובת השימוש שלהם בציוד מגן אישי. לפי ההסכם, בגין סירובו של עובד להשתמש בציוד מגן, וככל שהמעסיק מילא את חובותיו, לרבות אספקת ציוד תקין, הדרכת בטיחות שוטפת ומתן הדרכה מפורשת להשתמש בציוד, תוכל הוועדה לנקוט שורה של סנקציות — החל במתן נזיפה והתראה ועד לקנס כספי בהתאם לשכרו היומי של העובד.

הצדדים סיכמו כי כל כספי הקנסות שיוטלו על ידי ועדת הבטיחות וייגבו ממבצעי ההפרות, יועברו לקרן לעידוד ענף הבנייה בישראל, לצורך מטרות המשרתות את קידום הבטיחות בענף.

בארגון קו לעובד גינו את המהלך בחריפות, בטענה שיפגע קשות בכיסי העובדים המוחלשים במקום באלה של הקבלנים. "ההסתדרות הוכיחה, באופן חד משמעי, כי לא רק שהיא אינה מבינה את תפקידה בזירת המאבק על שיפור מצב הבטיחות בענף הבניין — אלא שהיא עומדת להסב נזק חסר תקדים לעובדים המוחלשים ביותר בישראל", אמרו, "צעד ציני זה, שהעובדים אינם חלק ממנו אלא רק כצד נפגע, מבטא התנערות מוחלטת של ההסתדרות מתפקידה כארגון עובדים".

בהסתדרות אמרו שמדובר בצעד חיובי: "חשיבות ההקפדה על ציוד מגן, כגון קסדה ורתמת בטיחות, המעוגנים כבר ברגולציה אך עד כה בהיעדר אכיפה מספקת, נעוצה בעובדה שמדובר באמצעי הגנה ראשון בחשיבותו בעת עבודה בגובה. נזכיר כי קרוב ל-70% מכלל התאונות כיום באתרי הבנייה הן תאונות נפילה מגובה, ובעת שימוש קבוע בציוד מגן, ניתן למזער באופן משמעותי לא רק את מספר התאונות אלא גם את התוצאות הקטלניות שלהן". נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, אמר ש"כמי שמכיר את הענף זהו כלי חשוב, שבלעדיו לא היו עובדים הכלים האחרים. אני מאוד מקווה שהמדינה תקיים את ההבטחות שלה התחייבה בהשקעות ועשייה להגברת הבטיחות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ