כלתו של בן גוריון, האחות הנוצרייה שטיפלה בבנו עמוס ונישאה לו, מתה בגיל 94

מרי בן גוריון, שהתגיירה למען בנו של ראש הממשלה הראשון, מתה השבוע עשור לאחר בעלה. בן גוריון התאהב בה ואמר כי נישואיה לבנו "טובים להשבחת הגזע"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרי בן גוריון (בשחור) לוחצת יד לחותנה. במדי המשטרה: עמוס בן גוריון
מרי בן גוריון (בשחור) לוחצת יד לחותנה. במדי המשטרה: עמוס בן גוריוןצילום: דוד אלדן / לע"מ

מרי בן גוריון, כלתו של ראש הממשלה הראשון, מתה השבוע בגיל 94 ונקברה ביום שלישי בקיבוץ עינת. מרי היתה אשתו של עמוס, בנו השני של דוד בן גוריון, שכיהן כסמפכ"ל המשטרה ומת ב-2008.

סיפור אהבתם של מרי ועמוס בן גוריון התפרסם ברבים ועורר עניין ציבורי נרחב בשעתו. עמוס, ששירת בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה, אושפז במהלך המלחמה בבית חולים בליברפול, והתאהב באחות שטיפלה בו. היתה זו מרי קאלו, נוצרייה, בת למשפחה אנגליקנית מאי קטן בין בריטניה לאירלנד, האי מאן, שעמדה לסיים את לימודיה בבית הספר לאחיות.

מרי בן גוריון והנשיא לשעבר שמעון פרס מניחים פרחים על קברו של בעלה, עמוס, ב-2008צילום: אלון רון

ב-1946 השניים החליטו להתחתן, אך אמו של עמוס, פולה בן גוריון, התנגדה לכך בשל העובדה שהכלה המיועדת לא היתה יהודייה. בן גוריון יצא לאנגליה כדי להיפגש עם בנו והסביר לו "עד כמה אין העניין רצוי". ואולם, כפי שמתואר בספרו של תום שגב, "מדינה בכל מחיר", הוא כתב לפולה אשתו: "אינני בטוח שאצליח להוציאו מהסבך שנסתבך בו...אין תועלת ואין טעם לכעוס או לגעור בו. בכוח או בצעקה אי אפשר פה לשנות כלום".

וכפי שתיאר הביוגרף שלו, מיכאל בר זהר, "בשיחותיו עם עמוס ומרי נתן להם את ברכתו מכל הלב". הוא גם הגיע לחתונתם, אך איחר. החתן והכלה המתינו לו על הרציף בתחנת הרכבת בליברפול כשהם נשואים. "הרושם שמרי עשתה עליי הוא טוב", דיווח בן גוריון לפולה. "היא בחורה נבונה, תקיפת רצון, יודעת ומבינה מה צפוי לה. אוהבת את עמוס אהבה עמוקה ונכונה לכל... רצונה ללכת אחרי עמוס כרות בשעתה ולהסתלק מהכל ולהיות ליהודייה גמורה".

בביוגרפיה שחיבר תום שגב, כתוב עוד כי בן גוריון הוסיף שהשפעתה של מרי על בנו חיובית. "עמוס חדל לעשן... הוא גם נעשה יותר חסכוני", כתב. בנו, עמוס, סיפר כי אביו התאהב במרי ממבט ראשון, ואמר לו: "זה טוב, זה טוב זה בשביל לשבח את הגזע".

עמוס בן גוריון בזמן מלחמת העצמאותצילום: פראנק שרשל / לע"מ

לבסוף נפתרה הבעיה כשמרי עברה גיור רפורמי אצל רב מניו יורק, שהיה מיודד עם בן גוריון. תרם לכך הלחץ של פולה, שכתבה לרב: "בל יעז עמוס לחזור הביתה עם אשה לא יהודייה בטרם תתגייר". למרות זאת, שגב מציין, כי לימים אמרה פולה שבעיניה אין מרי יהודייה אמיתית.

עמוס ומרי הביאו לעולם שלושה ילדים: גליה, רותי ואלון. יהדותה של מרי שבה לסדר היום שנים לאחר מכן, ב-1968, כשבתם גליה עמדה להינשא, ונתקלה במכשול: הרבנות פקפקה ביהדותה של אמה. "הייתכן, כי אחרי 22 שנה בישראל, ובמיוחד במשפחת דוד בן גוריון, לא אהיה יהודייה?", צוטטה אז מרי בן גוריון בעיתונות. הרב הראשי לצה"ל, שלמה גורן, גויס לפתור את הבעיה, וחיתן לבסוף את בתם של עמוס ומרי. שגב כותב כי לבסוף עברה מרי גם גיור אורתודוקסי.

מרי האריכה ימים ומתה השבוע, עשור אחרי בעלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ