לי ירון
לי ירון

עשרות ארגוני נשים הודיעו שישבתו ביום שלישי הבא, במחאה על מקרי האלימות האחרונים - בהם רצח סילבנה צגאיי בת ה-12 ויארה איוב בת ה-16. לפי הארגונים, שהתקבצו לגוף מחאה אחד הנקרא "דגל אדום", ביממה האחרונה הצטרפו אלפי נשים וגברים ליוזמה. מלבד השביתה יתקיימו מחר (שישי) הפגנות במקומות שונים בארץ.

מארגנות השביתה דורשות להעביר את 250 מיליון השקלים שאושרו בשנה שעברה לתוכנית למניעת אלימות נגד נשים. כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"הארץ", התוכנית כלל לא תוקצבה באופן ייעודי.

מחאה מול מעון ראש הממשלה בירושלים נגד אלימות כלפי נשים, השבועצילום: אמיל סלמן

אחת משלוש הנשים שיזמו את השביתה, רותי קליין, אמרה כי "בשנה האחרונה נחצה גבול בלתי נתפס של 24 נשים שנרצחו רק משום שהן נשים". לדבריה, "זעקות הנשים נקברות תחת שתיקתה של הממשלה שמסרבת לקחת אחריות ולשנות את המצב. פעם אחר פעם קוברים תוכניות, מתעלמים מהקורבנות ומשאירים חצי מהאוכלוסייה לא בטוחות. אנחנו במצב חירום, זה הזמן. אם לא נתעורר עכשיו, לא נתעורר לעולם".

קליין הוסיפה כי "רצח זה נקודת הקיצון של העובדה שאני מוטרדת ברחוב, בעבודה או בבית. זה קצה הקרחון של פערי השכר, הערות פוגעניות, חפצון, הסללת נשים למקצועות בשכר נמוך, נשים בזנות וחינוך מגדרי בבתי ספר". 

במסגרת המחאה נגד אלימות כלפי נשים יפגינו מחר ב-15:30 פעילות מהמועצה המקומית אכסאל, וב-18:00 תתקיים בכיכר השעון ביפו הפגנה נגד רצח נשים ביוזמת שלוש סטודנטיות. 

לפי אנשי "דגל אדום", הנשים ייאבקו עד שהממשלה תיענה לדרישותיהן. "השבוע האחרון היה שבוע קשה שהעלה את נושא האלימות נגד נשים לראש סדר היום הציבורי. שבוע שבו הממשלה סירבה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא רצח נשים. שבוע שבו הצהיר ראש הממשלה שהוא לא ידע עד כמה מדובר בתופעה נרחבת - שבוע שבו נרצחו שתי נערות - יארה איוב בת ה-16 וסילבנה צגאיי בת ה-12", נמסר.

יארה איוב (מימין), נרצחה בגיל 16; סילבנה צגאיי, נרצחה בגיל 12

עוד נמסר מ"דגל אדום" כי מטרת המחאה "לאגד כוחות סביב המאבק באלימות כלפי נשים בישראל. אחרי שנים של אלימות הולכת וגוברת נגד נשים, תיקי רצח לא מפוענחים, והפקרה של הנשים על ידי הרשויות, הוקמה קואליציה רחבה מהחברה היהודית והערבית במטרה לחשוב כיצד יש להיאבק ברצח נשים ובאיום על שלומן בישראל". הם הוסיפו כי בכוונתם לדרוש תשובות מהמשטרה על "חקירות ללא מוצא והיעדר העמדה לדין" וכן על דרכי הסיוע לנשים המתלוננות על אלימות נגדן ועל סכנה לחייהן". 

מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, אמרה: "24 נשים נרצחו מתחילת השנה. מדובר במצב חירום, והגיע הזמן שהממשלה תספור אותנו". לדבריה, "אנחנו דורשות למצות את הדין עם התוקפים והרוצחים, וקוראות לממשלה לפעול בדחיפות ובנחישות כדי למנוע את הרצח הבא. אנחנו קוראות לשים סוף לעובדה שתמיד יש נושאים בוערים יותר לכנסת ולממשלה מהביטחון האישי של נשים ושוויון מגדרי. אנחנו חצי מהאוכלוסייה ודורשות לקבל מקום שווה בסדר העדיפויות הלאומי".

מנכ"לית עמותת נשים נגד אלימות, נאילה עואד, הוסיפה: "חזית אחת של המאבק היא כלפי החברה וערכיה המדכאים נשים. חזית משמעותית נוספת היא מול המשטרה ומערכת אכיפת החוק במדינה, על כך שהרשלנות וחוסר המקצועיות בביצוע תפקידם משמרות את מעמדן הנחות של הנשים. אנחנו סבורות שאם המשטרה תקבל הודעה המאיימת על ביטחון המדינה, תוך שניות כל הצירים ייחסמו - אבל כאשר מדובר בחייהן של נשים, הנושא לא מספיק מעניין. שיעור הנשים הערביות שנרצחו הוא כפול מחלקן באוכלוסייה הכללית. עשר מתוך 24 הנשים שנרצחו השנה הן ערביות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ