יותר ממאה גופים הודיעו על תמיכתם במחאה נגד האלימות כלפי נשים

עשרות רשויות מקומיות יאפשרו לעובדיהם לקחת חלק במחאה ולשבות. גופים נוספים שישתתפו בה הם ההסתדרות, דואר ישראל, הכנסת ורשות שדות התעופה. יוזמות המהלך: "היה לנו ברור שאלימות נגד נשים היא קריטית מספיק כדי להרעיד את המדינה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיצג מחאה בירושלים, היום
מיצג מחאה בירושלים, היוםצילום: אורן בן חקון

עשרות רשויות מקומיות, ארגונים ועסקים הכריזו על תמיכה במחאה המתוכננת ביום שלישי נגד אלימות כלפי נשים. כמה מפגינות מחו היום (ראשון) מול מצודת זאב בתל אביב, שיבשו את התנועה לזמן קצר, וקראו: "בממשלה אדישים לאלימות כלפי נשים". הפגנה נוספת נערכה מול משרד ראש הממשלה בירושלים, בזמן ישיבת הממשלה. כעשר נשים הניפו שלטים, שפכו צבע אדום על כביש הגישה הסמוך למקום, ושכבו על הכביש. שוטרים קנסו את המפגינות ופינו אותן.

יוזמות המחאה, דרור שדות, סתיו אמנון ורותי קליין, פתחו את אירוע המחאה בפייסבוק ביום שלישי האחרון, תחת הכותרת "אני אשה אני שובתת". "הרגשנו שהתחושות שלנו, שהשטח בוער, הן לא רק שלנו. גל האלימות האחרון לא יכל לעבור לסדר היום", אמרו. "הבנו שזה הזמן שנשים וגם גברים יצאו לרחובות ויעשו מעשה היסטורי". המארגנות דורשות להעביר את 250 מיליון השקלים שאישרה הממשלה בשנה שעברה לתוכנית למניעת אלימות נגד נשים על מנת ליישמה. כפי שנחשף ב"הארץ" לפני שבועיים, למרות האישור, התוכנית כלל לא תוקצבה באופן ייעודי על ידי משרד האוצר.

לאחר שפתחו את האירוע הווירטואלי, חברו השלוש לקואליציית ארגוני "דגל אדום", יוזמה פרטית המונה יותר מ-50 ארגונים פמיניסטיים בישראל. "בזמן שאנחנו החלטנו להכריז על שביתה, כל העמותות והארגונים התכנסו והכריזו על מצב חירום. אנחנו מאוד מתרגשות מההתגייסות הציבורית, אבל גם היה לנו ברור שלנשים בישראל יש את הכוח הזה. הייתה לנו ברורה ההבנה שהנושא של אלימות כלפי נשים הוא קריטי מספיק בשביל להרעיד את המדינה ולדרוש שיפסיקו להתעלם מדרישותינו. נשים וגברים מרגישים שיש להם את היכולת לעמוד מול הממשלה ומקבלי ההחלטות ולדרוש פתרונות. זה מרגש", מסרו השלוש.

הארגונים נעמ"ת, ויצ"ו ותנועת "אמונה" הודיעו כי יאפשרו לעובדות המטה והשטח לשבות, אך מסרו כי מעונות היום לגיל הרך יפעלו כרגיל. לפי הודעת הארגונים, המטפלות במעונות יענדו סרטים אדומים לאות הזדהות עם המאבק. "ממשלת ישראל חייבת להתעורר. זה לא עניין של ימין או שמאל, גברים או נשים", אמרה יו"ר נעמ"ת גליה וולוך.

מפגינים בתל אביב, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

גם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הודיע כי הוא מאשר לכלל עובדות ועובדי הארגון שיבקשו להשתתף במחאה להיעדר מהעבודה, מבלי שינוכה להם יום חופשה. ניסנקורן קרא למעסיקים לאפשר לעובדיהם המעוניינים להצטרף למחאה מבלי לפגוע בשכרם.

הציוץ של הנשיא ריבלין

מלבד ההסתדרות, איגודי עובדים נוספים הצטרפו למחאה, בהם כוח לעובדים, איגוד המסעדנים, איגוד המלונאים, פורום נשים בתעשייה, פורום יוצרות הקולנוע והטלוויזיה בישראל, התאחדות הסטודנטים, איגוד העובדים הסוציאליים והסתדרות המורים. יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני, קראה לממשלה להעביר באופן מיידי את התקציב בסך 250 מיליון שקל שהתחייבה להעביר לתוכנית החירום למניעת אלימות כלפי נשים.

בלשכת הנשיא ובכנסת גם הודיעו על תמיכה. מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, הודיע כי עובדות משכן הנשיא יוכלו להשתתף במחאה ללא פגיעה בשכרן ובזכויותיהן. טובי ציין כי הוא רואה במאבק להבטחת ביטחונן של נשים צעד ראוי ונדרש, וכי בית הנשיא רואה עצמו שותף למהלכים ממשיים להגנה על כבודן של נשים ומעמדן. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הורה למנכ"ל הכנסת לאשר לעובדות שירצו בכך לשבות.

בנוסף, שורת גופים הודיעו כי יצטרפו למחאה, בהם גוגל, פלאפון, הקריה האקדמית אונו, רמי לוי, טיב טעם, מלונות פתאל, ישראייר, הרשות לניירות ערך, רשות שדות התעופה, נעמת, ויצ"ו, אמונה, יס, סופר פארם, נספרסו ישראל, דיזנגוף סנטר, דואר ישראל, בנק הפועלים ועוד.

אחת המפגינות בתל אביב מחזיקה מדבקה המקדמת את השביתהצילום: תומר אפלבאום

במשרד הפנים מסרו כי המנכ"ל, מרדכי כהן, פנה לנציב שירות המדינה על מנת לאשר לעובדותיו לשבות במחאה נגד האלימות. עוד נמסר כי המשרד קרא לרשויות המקומיות לפעול על פי ההנחיות והחוק והדגיש כי עליהן לקבל את חוות דעת הייעוץ המשפטי כדי לאפשר שביתה בשכר. לרשויות מקומיות שונות שהביעו תמיכה במחאה, בהן ירושלים, תל אביב, חיפה, באר שבע וסכנין, הצטרפו אתמול ערים נוספות, בהן אשדוד, נשר, שדרות ורחובות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ