בר פלג
בר פלג

מרכז חב"ד ברמת גן תכנן להציג השבוע שני מופעים לכבוד חנוכה בהפרדה מגדרית בקהל, בתיאטרון ששייך לעירייה. בתגובה לפניית "הארץ", העירייה מסרה כי הדבר נעשה ללא ידיעתה, והתנתה את קיום ההצגות בביטול ההפרדה. בחב"ד אמרו תחילה כי מדובר באירועים פרטיים וכי האולם בתיאטרון ראסל הושכר על ידם לטובת ההופעות. בתגובה לפניית העירייה למארגנים, השיבו האחרונים כי האירועים יתקיימו ללא ישיבה נפרדת.

על כרזות ההצגות "הנסיך המפונק" ו"מלחמת המכבים", שפורסמו בפייסבוק, מופיעים רק שחקנים גברים ובתחתית כל כרזה נכתב בפונט קטן כי הישיבה באולם תהיה בהפרדה. עוד נכתב על שתי הכרזות כי סגן ראש העיר ויו"ר המחלקה לתרבות תורנית, מנחם דוד, יכבד את הקהל בנוכחותו.

"כפי שיש אירועים עם קהל מעורב ואף אחד לא מתערב להם כשהם יושבים במעורב, ישנו פלח באוכלוסייה שמעוניין לעשות את האירועים שלו בנפרד", אמר ל"הארץ" סגן ראש העיר. "כשם שלא כופים על אלה שעושים אירועים במעורב לא לעשות כך, לאף אחד אין זכות לומר למי שרוצים לשבת בנפרד לעשות במעורב. זה נקרא התערבות בוטה של אוכלוסייה באוכלוסייה אחרת. זו לא הדתה, זו אנטי-החלנה. המבנה של העירייה אמור לשמש גם אנשים שומרי תורה ומצוות. זו אינה הפעם הראשונה בעשור האחרון שהנושא הזה עולה וזה מגיע מגורמים באופוזיציה שרוצים לסכסך".

אורי קידר, מנכ"ל ישראל חופשית, אמר "להארץ": "משמח לראות שראש העיר הנכנס שאמה הכהן מביא איתו גישה ברורה שלא מותירה מקום לספק. אין ולא צריכה להיות סובלנות להפרדה מגדרית במרחב הציבורי, ואין ולא יכול להיות מקום בישראל 2018 שבו יערכו אירועים ציבוריים בהפרדה. ההחלטה של ראש העיר צריכה לשמש דוגמא ברורה לראשי ערים נוספים, ואנו קוראים להם להפוך את ההחלטה לנוהל מחייב שימנע בעתיד אירועים ציבוריים מופרדים".

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה: "הפרסום על אודות ההפרדה המגדרית נעשה ללא ידיעתה או הסכמתה של העירייה. מיד עם היוודע הדבר, התנה ראש העירייה, כרמל שאמה הכהן, את קיום האירוע והורה לבטל את ההפרדה המגדרית לאלתר. בקשת ראש העיר התקבלה על ידי מארגני האירוע, שהודיעו כי ההצגות תתקיימנה ללא הפרדה".

אלינור דוידוב, מנהלת תחום המאבק בהדרת נשים בשדולת הנשים בישראל, אמרה בתגובה כי "בכל חג ומועד צצים כפטריות אחרי הגשם אירועים המיועדים לציבור הרחב והממומנים מכיסו, אך מתקיימים בהפרדה מגדרית אסורה. החוק בישראל אוסר על קיום אירועים לגברים בלבד או על אירועים בהפרדה בין המינים אם הם מתקיימים במרחב הציבורי, במימון או בחסות ציבורית. שדולת הנשים בישראל תמשיך לעקב אחר האירועים ולפנות לגורמים הרלוונטיים על מנת לשמור על מעמדן של נשים, חילוניות כדתיות".

בחודש ספטמבר השנה התקיים אירוע "שמחת בית השואבה" באולם פרטי בתל אביב במימון העירייה, בהפרדה מגדרית ובנוכחות הרב הראשי יצחק יוסף. שבוע לפני כן אסר משרד המשפטים על עיריית נתיבות לערוך אירוע מוזיקלי לגברים בלבד. לעומת זאת, לפני כמה חודשים אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב לאנשי חב"ד לקיים את אירוע "משיח בכיכר" בהפרדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ