שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
לי ירון
לי ירון
הפגנה בעקבות מותם של פועלי בניין, השנה בתל אביב
הפגנה בעקבות מותם של פועלי בניין, השנה בתל אביבצילום: עופר וקנין
לי ירון
לי ירון

משרד העבודה והרווחה לא הצליח לגייס אף פקח בנייה בשנה החולפת, אף שהשר חיים כץ הודיע כי יעלה את שכר הפקחים כדי לאייש את התקנים. זאת, על רקע עלייה של כ–30% במספר ההרוגים בענף לעומת השנה שעברה. בהסכם שנחתם בין משרדי הממשלה להסתדרות בחודש שעבר נקבע כי יתווספו למשרד העבודה כ–60 תקנים בהדרגה, זאת בשל מספרם הנמוך, המסתכם כיום ב–20 פקחים, האחראים ליותר מ-700 אתרי בנייה. כעת מתברר כי גם את התקנים הקיימים במשרד לא מצליחים לאייש.

בדיון שנערך היום (רביעי) בוועדה לביקורת המדינה בכנסת בנושא תאונות בנייה, התברר כי משרד העבודה לא הצליח לאייש בשלב הראשון 18 פקחים ליחידה האחראית למניעת תאונות, שמנהלה עזב את תפקידו לפני שישה שבועות. במשרד העבודה מעריכים כי לא ימונה ראש מינהל בטיחות בחצי השנה הקרובה. עוד התברר בדיון כי עד סוף החודש תוקם במשטרה יחידה לחקר תאונות בנייה.

בדיון היום בוועדה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ, אמר מוטי אלישע, הממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה: "התקנים לממוני בטיחות לא אוישו כי אנשים לא עמדו בתנאי הסף". במכרזים שפורסמו בחודשיים האחרונים אחרי עיכוב משמעותי, הוצגו דרישות סף גבוהות: נוסף על דרישות של תואר הנדסאי או טכנאי, נדרשה גם תעודה של ממונה בטיחות, אולם לא הוגשו מועמדויות מתאימות. היום בדיון הודיע אלישע כי המשרד יחל בהליך להוצאתם של מכרזים ובהם תנאי סף חדשים.

"מסתבר כי אף שמוסכם על הכל כי המחסור האקוטי בכוח האדם של המפקחים הוא הבעיה החמורה ביותר, משרד העבודה נכשל שוב ושוב באיושם של התקנים, ולמצבת מפקחי הבטיחות לא נוסף ולו מפקח אחד חדש", אמרה בתגובה הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין.

לדברי תגרי, "בשנת 2018 היינו עדים להידרדרות חמורה במצב בטיחות העובדים באתרי הבנייה – עלייה של 30% במספר ההרוגים לעומת פרק הזמן המקביל אשתקד - ובתפקוד משרד העבודה, הרגולטור הראשי לבטיחות העובדים. אין מענה מספק לתלונות ולפיקוח הנדרש בעקבות תאונות ואין הרתעה".

בתוך כך, בדיון בוועדה היום הודיעה המשטרה כי תקים עד סוף החודש יחידה לחקר תאונות בנייה. זאת, אף שעוד ב–2016 דרשו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן להקים את היחידה, בשל "כשל מובנה" בחקירת תאונות עבודה ומספר כתבי האישום הנמוך שהוגשו בגינן. בשיחות פנימיות מודים במשטרה כי לשוטרים אין הידע המקצועי הנדרש לחקירת תאונות בנייה. נציגת המשטרה, רפ"ק ליאת לב, אמרה בדיון כי היחידה, המונה 12 חוקרים, תחקור תאונות עבודה חמורות בלבד, ולא תאונות קלות ובינוניות, כפי שנחשף ב"הארץ".

בדיון התייחסה יחימוביץ להסכם הקיבוצי בין ההסתדרות להתאחדות הקבלנים, שפורסם בשבוע שעבר ב"הארץ", הקובע הטלת סנקציות על עובדים שלא יאכפו את הוראות הבטיחות. "ההסכם קובע שיש רק קבוצה אחת שאמורה לשאת בעונש ולשלם את המחיר — פועלי הבניין עצמם, שאמורות להינקט נגדם סנקציות כספיות", אמרה יחימוביץ. "בעיניי זה מצמרר, מוסרית ומעשית, מה גם שרוב תאונות הבניין נגרמות לא משום שעובדים לא חבשו קסדה, אלא כי לא נעשה מינימום למנוע מוות, כמו פרישת רשתות מתחת לפיגומים, שקבלנים נמנעים מלעשות. העובדים גם משלמים בדמם, או נשארים נכים". נציגי ההסתדרות והתאחדות הקבלנים לא השתתפו בדיון, אף שהוזמנו אליו.

במשרד העבודה והרווחה הסבירו כי "לאחר שנים של קושי בגיוס מועמדים פוטנציאליים לתפקידי הפיקוח ביוזמת שר העבודה והרווחה חיים כץ, שופרו התנאים וניתנה למפקחים תוספת שכר של כ-3,500 שקלים למשכורתם מדי חודש וכן ניתנו כלי רכב. המכרזים לכלל תפקידי המפקחים הפנויים (18 משרות) נמצאים בתהליכי איוש בהתאם להנחיות נציבות שירות המדינה ועתידים להסתיים בימים אלו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ