בכיר במשרד המבקר: ההנגשה החלקית של הרווחה למבקשי המקלט אינה מספיקה

מנהל חטיבת הביקורת במשרד מבקר המדינה אמר בכנסת כי המלצות הוועדה הממשלתית להשקיע 28 מיליון שקלים מצומצמות מדי. חילוקי דעות בין משרדי הממשלה מונעים את אישור ההמלצות

לי ירון
לי ירון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מבקשת מקלט במרפאה ציבורית בתחנה המרכזית בתל אביב, באוקטובר האחרון. "מתנהגים אלינו כמו ג'וקים", אמרה מבקשת המקלט עדן
מבקשת מקלט במרפאה ציבורית בתחנה המרכזית בתל אביב, באוקטובר האחרון. "מתנהגים אלינו כמו ג'וקים", אמרה מבקשת המקלט עדן
לי ירון
לי ירון

מנהל חטיבת הביקורת במשרד מבקר המדינה, יובל חיו, מתח היום (שני) ביקורת על המלצות הצוות הממשלתי הבין-משרדי לפתוח באופן חלקי את מחלקות הרווחה עבור מבקשי מקלט. לדברי חיו, שהופיע בפני הוועדה לביקורת המדינה, המענה שנתנה הוועדה מצומצם מדי.

בחודש שעבר נחשפו ב"הארץ" המלצות הצוות הממשלתי, שקבעו שיש להשקיע 28 מיליון שקלים בשירותי הרווחה והבריאות שניתנים למבקשי מקלט. הוועדה החליטה לספק סיוע לנשים מוכות, חסרי בית, ילדים בסיכון, נכים ואוכלוסיות מוחלשות מסיבות אחרות. מבקשי מקלט אחרים שזקוקים לסיוע הרווחה, למשל על רקע של מצוקה כלכלית, לא יקבלו סיוע.

מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, פרופ' שלמה מור-יוסף, שעמד בראש הוועדה הבין-משרדית, אמר בדיון כי מערכת החינוך פתוחה לילדיהם של מבקשי מקלט בעלות כספית נמוכה. מור-יוסף הוסיף שאלה ממבקשי המקלט שעובדים באופן מסודר – על המעסיק לדאוג לביטוח בריאות. לדבריו, שר האוצר כחלון נתן את הסכמתו ליישום ההמלצות, וכעת יש להמתין להחלטתם של שר הרווחה והשירותים החברתיים חיים כץ ושר הפנים אריה דרעי. כץ דורש שאם כל התקציב שיוקצה לטיפול במבקשי מקלט ייגמר, האוצר הוא שיספק כספים נוספים, ולא יילקח תקציב ממשרד הרווחה.

יו"ר הוועדה שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) התייחסה למצב הנוכחי של מבקשי המקלט: "מצד אחד, הם אינם בני הרחקה, ומצד שני הם נמקים בהיעדר שירותים בסיסיים של בריאות ורווחה כאילו היינו מדינת עולם שלישי. זה לא עומד בדין הבינלאומי ולא עומד בשום אמות מידה מוסריות". עוד אמרה יחימוביץ': "הדברים המזעזעים ביותר הם היעדר הנכונות להכיר בציבור הזה כבני אדם".

"משחקים בחיים שלנו, מתנהגים אלינו כמו ג'וקים" אמרה בדיון מבקשת מקלט מאריתראה בשם עדן. "אם היו מטפלים בסילבנה צגאיי בזמן, היא לא הייתה מגיעה למצב הזה. אני מבקשת שהיא תהיה האחרונה ולא הילדים שלנו", הוסיפה.

הפגנה למען מבקשי המקלט, באפריל האחרון
הפגנה למען מבקשי המקלט, באפריל האחרון. מנכ"ל רשות האוכלוסין אמר שמערכת החינוך פתוחה לילדיהם של מבקשי מקלט בעלות כספית נמוכהצילום: מגד גוזני

ד"ר זואי גוטצייט מארגון רופאים לזכויות אדם מתחה ביקורת על הטיפול הרפואי שמוענק למבקשי מקלט, וסיפרה שאין תקציב לטפל בחולת סרטן בת 25, שזקוקה להשתלת מח עצם. כן אמרה שנקטעו רגליה של אישה בגלל נמק, כי משרד הבריאות לא מימן עבורה צנתור. "זו לא דרך ולא צורה לטפל באנשים", הוסיפה גוטצייט.

המלצות הוועדה הבן-משרדית, שהוקמה בעקבות דוח של מבקר המדינה בנושא משנת 2014, הוגשו לשרי הרווחה והפנים, אך חילוקי דעות בין משרדי ממשלה מונעים את אישורן. בחודש שעבר הורה בג"ץ למדינה לגבש מדיניות למתן שירותי רווחה למבקשי מקלט תוך 90 יום. בית המשפט דן בנושא בעקבות עתירה של עמותת אס"ף - ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ