שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שירותי הרווחה יושבתו מחר בכל הארץ במחאה על תנאי העסקת העובדים הסוציאליים

עקב השביתה לא תהיה קבלת קהל במחלקות הרווחה, לא ייכתבו תסקירים לבתי משפט, לא יתקיימו ועדות החלטה בנושא קטינים בסיכון ולא יפעלו מרכזים לטיפול באלימות במשפחה. ב-11 תצא צעדת מחאה מקרית הממשלה בתל אביב

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפגנת עובדות סוציאליות בגשר המיתרים בירושלים, לפני שבוע. כל עובד מופקד על מאות תיקים
הפגנת עובדות סוציאליות בגשר המיתרים בירושלים, לפני שבוע. כל עובד מופקד על מאות תיקיםצילום: ללא קרדיט
לי ירון
לי ירון

איגוד העובדים הסוציאליים הודיע הערב (ראשון) כי ישבית מחר את כל שירותי הרווחה ברחבי הארץ, במחאה על תנאי העסקתם. עקב השביתה לא תהיה קבלת קהל במחלקות הרווחה, לא יכתבו תסקירים לבתי משפט, לא יתקיימו ועדות החלטה בנושא קטינים בסיכון, לא יפעלו מרכזים לטיפול באלימות במשפחה. לא תהיה קבלת קהל של עובדים סוציאליים במשרד הרווחה (לרבות קציני מבחן נוער, מבוגרים ומעצרים וחוקרי ילדים) ועובדים סוציאליים ישבתו במשרד החינוך, בביטוח לאומי, במערכת הבריאות בבתי החולים, קופות החולים ותחנות לבריאות בנפש. בשעה 11:00 תצא צעדת מחאה מקריית הממשלה בתל אביב לכיוון כיכר רבין, שם תיערך הפגנה.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, קרא לעובדים הסוציאליים לתת הזדמנות למשא ומתן ולעצור את השביתה, שלדבריו תפגע באוכלוסיות החלשות. "אני תומך בצורך לשפר את תנאי ההעסקה של העובדים, אולם השבתה של כלל שירותי הרווחה היא צעד שגוי שלא משתמשים בו כאשר הדלת פתוחה והאינטרסים זהים", מסר כץ, "אם לא נצליח בניסיונות ההידברות, שייצאו להשבתה ללא הגבלה עד שיביאו את התוצאה". ביום שלישי תיערך ישיבה בין כץ ושר האוצר משה כחלון לבין יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני.

הפגנת עובדים סוציאלים בבאר שבע, בשבוע שעבר. דורשים לשפר את תנאי העסקתם
הפגנת עובדים סוציאלים בבאר שבע, בשבוע שעבר. דורשים לשפר את תנאי העסקתםצילום: אליהו הרשקוביץ

בחודש שעבר החלו באיגוד העובדים הסוציאליים להפעיל צעדי המחאה בדרישה לשפר את תנאי העסקתם, ובין היתר להגביר את אמצעי האבטחה במקומות עבודתם ולהפחית את העומס המוטל על כתפיהם. כיום מופקד כל עובד סוציאלי על מאות תיקים כאשר רק המקרים הדחופים ביותר מטופלים, ישנו מחסור קבוע בכוח אדם ותקנים רבים אינם מאוישים בשל תנאי השכר הירודים. העובדים דורשים להגביר את תנאי האבטחה בסביבת עבודתם, בהם התקנת דלתות משוריינות, מצלמות אבטחה, דלתות מילוט ולחצני מצוקה. איגוד העובדים גם דורש שעובדים שנתונים לאיומים יקבלו אבטחה מחוץ למקום העבודה.

במשרד הרווחה טוענים כי ההגנה על העובדים הסוציאליים השתפרה בשנה החולפת, וכי התקציב בתחום סל בטיחות ואבטחה ברשויות המקומיות גדל משמעותית ב-2018.  תקציב זה כולל רכישת אמצעי מיגון חיוניים, סדנאות הכשרה לעובדים להתמודדות עם מקרי אלימות ובמצבי משבר ולחץ, עלויות שמירה ואבטחה ברשויות מקומיות באשכולות סוציו-אקונומיים נמוכים וכן ועדות מחוזיות להגנה על עובדים ולמיגור תופעת האלימות במחלקות לשירותים חברתיים, בשיתוף גורמי אכיפת החוק וראשי הרשויות המקומיות.

תגובות