שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אלפי עובדים סוציאליים הפגינו בתל אביב במחאה על תנאי העסקתם

במקביל להפגנה, הכריזו העובדים הסוציאליים על שביתה, שבמסגרתה אין קבלת קהל במחלקות הרווחה, לא נכתבים תסקירים לבתי משפט ולא פועלים מרכזים לטיפול באלימות במשפחה

בר פלג
לי ירון
הפגנת העובדים הסוציאליים בתל אביב
בר פלג
לי ירון

אלפי עובדי איגוד העובדים הסוציאליים הפגינו היום (שני) בתל אביב במחאה על תנאי העסקתם, לאחר שהכריזו אתמול על שביתה. העובדים צעדו מקרית הממשלה בתל אביב לכיכר רבין, שם ערכו הפגנה.

יו"ר האיגוד ענבל חרמוני אמרה בהפגנה: "שמעתי פה משפט שרווחה מוגנת זאת לא בקשה מוגזמת ואמרתי לעצמי שזה נכון, אבל מעזים לשבת מולנו במשרד האוצר ולפקפק אם זה מגיע לנו או לא. בושה". לדבריה, "המאבק קשה, אבל הוא מוצדק מאין כמותו ואני בטוחה שאנחנו ננצח. במשרדי הממשלה השונים עוקבים בדריכות אחרי המאבק, כל אחד פגיע פוליטית ולכן נמשיך להפעיל לחץ עד שכל הדרישות יתמלאו אחת לאחת".

הפגנת העובדים הסוציאליים בתל אביב, היום
הפגנת העובדים הסוציאליים בתל אביב, היום. יו"ר האיגוד: "אף אחד לא רוצה לחיות במקום שבו לא דואגים לאנשים"צילום: מוטי מילרוד

חרמוני המשיכה בנאומה ואמרה: "לא ייתכן שלמעלה משני עשורים כל ממשלות ישראל מימין ומשמאל מפקירות את שירותי הרווחה ומפריטות אותם לכל המוזיל במחיר. אף אחד לא רוצה לחיות במקום שבו לא דואגים לאנשים".

ראש החוג לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב, פרופ' עידית וייס גל, אמרה: "באנו לומר לכם שגם אנחנו אתכם, האקדמיה אתכם. באנו להגיד כן לטיפול טוב ומכבד, כן לתנאי עבודה מכבדים והוגנים שיאפשרו לנו לכבד את הפונים שלנו, את האנשים שצריכים אותנו, אלו שלמענם אנחנו קמים וקמות בבוקר".

המפגינים, בהם סטודנטים לסיעוד, נשאו שלטים שעליהם נכתב "די למריחה, טפלו ברווחה" וקראו "העם דורש שכר לא ביזיוני". אחד המפגינים, נאסר אבו סריחאן, מנהל מחלקת רווחה בכסייפה אמר: "אני פה כדי למחות נגד מדיניות הממשלה ולהשמיע את קולנו בבקשה דחופה מנציגי הממשלה והאוצר להיכנס למשא ומתן רציני עם איגוד העובדים הסוציאליים כדי לדון בשלוש סוגיות: שיפור השכר והתנאים, הגנה לעובדים במקום עבודתם והורדת המעמסה".

הפגנת העובדים הסוציאליים בתל אביב, היום
הפגנת העובדים הסוציאליים בתל אביב, היום. המפגינים צועקים: "די למריחה, טפלו ברווחה"צילום: מוטי מילרוד

לדברי אבו סריחאן, "לא יכול להיות שכל עובד יטפל במעל ל-150 תיקים. המפגש של יו"ר האיגוד אמש עם נציגי האוצר היה קצר ומשפיל. עצם זה שהאוצר לא מוכן לדון בתנאי השכר של העובדים זו בושה וחרפה. לי חסרים לפחות חמישה עובדים ואני לא מצליח לגייס בגלל תנאי השכר העלובים של העובדים. הגיע הזמן לתת שכר הולם לאנשים שמשרתים את האוכלוסייה הכי קשה של המדינה. אנחנו נלחמים על דמותה של מדינת הרווחה בישראל, אנחנו לא רוצים להמשיך להשבית ולפגוע באוכלוסייה הכי חלשה בארץ, אבל אם אין לנו ברירה נלך עד הסוף".

אתמול הודיע האיגוד על שביתה בשירותי הרווחה ברחבי הארץ. עקב השביתה אין קבלת קהל במחלקות הרווחה, לא נכתבים תסקירים לבתי משפט, ולא פועלות ועדות החלטה בנושא קטינים בסיכון ומרכזים לטיפול באלימות במשפחה. בנוסף, שובתים גם העובדים הסוציאליים במשרד החינוך, בביטוח לאומי, במערכת הבריאות בבתי החולים, קופות החולים ותחנות לבריאות בנפש.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, קרא לעובדים הסוציאליים לתת הזדמנות למשא ומתן ולעצור את השביתה, שלדבריו תפגע באוכלוסיות החלשות. "אני תומך בצורך לשפר את תנאי ההעסקה של העובדים, אולם השבתה של כלל שירותי הרווחה היא צעד שגוי שלא משתמשים בו כאשר הדלת פתוחה והאינטרסים זהים", מסר כץ, "אם לא נצליח בניסיונות ההידברות, שייצאו להשבתה ללא הגבלה עד שיביאו את התוצאה". מחר תיערך ישיבה בין כץ ושר האוצר משה כחלון לבין יו"ר האיגוד חרמוני.

הפגנת העובדים הסוציאליים בתל אביב, היום
הפגנת העובדים הסוציאליים בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

בחודש שעבר החלו באיגוד העובדים הסוציאליים להפעיל צעדי המחאה בדרישה לשפר את תנאי העסקתם, ובין היתר להגביר את אמצעי האבטחה במקומות עבודתם ולהפחית את העומס המוטל על כתפיהם. כיום מופקד כל עובד סוציאלי על מאות תיקים כאשר רק המקרים הדחופים ביותר מטופלים, ישנו מחסור קבוע בכוח אדם ותקנים רבים אינם מאוישים בשל תנאי השכר הירודים. העובדים דורשים להגביר את תנאי האבטחה בסביבת עבודתם, בהם התקנת דלתות משוריינות, מצלמות אבטחה, דלתות מילוט ולחצני מצוקה. איגוד העובדים גם דורש שעובדים שנתונים לאיומים יקבלו אבטחה מחוץ למקום העבודה.

במשרד הרווחה טוענים כי ההגנה על העובדים הסוציאליים השתפרה בשנה החולפת, וכי התקציב בתחום סל בטיחות ואבטחה ברשויות המקומיות גדל משמעותית ב-2018. תקציב זה כולל רכישת אמצעי מיגון חיוניים, סדנאות הכשרה לעובדים להתמודדות עם מקרי אלימות ובמצבי משבר ולחץ, עלויות שמירה ואבטחה ברשויות מקומיות באשכולות סוציו-אקונומיים נמוכים וכן ועדות מחוזיות להגנה על עובדים ולמיגור תופעת האלימות במחלקות לשירותים חברתיים, בשיתוף גורמי אכיפת החוק וראשי הרשויות המקומיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ