המדינה מאשרת: נשללה אשרה של עשרות עד מאות עובדים זרים כי קיימו קשרי זוגיות בישראל

נציגת רשות האוכלוסין וההגירה אישרה את הדברים בדיון בעניין גירוש מטפלת סיעודית, אולם הרשות לא מסרה ל"הארץ" את מספרי המגורשים המדויקים. לדברי הנציגה, "המדיניות ידועה להם, אי אפשר לומר שהם באו לפה כדי לנהל את חייהם ולמצוא בני זוג"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטופלת סיעוד ברעננה עם המטפלת שלה
מטופלת סיעוד ברעננה עם המטפלת שלהצילום: אלון רון

רשות האוכלוסין וההגירה אישרה היום (חמישי) בבית הדין לעררים בירושלים כי שללה את אשרת העבודה של עשרות עד מאות עובדים זרים בשנים האחרונות מפני שקיימו קשרי זוגיות. רשות האוכלוסין לא מסרה ל"הארץ" את מספר המגורשים המדויק.

נציגת הרשות אמרה בבית הדין כי מבחינת המדינה, העובדים הזרים באים לישראל כדי לספק שירות ואינם צריכים לנהל קשרים זוגיים. "המדיניות ככלל, היא שאין לאפשר העסקתם של בני זוג מקרבה ראשונה, בין אם הם נשואים ובין אם לא", אמרה הנציגה. לדבריה, "המדיניות הזאת ידועה לעובדים הזרים אשר מודעים לכך שהם מגיעים לפה על מנת לייתן שירות למדינת ישראל שמשלמת. אי אפשר לומר שהעובדים הזרים באו לפה כדי לנהל את חייהם פה ולמצוא בני זוג".

שראל ובתה, באוגוסט האחרוןצילום: מגד גוזני

עוד הוסיפה הנציגה כי המדינה מניחה שקשרים רומנטיים שמנהלים עובדים עלולים לפגוע בעבודתם. "אנחנו מגלים לאחרונה תופעה של מטופלים סיעודיים שמתנגדים לקשר זוגי של המטפלים שלהם. אני יכולה להניח שעשויה להיות פגיעה ממשית בטיב הטיפול שניתן מטופלים".

הדיון בבית הדין לעררים היה בעניינה של שראל, בת 28 מהודו ובן זוגה א', זוג מטפלים סיעודיים שנולדה להם תינוקת, כיום בת שמונה חודשים. בקו לעובד, שהגישו את הערר, אמרו כי הרשות עושה דה-הומניזציה לעובדים, ושוללת מהם צרכים אנושים בסיסיים כמו הצורך באהבה וקשרי חברות. הדיין מרט דורפמן הודיע כי ייתן פסק דין בערר במועד אחר.

עו"ד מיטל רוסו, מנהלת תחום הסיעוד ב"קו לעובד" שייצגה את הזוג, אמרה כי "משרד הפנים הגן בחירוף נפש על מדיניות שאין לה אח ורע בעולם - מניעת זוגיות מעובדים רק כיוון שהם מהגרים. מעבר לטענות ההשתקעות, באת כוח משרד הפנים טענה כי קשרי זוגיות בין מהגרים פוגעים בעבודתם ובמטופלים. הדברים שנאמרו חשפו שוב כי משרד הפנים רואה במהגרי העבודה רובוטים חסרי פנים ולב, הנדרשים לבצע את העבודות הקשות ביותר בישראל מבלי ש'תיפלט' בטעות אנושיותם. עמדה זו מנוגדת לא רק לדין הישראלי ולפסיקת בית המשפט העליון, אלא גם לאמות המוסר האנושיות הבסיסיות ביותר".

עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח הוסיף כי "בשנים ארוכות של עיסוק בזכויות מהגרים טרם צפיתי במופע כזה, ששיקף באופן מזוקק ובוטה כל כך את חוסר האמפתיה למהגרות ולמהגרי עבודה ואת הדה-הומניזציה שעושה להם רשות האוכלוסין וההגירה. אי אפשר היה שלא לחוש את הזעם על מי שמרהיבים עוז בנפשם לקיים חיים אנושיים ולא מקדישים את עצמם אך ורק למימוש צרכי המטופלים, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, שנים על גבי שנים".

היום פורסם ב"הארץ" כי רשות האוכלוסין וההגירה החמירה השבוע את יחסה לזוגיות בין עובדים זרים, האסורה לפי מדיניות הרשות. עד כה דרשה הרשות שאחד מבני הזוג יעזוב את ישראל כתנאי להארכת אשרת העבודה של האחר, אך ככל הידוע, חזרה בה בכל פעם שהוגש נגדה ערר בנושא. לפי עמותת "קו לעובד", ב-12 מקרים שטיפל הארגון בשנה האחרונה שבהם הוגש ערר, לאחר הפנייה לבית המשפט אפשרה הרשות לשני בני הזוג להישאר בישראל.

עם זאת, השבוע החליטה הרשות להגן באופן חריג על עמדתה בבית המשפט, ולעמוד על גירושם של שראל או של בן זוגה. שראל רצתה לנסוע להודו כדי לתת לאמא שלה את התינוקת, ולשוב לישראל. אולם הפקידה ברשות האוכלוסין סירבה לתת לה אשרה לכניסה חוזרת לאחר שגילתה כי גם אבי התינוקת הוא עובד זר.

לדברי בני הזוג, השניים לא מקיימים משק בית משותף, אינם מתכוונים להשתקע בישראל ולא התראו בחודשיים האחרונים שקדמו לדיון מפני שהאשה ששראל מטפלת בה היתה חולה. כל אחד מהם שוהה אצל הקשיש שבו הוא מטפל, והם נפגשים פעם בשבוע או בשבועיים בימי החופש שלהם. "אני הבת הגדולה במשפחה שלי והם כולם סומכים עליי שאעזור להם בהודו", אמרה שראל ל"הארץ", "אני מפרנסת את אמא שלי ואת האחים והאחיות שלי. שילמתי 12 אלף דולר בשביל להגיע לישראל ועדיין לא הרווחתי את הכסף שהוצאתי על להגיע לפה. אני לא מבקשת מישראל שום דבר, אני רוצה לתת לאמא שלי בהודו את התינוקת שלי ולחזור לעבוד פה. באתי לעבוד ולעזור למשפחה שלי, ואני אחזור להודו. אני מרגישה רע מאוד. אני לא מבינה למה רוצים להפריד בינינו".

נהלי רשות האוכלוסין לא אוסרים מפורשות על זוגיות בין עובדים זרים, אלא על שהות בישראל של שני בני משפחה מדרגה ראשונה באותו הזמן. איסור זה עוגן ב-2013 בנוהל העסקת עובד זר בסיעוד, שבו כתוב כי שהות זו "מעודדת השתקעות בישראל". לפי הנוהל, הרשות מסרבת להאריך את רישיון ישיבתם של מהגרי ומהגרות עבודה החשודים בקיום קשר זוגי או שקיים לגביהם חשד כי נישאו זה לזו בעודם בישראל, ומתנה את הארכת רישיונו של אחד מבני הזוג ביציאתו מישראל לצמיתות של האחר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ