מהענישה ועד השיקום. שאלות ותשובות בעקבות אישור החוק לאיסור צריכת זנות

מה יהיה גובה הקנסות שיוטלו? מה אין בחוק החדש? איזה טיפול יוצע לצרכני מין בתשלום? ומה צריך לעשות כדי שהחוק יביא באמת לשינוי? "הארץ" עונה על השאלות שעולות בעקבות החוק ההיסטורי

ורד לי - צרובה
ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצרת לזכר אשה בזנות שהתאבדה ב-2015 בתל אביב, באוגוסט
ורד לי - צרובה
ורד לי

מהו השינוי בחוק החדש?

עד היום אסר החוק על פעילויות הנלוות לזנות כגון סרסרות, שידול לזנות והחזקה או ניהול של מקום לשם זנות. ואולם נשים בזנות, וכמוהן גברים הצורכים מין בתשלום לא עברו כל עבירה. בפועל, המשמעות היא שעד היום התנהלה הזנות בישראל ללא הפרעה והתקיים מעין מיסוד שקט. כל זה עשוי עתה להשתנות.

החוק לאיסור צריכת זנות (שנקבע כהוראת שעה לחמש שנים וילווה במחקר למזעור נזקים בשטח) עשוי לייצר רעידת אדמה אמיתית, שכן כל מי שייתפס צורך זנות, מנסה לצרוך זנות ואף נמצא במקום המשמש לצריכת זנות - יהיה בר ענישה.

בית בושת בתל אביב, בפברואר שעבר. עד היום היה מעין מיסוד שקט של הזנות בישראלצילום: מגד גוזני

החוק, שאכיפתו תחל בעוד שנה וחצי מהיום, יאפשר למשטרה להשית קנס בגובה 2,000 שקלים על מי שייתפס בפעם הראשונה ו-4,000 בעבירה חוזרת. במקרים מיוחדים תתאפשר גם הגשת כתב אישום שבצדו עונש של קנס עד סכום של 75 אלף שקלים וכן רישום פלילי.

החוק מציע גם ששרת המשפטים, בהסכמת ועדת החוקה ושר הרווחה, יקבעו בתקנות אמצעי ענישה חלופי לקנס, בדמות סדנה טיפולית חינוכית, שמטרתה למנוע הישנות של ביצוע העבירה.

מה ההבדל בין החוק הישראלי לנעשה בעולם?

ההשוואה המתבקשת בעניין זה היא לנעשה בשוודיה, שב-1999 היתה למדינה הראשונה שניסחה חוק מהפכני ביחס לזנות. החוק השבדי התנער מהגישה הסלחנית לקיומה של תופעת הזנות וציין כי זנות היא אקט של אלימות כלפי נשים. הוא גם הטיל באופן מפורש אחריות פלילית על הלקוח להתרחבות מעגל הזנות וקבע כי הוא בן-בריתם של הסרסורים וארגוני הפשיעה - מאחר שבכספו הוא קובע את מאפייני קורבנות הזנות של התעשייה הזנות ולא פעם פוגע בהם אף יותר מהסרסורים.

מתנדבים מעניקים אמצעי הגנה לאשה בזנות בסיאטל, באוגוסט צילום: Elaine Thompson/אי־פי

החוק בשוודיה (שמאז כניסתו לתוקף ירדה תופעת הזנות במדינה בכשני שלישים) מטיל בראש ובראשונה אחריות פלילית על כל המעורבים, מלבד הנשים בזנות. הוא קובע כי על אדם הקונה שירותי מין ייגזר קנס או מאסר של עד שישה חודשים. בשנים שחלפו אומץ מודל זה במדינות נוספות דוגמת נורבגיה, איסלנד, אירלנד, קנדה וצרפת.

במשך מושב הכנסת היוצאת הוצעו שתי הצעות חוק פרטיות הדומות לנוסח חוק ההפללה השבדי. פעם אחת על ידי חברות הכנסת זהבה גלאון (מרצ) ושולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי). פעם אחרת המציעות היו עליזה לביא (יש עתיד), עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) ומירב בן ארי (כולנו). אלא שההצעה של שרת המשפטים איילת שקד, שאושרה אתמול, לקחה את היוזמות הללו לכיוון אחר, הנעדר פן פלילי. שקד בחרה במסלול של השטת קנסות בלבד - ענישה מינהלית, שיש בה ריכוך והגנה מסוימת על לקוחות הזנות.

מה יהיה על מי שנמצא בזנות?

החוק החדש אינו מפליל את הנשים, הגברים והטרנסג'נדריות בזנות. התוכנית הממשלתית הנלווית אליו מציעה למי מהם שיירצו, לקבל סוגים שונים של שיקום שעד היום לא היו קיימים כלל. התוכנית, המתוקצבת ב-90 מיליון שקלים למשך שלוש שנים וניתנת לראשונה, מיועדת לאמהות בזנות, לגברים, לטנסג'נדריות ולנשים עם תחלואה כפולה (התמכרות לסמים ופגיעות נפשית). "בשבוע האחרון אנחנו מקבלים פניות הולכות ומתגברות לשיקום ורבים מאלה הנמצאים בזנות, שסירבו בעבר לפנות לשיקום, פונים אלינו והם מבקשים להבין את החוק ולהסתייע בשיקום", אמרה עובדת סוציאלית באחד מארגוני הסיוע למאבק בזנות.

עצרת לקורבנות זנות בתל אביב, בינואר שעברצילום: מגד גוזני

קרוב לוודאי שלא כל המצויים בזנות יפנו לשיקום עם מועד כניסת החוק לתוקף. על פי החוק, מי שיישאר במעגל הזנות לא אמור להיפגע ממנו, כי אם ייחשב לקורבן זנות בראי המשפט - והחוק אמור לתת לו הגנה באמצעות שיקום ויחס סובלני יותר מצד רשויות האכיפה.

ויש גם השלכות עקיפות. החוק עשוי להעצים את כוחם של קורבנות הזנות מול צרכני הזנות, שכן הם אלה שיהיו חשופים לענישה. למעשה, החוק מבצע מעין היפוך כוחות בזירת הזנות. "כעת האיזון בין צרכן המין בתשלום ובין האשה בזנות יתוקן", אמר ב-2017 סגן התובע הראשי בפרקליטות בגטבורג שבשוודיה, תומס אלסטראנד, בהרצאה שנתן בישראל במסגרת דיוני הוועדה הבין-משרדית למאבק בזנות. "לאשה בזנות יהיה אמצעי כוח על צרכן המין בתשלום, כוח שלא היה לה קודם לכן", הסביר. "בקצרה, היא יכולה לדווח עליו אם היא רוצה, וזה אומר שהזנאי חייב להתנהג יפה, מפני שאם הוא לא יתנהג יפה, קיימת עבורו סכנה".

מה יהיה מעמד צרכני הזנות?

בצד העובדה שצרכני הזנות יהיו חשופים לענישה בסולם עולה, במסגרת תוכנית השיקום הממשלתית יינתן גם להם מענה בניסיון "לגמול אותם" מצריכת מין בתשלום. התוכנית כוללת נדבך של טיפול בצרכני זנות חוזרים, דוגמת סדנאות פסיכו-סוציאליות.

יש לציין, כי עוד לפני אישור החוק אתמול בכנסת, הביא העיסוק בו לירידה בצריכת זנות בישראל. למעשה, מאז שעבר חוק זה בקריאה ראשונה ב-2017 נמנעו לקוחות רבים להגיע לזירות הזנות מפחד שמא יופללו וארגוני הסיוע מדווחים על צמצום בצריכת הזנות מאז.

מה צריך לעשות כדי שיישום החוק יהיה אפקטיבי?

על מנת שיועבר מסר חד וברור שצריכת זנות אסורה בישראל, יידרשו רשויות החוק לאכיפה נחושה. כחלק מזאת עליהן לפחות לשקול להקים יחידה משטרתית ייעודית לסוגיה זו שאנשיה יוכלו לטפל במעורבים ברגישות וביעילות. במסגרת פעילות האכיפה יש לשמור על זכויות האדם ולהימנע מפגיעה באלה הלכודים במעגל הזנות.

מדובר בשינוי תודעתי עמוק מבחינת המשטרה, שבמשך שנים רבות ראתה בקורבנות הזנות פושעים ומאידך לקוח הזנות היה בעיניה האדם הנורמטיבי. על כן, יש לצרף לצוותי המשטרה שיאכפו את החוק עובדים סוציאליים, שיישמרו על זכויותיהם של אלו המצויים עדיין בזנות.

מחאה נגד תופעת הזנות מחוץ למועדון החשפנות פוסיקט בתל אביב, במאיצילום: מוטי מילרוד

נקודה אחרת עליה יש לשים דגש היא שרבים מקורבנות הזנות נלכדו בתעשייה זו מאחר שלא היו להם רשת ביטחון מינימלית או סיוע כלשהו מהמדינה. על כן, החשש שלהם וחוסר האמון שהמדינה תספק מענה שיקומי ותיחלץ אותם מהזנות מובן.

משום כך יש לוודא שתוכנית השיקום הממשלתית מייצרת מערך שיקום נרחב ומקיף המאפשר קצבאות, הכשרה מקצועית, קיום מכבד ושאין בו פגיעה נוספת העלולה לדחוק אותם לעוני חריף. יתר על כן, חוק לא יכול לחולל לבדו מהפכה, ויש ללוות אותו גם בהסברה מקיפה לציבור, ובחינוך למיניות בריאה ולמידה על תעשיית הזנות והנזק שהיא מסבה.

"הוצאה מחוץ לחוק של צריכת שירותי מין לא תוכל להביא לסיום התופעה באופן מוחלט", אמר תומאס אלסטראנד בהרצאתו בישראל. "מצד שני, אין זו סיבה שלא להוציא אותה מחוץ לחוק. יש לנו חוקים נגד גניבה, רצח, הצתה, אונס, ואנשים ממשיכים לבצע את הפשעים הללו. אנחנו חיים איתם יום יום. אבל אין זו סיבה לא להוציא אותם מחוץ לחוק או למגר אותם".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ