הממשלה התחייבה לתקנות מחמירות לפיגומים, אך הכנסת אישרה מתווה מרוכך

ההסתדרות הכריזה אתמול שהמתווה החדש מביא לביטולה בפועל של רפורמת הפיגומים ואיימה בשביתה, אך חזרה בה. ניסנקורן: "מקבל את המתווה, אף שהוא חורג מהסיכום המקורי מול הממשלה"

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיגומים בשכונת רמות בירושלים
לי ירון

בלחץ הקבלנים, ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (שלישי) דרישות מחמירות פחות להתקנת פיגומים באתרי בנייה מאלה שהממשלה התחייבה אליהן. ההסתדרות חזרה בה מהכרזתה אתמול כי המתווה החדש מביא לביטולה בפועל של רפורמת הפיגומים - ושביתה שתוכננה בעקבות כך ליום ראשון הקרוב בוטלה.

בניגוד להסכם המקורי שאליו הגיעו ההסתדרות והממשלה בנובמבר, הקבלנים לא יהיו חייבים להחליף את הפיגומים שבידיהם לפיגומים חדשים. הם יוכלו להמשיך להשתמש בפיגומים הישנים, בתנאי שהיצרן המקורי יאשר כי הם עומדים בתקן האירופי. בעקבות זאת עלו שאלות מהותיות בנוגע לתקינות פיגומים אלה, שנמצאים לרוב בשימוש כבר עשור או שניים.

קריסת פיגומים בפתח תקוה, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

בהסכם המקורי היו אמורים הקבלנים לעבור בתוך חצי שנה לפיגומים חדשים העומדים בתקן האירופי, במקרה שגובהם מעל שישה מטרים. במקרה שגובהם נמוך יותר, ניתנה להם שנה וחצי. לפי ההסכם המעודכן שעבר היום, רק במיזמי בנייה המגיעים ל-30 מטר (18% מאתרי הבנייה) יידרשו הקבלנים ליישם את התקן האירופי בתוך חצי שנה. באתרים שגובהם שמונה עד 30 מטרים (כמחצית מאתרי הבנייה) יוכלו לעשות זאת בתוך שנה וחצי, ובמקרים של פיגומים נמוכים יותר יינתנו להם שלוש שנים.

הקבלנים הפעילו לחצים כבדים בימים האחרונים על ועדת העבודה והרווחה, ואמרו שיישום ההסכם המקורי יביא להתייקרות מחירי הדירות. לפי קבלני הפיגומים והתאחדות בוני הארץ, יישום ההסכם המקורי היה אמור לעלות למשק יותר ממיליארד שקל. לעומת זאת, לפי חישוב שנערך במשרד העבודה, החלפת כל הפיגומים בישראל לתקן האירופי היתה אמורה לעלות 20 מיליון שקלים. בתום הדיון צעקו חלק מנציגי הקבלנים לעבר יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן: "בושה, ההסתדרות באה כמו מאפיה. אם נפשוט את הרגל נבוא אליך הביתה".

ניסנקורן עצמו בירך על התקנות החדשות. "אני מקבל את המתווה, אף שהוא חורג מהסיכום המקורי מול הממשלה", אמר, "המטרה שאנחנו הצבנו היא שבאופן הדרגתי כל הפיגומים בישראל יהיו בסטנדרט אירופאי. ישראל לא יכולה להישאר מאחור".

פיגומים בנתיבות, ב-2017צילום: אליהו הרשקוביץ

הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין, מסרה: "אני מברכת על אישורן של התקנות להחלתו של תקן הפיגומים החדש, על אף שהחלתו נדחתה לפרקי זמן ממושכים ביותר ביחס להתחייבויות הממשלה כלפי ההסתדרות בנושא. על אף דחייה זו, קיימת חשיבות רבה להתנעתו של המהלך להחלת התקן החדש אשר ישפר בסופו של התהליך את איכות הפיגומים באתרי הבנייה ויסייע להגברת רמת הבטיחות באתרים".

מהתאחדות בוני הארץ נמסר: "בעקבות ההחלטה לאשר את המעבר בהדרגה לפיגומים בתקן האירופי, תמשיך ההתאחדות בוני הארץ לעקוב ולפעול כדי להבטיח את היכולת של ענף הבנייה לבצע את התאמת הפעילות לתקן זה. במקביל, קוראת ההתאחדות לממשלה לתמוך במתקיני הפיגומים כדי להבטיח את חוסנם הכלכלי ובכך להבטיח כי המעבר לפיגומים החדשים יבוצע במינימום פגיעה בהליכי הבנייה במשק".

הפעם האחרונה שבה עודכנו תקנות הפיגומים היתה לפני 30 שנה. בישראל קיים תקן המבוסס על התקן האירופי, אך הוא חל על משכירי הציוד והמוכרים בלבד, ולא על הקבלנים שמשתמשים בו באתרי הבנייה. מרבית הפיגומים בישראל נמצאים בשימוש עשר עד 20 שנה ברציפות, ורבים מהם נבנו בצורה רשלנית.

לפי דו"ח רשמי של משרד העבודה שנחשף ב"הארץ" בנובמבר האחרון, מותם של שמונה בני אדם בשנה היה יכול להימנע אם היה נעשה שימוש בפיגום תקין. כך, בשנים 2018-2017 היו יכולות להימנע 30% מהתאונות הקטלניות לו היה נעשה שימוש בפיגום תקין. מספר הפצועים מתאונות שנגרמו בגלל פיגום לא תקין עומד על 1,680 בני אדם בשנה.

בקו לעובד אמרו שכ-63% מתאונות העבודה בבניין השנה - שלפי מד"א גרמו למוות או פציעה בינונית ומעלה - התרחשו כתוצאה מנפילה מגובה. 52 מהן נגרמו כתוצאה מנפילה מגובה תחת שמונה מטרים, 50 מגובה 8 מטרים ומעלה ו-22 תאונות מגובה לא ידוע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ