תחקיר פנימי באוני' העברית: החיילת ביקשה שלא להפיץ את השיחה עם המרצה

מתחקיר שערך סגל התוכנית שבו לומדת החיילת, עולה כי היא ביקשה ממתעדי התקרית שלא לשחררו והביעה דאגה למרצה. בנוסף, העידה כי היא שיזמה את השיחה עם הסטודנטית הערבייה וכי לא היה ביניהן עימות בזמן השיעור

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האוניברסיטה העברית, אתמול
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

החיילת ה', הסטודנטית שתיעוד שיחתה עם מרצה באוניברסיטה העברית בירושלים עורר סערה ציבורית, הפצירה בפני מי שצילם את השיחה לא לפרסם את הסרטון. כך עולה מתחקיר פנימי שערך סגל התוכנית ללימודי תרבות באוניברסיטה, שמבוסס על עדותה של החיילת ושיחות עם סטודנטים שנכחו בשיעור שנערך לפני השיחה.

לפי התחקיר, שממצאיו נשלחו הבוקר (שלישי) לתלמידי החוג, החיילת שוחחה על התקרית עם ראשת התוכנית ללימודי תרבות, ד"ר ניקול הוכנר, עוד לפני שידור הסרטון במהדורת החדשות של "כאן". "היא אמרה לי: 'ניקול, לא רציתי את זה, ביקשתי מהם לא להפיץ, לא רציתי שזה יגיע לחדשות'", כתבה הוכנר בתחקיר. לדברי ראשת התוכנית, "באותו ערב היא (החיילת, ש"ק) שלחה מייל שבו אמרה שהיא דואגת לד"ר הילפריך ומתנצלת על הכל".

מהתחקיר עולה עוד, על בסיס שיחות עם 12 סטודנטים שנכחו בשיעור ושתי המעורבות בתקרית, כי בניגוד לפרסומים בתאגיד כאן וב-ynet החיילת היא שיזמה את השיחה עם הסטודנטית הערבייה א'. "ה' ושאר הסטודנטים התחילו לקום ולצאת, וה' פנתה אל א' וביקשה לפתוח בשיחה על החברה הפלסטינית והרשות", כך בתחקיר. "א' ביקשה שלא לנהל איתה דיון בנושא הזה. היא אמרה לה 'איתך אני לא מדברת'. כשה' ראתה שאין לא' עניין להתווכח עם חיילת במדים, היא הוסיפה 'את מאשימה אותי?' וכנראה התחילה להתרגז". לפי התחקיר, א' שאלה את החיילת: "את מבינה עברית? אמרתי לך שאני לא מדברת איתך", ולאחר מכן יצאה מהכיתה.

קרולה הילפריךצילום: daat-hamakom

בתחקיר עולה גם ההקשר המלא לשיחה בין החיילת למרצה ד"ר הילפריך, שרק חלקו פורסם בתקשורת. החיילת פנתה למרצה בטענה כי השיעור היה "קונספירציוני" וסיפרה שהגעתה אליו במדים גרמה לה לחוש מצוקה. "כנראה שהלהט והמצוקה של הסטודנטית נגעו לד"ר הילפריך, שניסתה שוב ושוב להסביר לה שאם היא לא מרגישה בטוחה בקמפוס, היא צריכה לפנות לעזרה", כך לפי התחקיר. "בנוסף, היא הסבירה כי עליה (הסטודנטית) להבין שיש בלבישת המדים משמעות".

ד"ר הילפריך התעקשה כי מדים אינם "סתם בגד" וסירבה לקבל את דברי החיילת שלפיהם "היא רואה בצבא 'עוד מקום עבודה' ותו לא, ו'נוח לה להגיע במדים' שהרי היא 'לא משלמת על הנסיעה'". התחקיר מציין גם כי ניתן להבין את קוצר רוחה של המרצה, "שהיתה צריכה להגיע לקורס נוסף בצד השני של הקמפוס".

האוניברסיטה העברית בירושלים, אתמול. הסטודנטים העידו כי לא היה כל עימות במהלך השיעורצילום: אמיל סלמן

שאר פרטי התחקיר תואמים את הפרסום ב"הארץ" מיום ראשון, שלפיו לא היה כל דיון פוליטי במהלך השיעור ולא נצפה עימות כלשהו בין הסטודנטיות המעורבות. "אף לא אחד מן הסטודנטים סיפר שהיו מתחים, או שהיתה עוינות בקורס מאז תחילת הסמסטר, כולל ה'", נכתב.

"מתחילת השנה ה' מגיעה במדים ומעולם לא הובעה מחאה או בעיה עם הנושא". הסטודנטים שהשתתפו בתחקיר אמרו כי לא היה במהלך השיעור כל עימות או דיון במדים. לפי התחקיר, לקראת סוף השיעור עלתה שאלה עניינית של הסטודנטית א' לגבי מעמד המשפחה בחברה הפלסטינית ופירוק המודל הפטריארכלי בעקבות ה"משטר הציוני". המרצה השיבה כי אינה מכירה מספיק את המציאות בחברה הפלסטינית, ובזה הסתיים השיעור. בתחילת השבוע פורסם כי המרצה לא תלמד באוניברסיטה העברית בשבועות הקרובים בעקבות איומים שקיבלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ