תקרית המדים באוניברסיטה העברית: מאות הפגינו בעד ונגד המרצה

חברי סגל וסטודנטים מחו על הודעת ההתנצלות של האוניברסיטה שלא גיבתה את קרולה הילפריך. במקביל ערכו פעילי ימין הפגנת-נגד, ואנשי "אם תרצו" ניסו לפרוץ לשיעור של הילפריך - אך כשלו

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת התמיכה במרצה, היום. "לא נסכים שמרצים יהיו נתונים לאיומים"
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

כמאתיים סטודנטים ואנשי סגל באוניברסיטה העברית הפגינו היום (שלישי) בקמפוס הר הצופים למען ד"ר קרולה הילפריך, המרצה שתועדה מתווכחת עם סטודנטית במדי צה"ל בשבוע שעבר. חלק מהמפגינים נשאו שלטים נגד הדרך שבה טיפלה הנהלת האוניברסיטה בפרשה, לרבות מודעה שבמסגרתה "הצרו על האירוע החריג" בלי לגבות את המרצה. אחדים מהמפגינים חבשו מצנפות מחודדות במחאה על מה שכינו "ציד מכשפות וסתימת פיות".

"הפגנו היום מטעם כל תאי השמאל בקמפוס נגד קמפיין ההשתקה והשקרים של 'אם תרצו', התקרנפות אגודת הסטודנטים והגיבוי שנתנה ההנהלה לתאי הימין", אמר יאיר פולדש מתא "עומדים ביחד" המשלב סטודנטים יהודים וערבים. "לא נסכים שמרצים יהיו נתונים לאיומים על חייהם בשל עמדתם". לצד המחאה התקיימה הפגנת-נגד מטעם תא לביא, המזוהה עם הליכוד. 

מפגינים נגד המרצה במדי צה"ל, בתוך קמפוס הר הצופים, היוםצילום: אמיל סלמן

בתוך כך, כ-30 פעילים בתנועת "אם תרצו", שהגבירה את המחאה נגד המרצה, באו היום במדי צה"ל לכיתה שבה מתקיים השיעור "תאוריות ביקורתיות של תרבות". הפעילים ביקשו למחות במהלך השיעור, אך האוניברסיטה החליפה את מיקום הכיתה ברגע האחרון. "נמשיך לעמוד לצד הקצינה שנפגעה מהאירוע המביש, ואנו ממשיכים לדרוש את פיטורי המרצה", אמרה יובל ברמי, העומדת בראש תא "אם תרצו" באוניברסיטה העברית. "לא נאפשר מצב שבו סטודנטים לובשי מדים יתביישו בשירותם הצבאי".

אתמול כתבה ראש התוכנית ללימודי תרבות, ד"ר ניקול הוכנר, מסמך המסכם את שיחותיה עם תלמידים מהקורס של הילפריך, לרבות הסטודנטית החיילת. לפי המסמך (המובא במלואו למעלה), החיילת ביקשה להימנע מפרסום השיחה ברבים, התנצלה על מעשיה והביעה דאגה לשלומה של הילפריך. כמו כן, דקאן הפקולטה למדעי הרוח, פרופ' מיכאל סיגל, פרסם היום גילוי דעת עם שני קודמיו בתפקיד, ובו כתבו: "הסיקור התקשורתי של האירוע הזה היה רצוף באי-דיוקים. כתוצאה מכך, ד"ר הילפריך ספגה דברי נאצה רבים ואף איומים באלימות. אין מקום להתלהמות כזו בקמפוס שלנו ומחוצה לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ