זרים נהרגים בתאונות בנייה פי שלושה יותר מעובדים אחרים

דו"ח חדש של משרד העבודה והמוסד לביטוח לאומי מצא כי היקף התביעות של זרים מביטוח לאומי ב-2017 נמוך משמעותית מזה של ישראלים. המשרד השמיט מהנתונים ארבעה מקרי מוות

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בתל אביב, בחודש שעבר
לי ירון

שיעור העובדים הזרים הנהרגים בתאונות בנייה בישראל גבוה פי שלושה משיעור הפועלים הישראלים ותושבי השטחים שנהרגים בענף זה, כך לפי דו"ח של משרד העבודה והמוסד לביטוח לאומי המתבסס על נתונים שנאספו ב-2017. לפי הדו"ח, שיעור ההרוגים בקרב עובדים זרים הוא 21.3 מתוך מאה אלף, ואילו שיעור המוות בתאונות בנייה של ישראלים ותושבי השטחים עומד על 7.8 מתוך מאה אלף. על פי נתוני הקבוצה למאבק בתאונות בניין, שיעור הזרים שנהרגו ב-2017 עומד על 19.4% מההרוגים באותה שנה - כאשר על פי נתוני משרד העבודה, שיעור העובדים הזרים בענף הבניין הוא 9% בלבד.

מספר ההרוגים בדו"ח בענף הבניין חלקי, שכן ישנן ארבע תאונות קטלניות שנכללו בספירה של "הקבוצה למאבק בתאונות בניין" בשנת 2017 - אולם אינן מופיעות בדו"ח. כך לדוגמה, כמה תאונות אינן נספרות כי התרחשו מעבר לקו הירוק, שם מינהל הבטיחות של משרד העבודה אינו מפקח על האתרים. שני מקרי מוות נוספים שויכו לענף תעסוקה שאינו בנייה.

לדברי הדס תגרי, מנהלת הקבוצה, ייתכן שהשיעור הגבוה של הרוגים מקרב העובדים הזרים נובע בין היתר מ"בעיית שפה, הרגלי עבודה שאינם מתאימים לדפוסי העבודה בישראל, ושיטת תגמול שמתמרצת אותם להעדיף מהירות על פני ביצוע בטוח". הדו"ח מצא כי חרף שיעור ההרוגים הגבוה בקרב עובדים זרים, הם אינם מממשים את זכאותם לקבלת קצבאות דמי פגיעה וגמלאות נכות מהביטוח הלאומי כמו העובדים הישראלים. תגרי מציינת כי העובדים הפלסטינים והזרים מועסקים בעבודות המסוכנות ביותר, ונמצאים בעמדת נחיתות בכל הנוגע למיצוי זכויותיהם. לדבריה, נתוני הדו"ח "מצביעים על הצורך האקוטי לבחון מחדש את דפוסי העסקת עובדים אלה, ואת הדרכים להבטיח את העסקתם הבטוחה ובכלל זה הכשרה מתאימה, התאמה שפתית ותרבותית ונגישות לאפשרות להתריע על סכנות בטיחותיות במקום עבודתם".

על פי הדו"ח, שבדק לראשונה נתונים על היפגעות זרים, בשנת 2017 הועסקו בישראל 302 אלף עובדים בענף הבניין, מתוכם כ-70 אלף תושבי שטחים ו–28 אלף זרים. היקף התביעות של העובדים הזרים עמד על 1.5% בלבד. מנגד, בעוד שיעור העובדים הישראלים הוא 68% מהמועסקים בענף, היקף התביעות שלהם עומד על 89%. גם היקף תביעותיהם של עובדי השטחים נמוך, ועומד על 10% בלבד - בשעה שחלקם מקרב המועסקים בענף עומד על 23%. לדברי תגרי, "תמונה עגומה זו מחייבת שינוי התנהלות מצד המוסד לביטוח לאומי, הן למימוש חובתו החוקית לאכוף הלכה למעשה את חובת הדיווח על עובדים - לרבות של קבלני משנה באתרי הבנייה - והן באימוץ מדיניות שתקל על הגשת תביעות מצד עובדים כלפי מעסיקים, ותסייע להם להתמודד עם המכשולים הביורוקרטיים הקשים".

עוד עולה מהדו"ח כי המוסד לביטוח לאומי שילם כ-4.76 מיליארד שקל בגין תאונות עבודה ומחלות מקצוע ב-2017, וכ-80% מהתשלומים משמשים לגמלאות נכות. בחינת מגמות בתשלומי המוסד מלמדת על עלייה מצטברת של 23% בתשלומים אלה בשנים 2016-2013, וחלה עלייה בתשלומים משנה לשנה. לפי הדו"ח, מספר ההרוגים הממוצע בתאונות עבודה בחמש השנים האלה עלה ב-3%, כאשר מדי שנה חלה עלייה במספר ההרוגים - אולם בשנת 2017 חלה ירידה קלה של 4% במספר ההרוגים לעומת השנה שקדמה לה. לדברי תגרי, מאז 2017 "נמחקה התקדמות זאת לחלוטין ואף חלה עלייה מחודשת בשיעור התאונות הקטלניות". בשנת 2018 חלה עלייה במספר ההרוגים: 41 אנשים קיפחו את חייהם בשל ליקויי בטיחות באתרי בנייה, בהם 38 פועלים ושלושה עוברי אורח.

הפגנה נגד מנכ"ל אלקטרה בנייה בתל אביב, בחודש ספטמברצילום: עופר וקנין

הסיבה לכך, לדברי תגרי, היא "הידרדרות חמורה בתפקודו של מינהל הבטיחות התעסוקתית על רקע חילופים תכופים בתפקיד מפקח העבודה הראשי, כוחנות פוליטית וניהול לקוי, אשר הובילו לפגיעה אנושה בתפקוד המינהל. למרבה הצער גם בימים אלה אין מפקח עבודה ראשי, ועשרות תקנים של מפקחי בטיחות לא אוישו זו עת ארוכה, על אף הצורך האקוטי בכך". בניגוד לשנים קודמות, שבהן הדו"ח הופץ לתקשורת, השנה לא פרסם משרד העבודה את הדו"ח בפומבי, אלא העלה אותו לאתר האינטרנט שלו ללא הודעה על כך.

מהדו"ח עולה גם כי בשנת 2017 איבדו את חייהם 75 אנשים בתאונות שונות, שהתרחשו במקום עבודתם. 30 מהעובדים נהרגו בתאונות בנייה, 11 בתעשייה, תשעה במסחר ושירותים ושניים בחקלאות. שבעה נהרגו בתאונות דריסה במקום עבודתם - מתוכם שלושה בענף הבניין. לא פחות מ-58% מתאונות העבודה הקטלניות התרחשו באתרי בנייה. ההסתברות שעובד בענף הבנייה יקפח את חייו בתאונת עבודה בשנת 2017 גבוהה פי 3.6 לעומת עמיתו בענף התעשייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ