המשרד לשירותי דת: מספר הנרשמים לנישואים ברבנות מצטמצם בהתמדה

על פי מחברי הדו"ח, אחת הסיבות לכך היא "עלייה דרמטית" במספר הזוגות החיים יחד מבלי להתחתן. מנכ"ל "ישראל חופשית": רכבת הנישואים האזרחיים יצאה מהתחנה ואף אחד לא יעצור אותה

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין הרבני בירושלים, בחודש אוגוסט
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

דו"ח של אגף הנישואים במשרד לשירותי דת שפורסם אמש (שלישי) מראה כי בשנים 2018-2016 חלה ירידה משמעותית במספר הנרשמים לנישואים ברבנות. על פי הדו"ח, המתבסס על נתוני המשרד והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ב-2016 נרשמו לנישואים ברבנות 37,675 זוגות, ב-2017 נרשמו 36,651, ובשנה האחרונה נרשמו 35,163. לפי מחברי הדו"ח, כשמשקללים את שיעור הירידה במספר תיקי הנישואים עם הגידול במספר התושבים, נמצא כי חלה ירידה של 4.7% במספר הזוגות שנרשמו לנישואים ב-2017, וירידה של 6.2% במספר הנרשמים ב-2018.

לפי נתוני הלמ"ס לשנת 2018, האוכלוסייה גדלה ב-2% בכל אחת משלוש השנים האחרונות: 81% מהגידול הוא טבעי (הפרש בין לידות לפטירות), ו-19% מתוכו משקפים מאזן הגירה. במשרד לא סיפקו אתמול נתונים על שיעור הנרשמים לנישואים לפני 2016, אך משיחות עם מומחים לנושא עולה כי מגמת הירידה במספר הנישאים דרך הרבנות היא מתמשכת.

בית הדין הרבני האזורי בחיפה, בחודש אוקטוברצילום: רמי שלוש

על פי מחברי הדו"ח, אחת הסיבות לירידה המשמעותית במספר הנרשמים לנישואים ברבנות היא "עלייה דרמטית", כלשונם, במספר הזוגות החיים יחדיו מבלי להתחתן. עוד מציינים המחברים כי שיעור הגברים היהודים הרווקים בגיל 29-25 עלה מ-28% בסוף 1970 ל-65% בסוף שנת 2014. על פי הדו"ח, שיעור הנשים היהודיות הרווקות בגיל 29-25 עלה בתקופה המקבילה מ-13% ל-50%. במקביל, שיעור הגברים היהודים הרווקים בגיל 45–49 באוכלוסייה היהודית עלה מ-3% בסוף 1970 ל-11% בסוף שנת 2014. שיעור הנשים היהודיות הרווקות באותו טווח גילים עלה בתקופה המקבילה מ-2% ל-9%.

עוד מציינים המחברים, כי ישנה עלייה במספר הנישאים על ידי רבנים אורתודוקסים שלא באמצעות לשכות הנישואים, וכן עלייה במספר הזוגות המחותנים על ידי קונסרבטיבים ורפורמים. במקביל, מציינים במשרד כי ישנן מספר עמותות אשר משקיעות כסף רב שמגיע מגורמים בחו"ל על מנת לעודד זוגות להינשא שלא במסגרת הרבנות, כמו קמפיין "חתונה שווה".

עוד צוין בדו"ח כי במקביל לירידה במספר הנרשמים לנישואים ברבנות, חלה ירידה גם בשיעור הזוגות המתחתנים בנישואים אזרחיים בחו"ל. לפי נתוני הלמ"ס לשנת 2016, זוהתה ירידה של 7.5% בקרב קבוצה זו. בשנה זו נישאו בחו"ל 1,826 זוגות, כששני בני הזוג רשומים במרשם האוכלוסין כיהודים. מתוך הזוגות הללו, 1,601 הם עולים מחבר העמים. מחברי הדו"ח מניחים כי נישואים אזרחיים שנערכו בקפריסין ובצ'כיה - 56% מכלל המתחתנים - הם נישואים אזרחיים, שכן אין במדינות אלו קהילה יהודית, בשונה מארה"ב ומדינות אחרות.

על פי דו"ח הלמ"ס, גיל הנישואים הממוצע בקרב גברים הוא 27.5, כאשר גיל הנישואים הממוצע לנשים הוא 25.1. מבין היישובים המונים יותר מ-10,000 תושבים, היישובים אבן יהודה, קריית טבעון ותל אביב-יפו מאופיינים בשיעור גבוה במיוחד של רווקים ורווקות בני 29-25 ביחס לכלל האוכלוסייה היהודית. לעומתם, היישובים מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד ובני ברק מאופיינים בשיעור רווקים נמוך.

מדו"ח המשרד לשירותי דת עולה כי בשנת 2018 נשלחו 3,996 בני זוג על ידי לשכות הנישואים לבירור יהדות בבית הדין הרבני משום שלא נמצאה להם הוכחת יהדות. לאחר בירור, ל-122 בני זוג לא נמצאה הוכחה. כ-15 זוגות נדחים בשנה ואינם מקבלים אישור לנישואים, מכיוון שלפחות אחד מהם נמצא ברשימת "מעוכבי חיתון". לכך יש להוסיף כ-400 אלף ישראלים, מרביתם עולים מברית המועצות לשעבר וצאצאיהם, שאינם יכולים להתחתן בישראל משום שהם אינם יהודים על פי ההלכה.

מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" אורי קידר אמר בתגובה לנתונים, כי "רכבת הנישואים האזרחיים יצאה מהתחנה ואף אחד לא יעצור אותה". עו"ד אירית רוזנבלום, מייסדת "משפחה חדשה", אמרה כי הנתונים משקפים ייאוש מהרבנות של חלק גדול מהציבור. "זוגות רבים יותר ויותר בוחרים להתנתק מהרבנות ולא חשים שעליהם לטוס לארץ זרה כדי לזכות במעמד בישראל", אמרה.

מנכ"ל התנועה המסורתית יזהר הס מסר בתגובה: "הנתונים משקפים מציאות שמשתנה לנגד עינינו, ויוצרת עובדות בשטח. מה שלא עושים הפוליטיקאים, עושה הציבור עצמו - ברגליים". הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, מסר: "הודעת המשרד מציגה תמונה מעוותת ביחס למספר הזוגות שמפנים עורף לממסד הרבני. ראשי המשרד יודעים היטב כי רישום הזוגות הנישאים במדינות זרות אינו נעשה באופן אוטומטי וכי הוא מתפרש על פני מספר שנים.  בנוסף, יודע המשרד כי מדי שנה אלפי זוגות בוחרים לחיות כידועים בציבור וכלל לא להנשא במדינות זרות כדי שלא ידרשו להתייצב בין הדין הרבני במקרה של פרידה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ