פנייה ליועמ"ש: בדוק מדוע ישנה אפליה כלפי ילדי החינוך המיוחד במוסדות החרדיים

ח"כ מיקי זוהר פנה למנדלבליט בעקבות הפרסום ב"הארץ", שלפיו משרד החינוך לא מעביר תקציב שווה לתלמידים במוסדות מוכרים שאינם רשמיים. ח"כ מלכיאלי האשים את בנט באפליית חרדים

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי מימרן ובנו, בחודש שעבר
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) פנה היום (רביעי) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בעקבות הפרסום ב"הארץ" מהשבוע שעבר, שלפיו משרד החינוך מפלה ילדי חינוך מיוחד במוסדות חרדיים, וביקש ממנו לבדוק את הנושא. פנייה זו מצטרפת למכתב ששלח בתחילת השבוע ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) לשר החינוך נפתלי בנט, שבו דרש להשוות את מימון אלפי הילדים לאלו הלומדים בחינוך הרשמי, כפי שמורה החוק.

זוהר כתב בפנייתו למנדלבליט כי "מהכתבה ב'הארץ' עולה תמונה מדאיגה, שלפיה מדיניות התקצוב של משרד החינוך פוגעת בילדי גני חינוך מיוחד מהציבור החרדי הלומדים בגנים שמעמדם מוכר שאינן רשמי". לדבריו, "מעבר לעניין המוסרי הפשוט, יובהר כי אין להעלות על הדעת להפלות תלמידים אלו, שכן המדינה היא המורה להורי הילדים ללמוד במוסדות המוכרים שאינם רשמיים שכן אין להם כל אפשרות אחרת".

אליעזר היון ובנו, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

עוד כתב זוהר ליועץ המשפטי לממשלה כי "מציאות עגומה זו מעלה שאלות קשות על התנהלות משרד החינוך, שכן ילדי חינוך מיוחד זוכים לתקציב חסר רק מכיוון שהם באים מן הציבור החרדי ובשל כך נשלחים לגני מוכש"ר (מוכר שאינו רשמי) בידי המשרד. אודה על בדיקה דחופה של חוקיות פעולת המשרד בנושא ועל התערבותך בנושא בהקדם האפשרי".

לפני כשבוע פורסם ב"הארץ" כי משרד החינוך מפלה יותר מ-6,000 ילדי חינוך מיוחד במוסדות המוכרים שאינם רשמיים, רובם חרדיים. האפליה מתבצעת בניגוד לחוק הקובע כי המימון לילדים אלו צריך להיות דומה לאלו הלומדים במוסדות רשמיים.

על פי הנתונים שהגיעו לידי "הארץ", במקום לתקצב כל גננת לפי רמתה ושנות הוותק שצברה, המשרד מתקצב את כל הגננות ברמת "מוסמך 15", שהיא דרגת שכר נמוכה מאוד. המשרד גם מעביר תקציב למשרת אם רק לחמישית מהגננות, אף שרובן אמהות וזכאיות לתוספת של 10% בשכר. משרד החינוך לא מעביר תקציב גם עבור גמול חינוך מיוחד, שמקנה תוספת של 14% לשכר הגננות.

המוסדות נאלצים לספוג את ההפרש, ובכך נכנסים לגרעון ומנהליהם נאלצים לקחת הלוואות ולבקש תרומות. בנוסף, הדבר דוחק את הגננות הטובות והמנוסות אל המוסדות הרשמיים ובכך פוגע בילדים הלומדים במוסדות הלא רשמיים.

במכתבו של מלכיאלי נכתב כי "מהכתבה עולה כי התקציב שהמשרד מעביר עבור שכר הגננות הוא חלקי הן בחישוב משרת האם, הן בחישוב הדרגה של הגננות, הן בחישוב שנות הוותק והן בחישוב התארים וזכויות השכר הנלוות אליהן". לדבריו, "המשמעות היא פער תקציבי שנופל על הגן ולא מאפשר לו להסב משאבים לטובת הילדים, וגננות ותיקות ואיכותיות שמחפשות את מקומן בגנים שאינם מופלים לרעה בידי משרדך".

מלכיאלי הוסיף כי "אפליה זו מקוממת ביותר והיא מעלה שאלות קשות על התנהלותך והתנהלות כל הנהלת המשרד ומי שעוסקים בנושא, הכיצד במשך שנים ארוכות מופלים ילדי חינוך מיוחד לרעה אך ורק בשל היותם בני הציבור החרדי הנשלחים בשל כך למוסדות מוכש"ר ומופלים תקציבית. למרות היותך במערכת בחירות, אבקשך לבדוק מיידית את הנושא ולדאוג להפסקת האפליה, להשבת התקציב הגזול לילדים הללו ולמוסדות שבהם הם לומדים ולהפקת לקחים כיצד ארע הדבר".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מקדם מדיניות ברורה של חיזוק החינוך המיוחד, בכלל הזרמים. בחינוך המוכר שאינו רשמי, המשרד האריך את שנת הלימודים, הרחיב את הטיפולים הפרא-רפואיים, צירף מלווה להסעות ילדי הגנים והוסיף עוד כ-25 מיליון שקל לשם הנגשת טיולים. כמו כן, במסגרת הטמעת הרפורמה החדשה של החינוך המיוחד, אופן התקצוב של התלמיד יהיה גמיש ויקבע על פי סוג הלקות ועל פי רמת התפקוד של הילד. שינוי זה יאפשר לתלמיד לקחת אתו את התקציב לכל מוסד חינוכי שיתאים לצרכיו.

"באשר לסוגיית התקצוב, כחלק ממנגנון הפעילות של מוסדות במעמד 'מוכר שאינו רשמי' שנקבע לפני שנים רבות, המשרד מתקצב אותם בשיעור של עד 75%, ואת השאר משלימות הבעלויות.

"בהתייחס לתנאי ההעסקה של מורים בבתי הספר היסודיים, הוקמה ועדה משותפת של משרדי החינוך והאוצר שבוחנת מתווה שכר לחינוך המיוחד המוכר שאינו רשמי. החלת המתווה עתידה לצאת לדרך בתחילת שנת הלימודים הבאה. אשר לשכרן של הגננות המועסקות על ידי הבעלויות, מציינים במשרד, כי נושא קביעת השכר מצוי באחריות ובסמכות הממונה על השכר באוצר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ