ההרוג הראשון ב-2019 |

פועל בן 45 מת בנפילה מגובה באתר בנייה בנתניה

בשבוע שעבר נפצעו ארבעה פועלים באורח בינוני באתר בנייה במודיעין. בשנה שעברה נהרגו 41 פועלים - עלייה של 14% במספר ההרוגים לעומת 2017

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר הבנייה בנתניה, היום
לי ירון
לי ירון

פועל בן 45 מת היום (חמישי) כשנפל מגובה ארבע קומות באתר בנייה ברחוב אבא הלל בנתניה. צוות מד"א שהגיע לזירה קבע את מותו של הגבר, איאד רג'ב תושב כפר א-לבד, במקום. זהו הפועל הראשון שנהרג מתחילת 2019. המשטרה פתחה בחקירת התקרית. פראמדיק מד"א אושרי יצחק סיפר כי "בחצר אתר הבנייה שכב פועל בשנות ה-40 מחוסר הכרה עם פגיעה רב-מערכתית לאחר שנפל מגובה רב. ביצענו בו בדיקות רפואיות על מנת להעניק לו טיפול רפואי, אבל הוא היה ללא סימני חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותו".

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, מסר כי "מהתמונות הראשוניות שהתקבלו מהשטח נראה שהאתר סובל מהזנחה פושעת בכל הנוגע להסדרי הבטיחות. מצופה כעת ממשרד העבודה לסגור את האתר לתקופה של 30 יום לפחות ולא להסתפק בסגירת האתר לתקופה קצובה של 48 שעות. על הקבלנים לדעת שלמחיר ההפקרות יש גם מחיר כלכלי ומחיר פלילי".

ארבעה פועלים נפצעו בשבוע שעבר באורח בינוני בתאונות באתרי בנייה. שלושה מהפועלים - בני 25, 26, ו-37 - נחבלו כשנפלו מגובה באתר בשכונת נופים במודיעין. המשטרה מסרה כי פתחה בחקירת נסיבות התאונה וכי דיווח עליה הועבר למשרד העבודה. פועל נוסף, בן 25, התהפך כשנהג בכלי הנדסי בשכונת הר נוף בדימונה ופונה לבית החולים סורוקה.

יום לפני כן, בלחץ קבלנים, אישרה ועדת העבודה והרווחה של הכנסת תקנים מחמירים פחות לפיגומים באתרי בנייה מאלה שהממשלה התחייבה לקבוע. בניגוד לאמור בהסכם בין ההסתדרות והממשלה, הקבלנים לא יהיו חייבים להחליף את הפיגומים הקיימים לחדשים ויוכלו להשתמש בהם, אם היצרן יאשר כי הם עומדים בתקן האירופי. ההסתדרות הצהירה כי ריכוך התקנים מבטל למעשה את רפורמת הפיגומים והכריזה על שביתה ביום ראשון הקרוב, אך חזרה בה. 

בשנת 2018 נהרגו 41 פועלים בתאונות בנייה - עלייה של 14% במספר ההרוגים לעומת 2017. זאת, בעוד שהיעד של משרד העבודה היה ירידה של 10% במספר התאונות. 38 מההרוגים היו פועלים ושלושה מהם עוברי אורח. 169 בני אדם נפצעו באורח בינוני או קשה. לפי נתוני "קו לעובד", כשני שלישים מהתאונות נגרמו מנפילה מגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ