המורים לאנגלית שבתו לאורך הסמסטר, ואוניברסיטת חיפה נתנה לסטודנטים ציון עובר

כאלף תלמידים באוניברסיטה ובמכינה קיבלו פטור אף שלמדו רק ארבעה שבועות, המורים טוענים כי ההחלטה נועדה לפגוע במאבק לשיפור תנאי העסקתם. האוניברסיטה: לא ניתן לחדש את הלימודים

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטים באוניברסיטת חיפה, היום
שירה קדרי-עובדיה

אוניברסיטת חיפה העניקה ציון עובר לכאלף תלמידי המכינה הקדם-אקדמית ולסטודנטים המחויבים בשיעורי אנגלית, אף שלמדו רק כארבעה שבועות במהלך הסמסטר. ההחלטה לפטור את הסטודנטים ממבחן התקבלה בשל שביתה בת שישה שבועות של מורי המכינה, המופקדים בין היתר על לימודי האנגלית.

המורים טענו כי החלטת האוניברסיטה נועדה לפגוע באפקטיביות של השביתה, וביקשו בעקבותיה לחזור ללמד את הסטודנטים המעוניינים בכך. הנהלת האוניברסיטה דחתה את הבקשה, והודיעה כי העסקתם מופסקת עד לתחילת הסמסטר הבא. המורים פנו לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה בדרישה שהאוניברסיטה תשיב אותם לעבודה באופן מיידי בתנאים שקדמו לשביתה, ובית הדין המליץ לצדדים לנהל משא ומתן על תנאי העסקת המורים והנזק הכלכלי שנגרם להם.

יו"ר הוועד בללי, בשבוע שעבר. לדבריה, "האוניברסיטה נתנה לסטודנטים מתנה אבל הם לא באמת התקדמות ברמת האנגלית"צילום: רמי שלוש

יו"ר ועד הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטה, יפה בללי, המלמדת אנגלית במכינה, אמרה כי "ההנהלה נתנה לסטודנטים 'מתנה', אבל הם לא באמת התקדמו ברמת האנגלית - מבחינת הידע ומיומנויות השפה". לדבריה, "איזו משמעות יש בציון עובר לסטודנטים שלמדו שלושה או ארבעה שיעורים?".

השביתה החלה בחודש נובמבר במסגרת מאבקם של מורי המכינה לחתימה על הסכם קיבוצי ראשון עם הנהלת האוניברסיטה. כ-50 מתוך כ-75 אנשי סגל השתתפו בשביתה. המורים מופקדים על לימודי האנגלית של כ-1,700 סטודנטים לתואר הראשון שלא השיגו פטור בבחינה הפסיכומטרית, ושל כ-600 תלמידי המכינה הקדם אקדמית.

לדברי בללי, המורים דורשים ביטחון תעסוקתי, לצד הפחתה כללית במספר שעות ההוראה ונוספת להורים לילדים קטנים ולמורים שחצו את גיל 50. "יש מורים ותיקים שעובדים 20 שנה ויותר, ובכל זאת בכל שנה מחדש אנחנו לא יודעים אם נלמד ובאיזה היקף". אמרה בללי, "רבים מאיתנו לא מועסקים במשרה מלאה, ומורים נאלצים לכתת רגליים במוסדות אחרים כדי להגדיל את אחוזי המשרה. האוניברסיטה מעדיפה לגייס עובדים חדשים, בהעסקה לפי שעה, במקום להעסיק במשרה מלאה את המורים הוותיקים. יש כאן עניין כלכלי גרידא".

סטודנטים באוניברסיטת חיפה, היוםצילום: ערן גילווארג

מאוניברסיטת חיפה נמסר כי פעלה לאורך כל הדרך "במטרה להגיע לסיום השביתה מהר ככל שניתן, לרווחת הסטודנטים ומורי המכינה. לצערנו, גם לאחר כשישה שבועות של שביתה ועד הסגל הזוטר לא הראה נכונות לסיימה. רק כאשר הגענו למצב שבו לא ניתן לחדש עוד את הלימודים, שבועיים לפני סוף הסמסטר, ולצפות שניתן יהיה להשלים את החומר שלא נלמד, החליטה האוניברסיטה לסיים את הלימודים בסמסטר א' ולחדשם בסמסטר ב', תוך מזעור הפגיעה, עד כמה שניתן, בסטודנטים שהוחזקו כבני ערובה בעל כורכם במחלוקת שאין להם כל צד בה.

"לאור זאת, הוחלט כי סטודנטים לקורסים שבהם היתה השבתה בפועל יקבלו ציון עובר על הקורס הספציפי והם יוכלו להתחיל בסמסטר הקרוב את הקורס ברמה הבאה. סטודנטים שיהיו מעוניינים בכך, יוכלו לחזור על הרמה אליה היו רשומים בסמסטר החולף, ללא תשלום. צר לנו כי ועד הסגל הזוטר גרם בהתנהלותו למצב עניינים זה. אנו רוצים לסיים את השביתה מהר ככל שניתן לרווחת הסטודנטים ומורי המכינה. עשינו ונעשה הכל על מנת להשיג מטרה זו".

בנוגע למגעים עם המורים, מסרה האוניברסיטה כי "ההנהלה הלכה לקראת השובתים תוך שהיא מציעה הצעות מרחיקות לכת, ובכלל זה הפחתת שעות הוראה למשרה, הפחתת שעות הוראה בגין גיל, ילדים קטנים ועוד. לצערנו, ועד הסגל המנהלי, המייצג את עובדי המכינה, לא נענה להצעות אלה והמשיך את השביתה הלא מוצדקת שפגעה קשות בסטודנטים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ