ישראל והונגריה יחפשו בדנובה עצמות של יהודים שנרצחו בשואה

צוללנים של זק"א בסיוע הרשויות בבודפשט יסרקו את הנהר בתקווה למצוא בו את עצמותיהם של אלפי יהודים שנרצחו בידי הונגרים במלחמת העולם השנייה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיפוש אחר עצמות יהודים שנרצחו בשואה בנהר הדנובה בבודפשט, היום
עופר אדרת
עופר אדרת

הונגריה וישראל ישתפו פעולה במבצע מיוחד לחיפוש עצמות של יהודים שנרצחו בשואה, וגופותיהם הושלכו אל מי נהר הדנובה בבודפשט. שר הפנים, אריה דרעי, דן היום (שני) בנושא עם עמיתו ההונגרי שנדור פינטר. בהודעה לעיתונות מטעמו של דרעי נמסר כי מקבילו הבטיח להקצות אנשי מקצוע המתמחים בחיפושים בנהר לצד ציוד טכנולוגי מתקדם שיסייע בניסיונות האיתור.

ארגון זק"א הישראלי הודיע לאחר פגישתם של דרעי ופינטר כי צוללנים מטעמו כבר נמצאים בשטח ומצוידים במכשיר סונאר לחיפוש במים. יו"ר הארגון, יהודה משי זהב, אמר: "זה החסד האחרון שאנו יכולים לעשות עם אותם קדושים, שנהרגו על קידוש השם", והוסיף כי ארגונו "רואה בזה שליחות ממדרגה ראשונה וערך עליון, לעשות הכל כדי להביאם לקבר ישראל". דרעי הוסיף כי הוא מקווה שכבר מחר יירשמו הישגים במבצע.

600 אלף מיהודי הונגריה נרצחו בשואה, רובם בידי הגרמנים במחנות ההשמדה. הקורבנות שאת עצמותיהם יחפשו כעת הם אלפי יהודים, שנורו למוות בידי הונגרים והושלכו לנהר הדנובה בין 1944 ל-1945. לזכרם הוקמה ב-2005 אנדרטה בשם "נעליים על הדנובה". ב-2011 התגלו שלדים של כמה גופות ששקעו בנהר, ופרץ ויכוח בין גורמים שונים באשר לזהותם. בין היתר, הועלו סברות שהם יהודים, גרמנים או רוסים.

מפקד זק"א מסביר לשר הפנים דרעי על פעילות ארגונו על גדת הדנובה, בודפשט, היוםצילום: דוברות זק"א

זיכרון השואה וחלקה של הונגריה בשיתוף הפעולה עם המשטר הנאצי וברצח יהודיה הם נושאים רגישים בהונגריה. לאחרונה עלה לכותרות הוויכוח הסוער שמתנהל בבודפשט סביב הקמתו של מוזיאון שואה חדש. בקהילה היהודית המקומית העלו חשש שהוא ישמש את הממשלה ההונגרית בראשות ויקטור אורבן, לטיוח האמת ההיסטורית ויקטין את מעורבות הונגריה בשואה. מנגד, בממשלה, שמינתה רב מקהילת חב"ד למנהל המוזיאון, טענו כי הם מכירים בחלקם של ההונגרים בפשעי הנאצים וכי לא יטייחו את ההיסטוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ