בג"ץ בביקורת על המל"ג: ההפרדה המגדרית באקדמיה זולגת למרחב הציבורי

השופטת ברון אמרה כי המועצה עוצמת עיניים מול התרחבות ההפרדה בין גברים לנשים, השופט מלצר הוסיף: "יש נטייה לכיוון של בית שמש". המועצה נשלחה ל"הפקת לקחים" בעקבות מיעוט הסטודנטים החרדים במסלול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המכללה החרדית בירושלים, ב-2011. "מחר יגידו שבשכונות מסוימות אסור לנשים להיכנס 'וולונטרי'", אמר השופט מלצר
אור קשתי
אור קשתי

בג"ץ מתח היום (שלישי) ביקורת על מדיניות המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) בנושא המסלולים הנפרדים לחרדים. לדברי השופטת ענת ברון, החששות מהתרחבות ההפרדה בין גברים לנשים באקדמיה "אינם עוד חששות אלא מציאות בחסות המל"ג, שלא רק שלא אוכפת אלא במקרה הטוב עוצמת עיניים". בתגובה לטענת המדינה כי אין פסול בלימודים בהפרדה כל זמן שיש פיקוח המוודא כי נשמרים "איזונים הדוקים", אמר השופט חנן מלצר כי "נראה שזה קשה עד בלתי אפשרי לפקח על כך". בסוף הדיון הקציבו השופטים למל"ג שלושה חודשים ל"הפקת לקחים", על רקע מספר הסטודנטים החרדים הנמוך משמעותית מהצפי.

לאורך הדיון שנמשך כשעתיים, מתחו השופטים ביקורת על ראשי מערכת ההשכלה הגבוהה - יו"ר המל"ג, שר החינוך נפתלי בנט, ויו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת), פרופ' יפה זילברשץ - שעיגנו את ההפרדה המגדרית במסלולים לחרדים ונכשלו בפיקוח עליה. "היתה למשל החלטה חד משמעית שבמרחב הציבורי, למשל ספרייה, לא תהיה הפרדה, והנה אנו רואים שזה לא עומד במבחן המציאות", אמר השופט מלצר. "מסתבר שבפועל מתחילה זליגה לעבר הפרדה, מעבר לכיתות הלימוד, (אל) השטחים הציבוריים", הוסיף. הדיון בבג"ץ איחד בין שתי עתירות: הראשונה של קבוצת אנשי אקדמיה, שמובילה ד"ר יופי תירוש, נגד המסלולים הנפרדים; והשנייה של פורום קהלת המבקשת להסיר את המגבלות על ההפרדה.

לדברי השופט מלצר, המסלולים הנפרדים נועדו לאפשר לחרדים להשתלב בלימודים אקדמיים ובהמשך בחברה, "אבל מצד שני משמרים את המרחב הציבורי שלא תהיה בו הפרדה. מסתבר שיש זליגה... והשאלה מה עושים". הוא ציין כי "אין כוונה שהשיטה הזו תרוץ עוד חמש שנים".

השופטים גם התייחסו לעמדה מעודכנת שהגישה המל"ג לפני כמה חודשים ונחשפה ב"הארץ", לפיה ניתן לקיים הפרדה מגדרית גם מחוץ לכיתות הלימוד בקמפוסים החרדיים בתנאי שהיא נעשית "בלי כפייה". "המל"ג שינתה את טענותיה", אמרה השופטת ברון, "למרות שבתחילה נאמר שבמרחבים הציבוריים חל איסור של הפרדה, המל"ג שינתה (זאת, א"ק) ברטוריקה ובמהות, במובן זה שיש איסור של הפרדה בכפייה. זה שונה מאיסור ממשי של הפרדה במרחבים הציבוריים".

שר החינוך ויו"ר המל"ג בנט, בחודש שעבר. השופטים ביקרו את היעדר הפיקוח על ההפרדהצילום: אוליבייה פיטוסי

בתגובה, טענה נציגת המדינה כי קיומם של "ימים נפרדים של לימודים פרונטליים" אכן עשוי לייצר "מציאות שגבר לא ידרוך בקמפוס בימים שיש לימודים לנשים", אולם הדבר "נעשה באופן וולונטרי". מלצר אמר בתגובה, כי "זה לא מה שמקובל. מחר יגידו שבשכונות מסוימות אסור לנשים להיכנס 'וולונטרי'. יש כאן נטייה לכיוון הזה של בית שמש", אמר השופט מלצר. כאשר נציגת המדינה התעקשה ש"אין הפרדה פורמלית" מעבר לכיתות הלימוד, ענה השופט כי גם בבית שמש "אמרו רק מייעצים לנשים שלא להיכנס למרחב".

"נוצרת הפרדה בפועל", המשיכה השופטת ברון, "המל"ג מסתתרת מאחורי הטענה שהדבר לא נעשה תחת ברכתה, אבל לכל הפחות היא עוצמת את עיניה. זה כשלעצמו זליגה, שאי אפשר להתעלם ממנה. החשש הוא שהזליגה לא תיעצר באוניברסיטאות. אנו עדים לכך בכל מיני מרחבים ציבוריים אחרים, שההפרדה זולגת גם לשם". לדבריה, "יש ניסיון להתאים את אורחות החיים של האוניברסיטה למסגרות של החרדים".

הפרקליט של הקרייה האקדמית אונו, המפעילה שני קמפוסים לחרדים, ביקש להסיר כמעט כל מגבלה על לימודים בהפרדה - בהיקפה ברחבי הקמפוס כמו גם בשאלה מי זכאי ללמוד כך. לטענתו, אין כל הצדקה להגביל את המסלולים בהפרדה רק לחרדים. הוא הסביר את הירידה במספר הסטודנטים, המורגשת גם בקרייה האקדמית, במגבלות שהציבה המל"ג על צביון ההפרדה. "אולי השלב הבא יהיה לעשות הפרדה במקומות עבודה", שאל השופט מלצר, והשופטת ברון הוסיפה: "אתם רוצים ליצור ביקוש להפרדה".

לקראת הדיון היום,  מסרה המל"ג כי קצב הגידול בשיעור הסטודנטים החרדים "אטי מהשיעור שהוערך מלכתחילה", ועל כן היא מתכוונת "לערוך דיון מעמיק בנושא", במסגרתו "ייבחן אף הצורך בעדכון המדיניות". לפי הנתונים המעודכנים, מספר הסטודנטים החרדים עמד בסוף השנה הקודמת על כ-12 אלף, בעוד שהיעד שנקבע ל-2022 הוא 19 אלף. בסוף השבוע פורסם ב"הארץ" כי מבקר המדינה צפוי למתוח ביקורת על תוכניות המל"ג לשילוב חרדים, בהן הושקעו עד כה יותר מ-600 מיליון שקלים.

נציגת המדינה ביקשה בדיון חצי שנה לעדכון המדיניות, אך נתקלה בהתנגדות השופטים. "אי אפשר לאחוז במקל משתי קצותיו", אמר השופט מלצר והקציב לה שלושה חודשים. "אם אתם רוצים שישה חודשים - אתם מודיעים ששנת הלימודים הבאה לא תיפתח", אמר. הוא דרש שהודעת העדכון של המל"ג תתייחס לא רק לכישלון במימוש היעדים שנקבעו, אלא תפרט חלופות שונות ליישום היעדר ההפרדה במרחב הציבורי. בסוף הדיון, אמרו השופטים כי יודיעו בקרוב אם ההרכב הדן בעתירות יורחב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ