לפיד למפגינים הדרוזים: נתקן את חוק הלאום ונעביר אותו

עשרות המוחים יגיעו היום גם ללשכותיהם של יו"ר גשר אורלי לוי-אבקסיס ויו"ר העבודה אבי גבאי. לפיד: "כל הערכים נמצאים בחוק של בגין". מחר ייפגשו עם כחלון ובשישי יפגינו מול ביתו של נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפגינים מול ביתו של יאיר לפיד בתל אביב, היום

עשרות דרוזים מפגינים היום (רביעי) מול ביתם של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי ויו"ר גשר אורלי לוי-אבקסיס במחאה על חוק הלאום. נציגי העדה שוחחו עם לפיד בביתו שבתל אביב וצפויים להפגש עם לוי-אבקסיס במטה הבחירות שלה בעיר. "אני מתבייש שאזרחים ישראלים, לוחמים, הורים שכולים ונכי צה"ל צריכים ללכת מבית לבית בגשם בשביל לבקש את הדבר הכי בסיסי – שוויון. זו בושה למדינה ונתקן את חוק הלאום", אמר לפיד. "כל הערכים נמצאים בחוק של בני בגין ואנחנו נעביר אותו".

ח"כ לוי-אבקסיס אמרה כי "אם נוצר מצב שבו העדה הזו, שקשרה גורלה בגורלנו, מרגישה סוג בי"ת - זה משימה ראשונה שלנו לתקן. זה לא ימין ולא שמאל, אני מבטיחה שנעשה כל שביכולתינו כדי להביא קונצנזוס רחב ביותר... הברית בינינו תמשיך בדור הזה ובדור הבא".

המפגינים בביתו של יאיר לפיד בתל אביב, היום צילום: תומר אפלבאום

בתום הצהרתה עלתה לוי-אבקסיס ללשכתה והזמינה אליה את נציגי העדה. תת-אלוף במיל' אמל אסעד, ממנהיגי המחאה, אמר להארץ: "נעלה לפגישה ונשמע יש לה לומר. אנחנו רוצים לשמוע התחייבות על תיקון החוק. לא באנו לשמוע שאוהבים ומעריכים אותנו. נשמע מה יש לה לומר". לאחר הפגישה התרצו המוחים ואמרו כי לוי-אבקסיס תפעל לתיקון החוק. בהצבעה על אישור חוק הלאום בכנסת, לוי-אבקסיס נמנעה.

המוחים הגיעו גם לביתו של יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי. "אנחנו במפלגת העבודה מחויבים מחויבות מלאה לתקן את החוק כך שיתווסף לו ערך השיווין ברוח מגילת העצמאות", אמר גבאי. "בתור בוגר חטיבה 300, החבר הכי טוב שלי מירכא ואני היינו נכנסים ויוצאים מלבנון יחד וכל שבוע הוא היה מביא לי פיתה דרוזית ואני לו פיתה עם מטבוחה. בחיים לא חלמתי שנעמוד במצב המביש בו הילד שלו ושלי לא שווים. אין כאן ברית. זה לא ברית חיים ולא ברית דמים, זו שותפות וכולם שווים".

אסעד וגנץ בראש העין, אתמולצילום: מגד גוזני

מפלגת העבודה תחת גבאי שינתה את עמדתה כלפי החוק כמה פעמים. בחודש שעבר הודיעה המפלגה כי היא תומכת בתיקון החוק ולכן תתנגד להצעות שעלו בכנסת לבטלו. כמה שעות לאחר מכן, בעקבות פרסום ב"הארץ", חזרה בה המפלגה והודיעה כי תתמוך בהצעות הביטול. 

לאחר פגישתו עם לפיד אמר אסעד כי "כולם בדעה שנדרשת פעולה נחרצת לתיקון החוק". לדבריו, החוק "פגע אנושות בעדה פגע והשפיל כל מי שלא יהודי וכל מי שמאמין בחזון של מדינה יהודית ודמוקרטית לפי מגילת העצמאות".

בין המפגינים נמצא גם שכיב שנאן, חבר כנסת לשעבר ששכל את בנו. "הנחת היסוד הראשונה שלנו זה שאנחנו דרוזים ישראלים גאים", אמר. "המדינה היא ביתנו וגאוותנו. השנייה היא ששותפות היא לא אופורטוניזם. אני לא פחדן אבל מפוחד. מפוחד מעתידה של מדינת ישראל ומפוחד שנאבד את היסוד הבסיסי שלנו יחד – הדמוקרטיה". ח"כ לשעבר זידאן עטשי אמר כי "מדינת ישראל  קיבלה כל סיוע אפשרי, אבל אף אחד לא נתן לה דם יותר מהעדה הדרוזית. עכשיו מושכים את השטים מתחת לרגלינו. טוב שיש מי שעומדים מאחורינו".

הדברים אליהם התכוון לפיד הובאו במאמר שכתב בגין ל"הארץ" לאחר אישור החוק. "כבר ב-2011 הצעתי נוסח תמציתי של חוק לאום, בעקבות הנוסח שבהכרזת העצמאות: 'ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, המושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל, ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה', הזכיר. "לצערי, לא נכללו בחוק היסוד החדש חמש המלים האחרונות; לשמחתי לא נכללו בו סעיפים אחרים, מאיימים, שיוזמי החוק דחפו בהתלהבות כדי "לאזן" את פסיקות בג"ץ: הסעיף שנועד להבטיח ששיקולי הלאום היהודי יגברו תמיד, תמיד, על שיקולי זכויות האדם, וכן הסעיף שנועד להתיר את מה שהחוק הקיים אוסר — לפסול מועמדים לחברות ביישובים קהילתיים על רקע לאום או דת. הנימוקים והלחץ הועילו, והסעיפים האלה נמחקו ואינם".

מחר צפויים המפגינים להגיע לחיפה, ומנהיגי המחאה ייפגשו עם שר האוצר משה כחלון. ביום שישי הם צפויים להפגש עם שרת המשפטים איילת שקד ולהפגין מול ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה.

שלשום אמר הרמטכ"ל לשעבר וראש מפלגת חוסן לישראל בני גנץ לעשרות המפגינים מול ביתו כי יפעל ככל יכולתו לתיקון חוק הלאום. לדבריו, "קיים קשר עמוק ובלתי ניתן לניתוק" עם העדה הדרוזית, "לא רק בקרב אלא גם בחיים, לא רק בקושי אלא גם בטוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ