נציגי הדרוזים זעמו על שקד לאחר שהבהירה: לא נשנה את חוק הלאום

המפגינים שהגיעו לביתה של שרת המשפטים דרשו להכניס לחוק התייחסות לשוויון אזרחי וחברתי. אחד ממובילי המחאה, אמל אסעד: "איזו מדינה יש לי? אני לא הולך לדרוזיה"

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד עם נציגי הדרוזים, הבוקר מחוץ לביתה בתל אביב
בר פלג

שרת המשפטים איילת שקד נפגשה הבוקר (שישי) עם מפגינים בני העדה הדרוזית המוחים נגד חוק הלאום, מחוץ לביתה בשכונת רמת החייל בתל אביב. בשיחה עם המפגינים הבהירה שקד כי החוק לא ישונה, אך כי לא ניתן להתווכח עם תחושותיהם לגביו. אמירתה עוררה את זעמם של אחדים מהמפגינים, שצעקו וקטעו את המשך דבריה של השרה.

"אנחנו לא חלוקים על זה שלכולם יש שוויון אזרחי מלא, ניסינו לקדם את זה בממשלה", הוסיפה שקד. לדבריה, "כדי לרפא את הפצע אפשר לקדם חקיקה נפרדת שתגדיר את מעמד העדה. אין בחוק שום דבר שפוגע בשיוויון האזרחי". תא"ל במיל' אמל אסעד, ממובילי המחאה, השיב לה כי למפגינים אין שאיפה שלא יהיה חוק לאום, וכי הם רוצים לוודא שהוא יכיל התייחסות לשוויון. "קחי את המשפט 'שיווין אזרחי וחברתי' תכניסי דמוקרטיה ואין פה דיון", אמר אסעד. לדבריו, המפגינים לא מבקשים פיצוי או החרגה של העדה הדרוזית מחוק הלאום, אלא שמירה על ערך השוויון.

המפגינים מחוץ לביתה של שקד נושאים שלט ועליו נוסח החוק של שקד, לוין ורוברט אילטוב משנת 2013, היוםצילום: תומר אפלבאום

"איזו מדינה יש לי? אני לא הולך לדרוזיה", הוסיף אסעד, שביקש לברר אם בכוונתה של שקד לפעול בקדנציה הבאה להכניס בחוק את המלים "שוויון ודמוקרטיה" לחוק. על כך השיבה השרה למפגינים: "אתם חלק מהמדינה. חוק הלאום לא ישונה, הכאב שלכם הוא אמתי אם הוא לא היה מזיז לא הייתי מדברת איתכם". לדבריה, "הפתרון הוא בהכנה של חוק שמאגד את מעמד העדה. אין שום פגיעה בשוויון האזרחי במדינת ישראל".

עוד הוסיפה שקד כי חשוב לה לשמוע את תחושותיהם של המפגינים וכי היא "מכירה היטב את העדה". לדבריה, "המג"ד שלי נהרג בשירות הצבאי, הסמנכ"ל שלי במשרד הוא בן העדה. אנחנו לא רואים הבדל, אנחנו בעד שוויון אזרחי ואין אזרחים סוג א' ו-ב'". בשבוע הבא צפויים נציגי העדה הדרוזית להיפגש פעם נוספת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אחד המפגינים אמר לשקד כי הוא "מודאג, יודע ובטוח שלא את, ביבי ובנט לא יכולים להבטיח שעוד 50 שנה לא יעיפו אותנו מפה. את מייצגת סקטור של מאמינים באלוהים, גם הדרוזים מאמינים. אנחנו לא רוצים להרגיש מעל מיעוטים אחרים ומתחת לאחרים". הרב יהושע אנגלמן, מארגון רבנים לזכויות אדם, הגיע יחד עם מפגינים יהודים שביקשו להביע הזדהות עם מחאת הדרוזים.

הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין בתל אביב, באוגוסטצילום: מוטי מילרוד

"חוקים טובים אמורים לעשות אנשים יותר טובים. בכל החוק אין אף מלה שעושה אותנו לא כעם ולא כיחידים אנשים יותר טובים", אמר הרב אנגלמן. "בתנ"ך שלי כתוב 'לגר ולתושב חוק אחד יהיה', הכי נכון זה לקחת את המגילה הזו (מגילת העצמאות, ב"פ), את הליבה של המגילה, שם כתוב שוויון אזרחי ומדיני מלא לכולם. זה לא עניין של הדרוזים זה עניין של כולם".

מפגין אחר, לואי מרעי, ביקש משקד "אל תגידו שאתם אוהבים אותי, אל תשתמשו במלים 'ברית חיים', 'ברית דמים', אל תקחו את הישראליות שלי". מרעי, נכה צה"ל, הוסיף כי "מאז שחוק הלאום עבר בכנסת, הפצע והכאב נהיו עמוקים יותר ולא מצליחים להרפות כי פתאום בא החוק הזה ואומר שאני לא ישראלי ושהמדינה הזו לא שלי אלא רק של היהודים".

בהמשך הגיעו המפגינים אל ביתה של יו"ר מפלגת התנועה ציפי לבני, שם חתמו באופן סמלי על עותק של מגילת העצמאות. לדברי לבני, ״יש כאן ברית שווים, המדינה שלי היא המדינה שלכם. אתם לא אורחים בה - אתם שווים.  ממתי שוויון הפך למילה גסה?. כל אחד ואחת מכם נלחמים, נלחמו ושילמו מחיר כדי להגן על מדינת ישראל. שוויון זה חלק מהזהות של מדינת העם היהודי, חלק ממגילת העצמאות, זה חלק ממי שאנחנו כולנו כאן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ