מתרגל באוניברסיטת תל אביב הטריד מינית והושעה לסמסטר אחד

יובל דגן הציע לתלמידות לצאת איתו על גבי דף בחינה. במסגרת עסקת טיעון עם בית הדין המשמעתי של האוניברסיטה, נגזרה עליו השעיה על תנאי לשנה. שמו פורסם רק בקרב הסגל האקדמי

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניברסיטת תל אביב, באוקטובר האחרון. דגן חשף את הנטייה המינית של עמיתו
אוניברסיטת תל אביב, באוקטובר האחרון. דגן חשף את הנטייה המינית של עמיתוצילום: מוטי מילרוד

חבר סגל זוטר מהפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל־אביב הורשע באחרונה בבית הדין המשמעתי של האוניברסיטה בעבירות של הטרדה מינית והתנהגות בלתי הולמת — אך הורחק למשך סמסטר אחד בלבד, וישוב לעבודתו באוניברסיטה בסמסטר ב' של שנת הלימודים הבאה.

במסגרת עסקת טיעון שנחתמה בין הצדדים, נגזרה על חבר הסגל גם השעיה על תנאי למשך שנה, אם יבצע שוב עבירות דומות בחמש השנים הקרובות. גזר הדין קבע כי שמו של המרצה, יובל דגן, יפורסם רק בקרב הסגל האקדמי של האוניברסיטה ולא בציבור, וסטודנטים במוסד קיבלו הודעה לגבי הרשעתו שבה לא צוין שמו.

הפגנה נגד תקיפות מיניות באוניברסיטת תל אביב, ב-2017צילום: ירדן צור

פסק הדין מתאר שורה ארוכה של מעשים בלתי הולמים מצד דגן. במקרה אחד, הוא הזמין את עצמו לבילוי בבר עם תלמידיו, ואמר להם בהתייחס לתלמידה אחרת: "בואו נראה אם הפעם היא לובשת חזייה". לאחר מכן, אמר למתלוננת כי אולי היא צריכה להזדהות עם התלמידה האחרת וללכת גם היא בלי חזייה. בהמשך הוא שאל את המתלוננת ואת חברתה בנוגע למערכות היחסים שלהן עם בני זוגן. במקרה אחר, הוא הציע למתלוננת ולחברתה לצאת איתו לבר — ואף כתב זאת על גבי דף מבחן.

במקרה אחר, חשף איש הסגל את הנטייה המינית של חבר סגל אחר, תוך הבעת יחס מזלזל. לתלמידה שכססה את ציפורניה, העיר כי "זה לא נשי", וגם כתב זאת על גבי דף בחינה.

על פי יו"ר בית הדין, פרופ' מיגל דויטש, "העונש אשר הוסכם על הצדדים במסגרת עסקת הטיעון אינו משקף לטעמי את החומרה היתרה של העבירות אשר בהן הורשע הנתבע, ואשר כוללות בין היתר גם הטרדות מיניות".

עם זאת, הוסיף פרופ' דויטש כי "אל מול תפיסה זו, ניצבת התפיסה המשפטית הכללית המבקשת לעודד עריכת הסדרי טיעון". הוא המליץ לפרסם את שמו של הנתבע, שכן "עסקינן בעבירות חוזרות של הטרדה מינית ושל התנהגות בלתי נסבלת מצד איש סגל, מול תלמידיו, ושיקולי הרתעה ומניעה מצדיקים את הפרסום". חברי בית הדין הביעו תמימות דעים בנוגע לצורך לפרסם את שמו של דגן כדי ליצור הרתעה ולהגן על סטודנטים בעתיד.

בפסק הדין צוין, כי "המטרה של פרסום שם הנתבע היא כפולה: במישור הציבורי, יש לפרסום כדי להוסיף באופן ברור הרתעה. במישור של עבירות ההטרדה המינית, הפרסום גם עשוי להיות חשוב כעניין מניעתי, על מנת להגן על סטודנטים או סטודנטיות בעתיד". עם זאת, מסקנתו הסופית של גזר הדין היא כי יש לפרסם את השם רק בקרב חברי הסגל האקדמי.

כ–250 סטודנטים וסטודנטיות חתמו על עצומה ברשת, במחאה על כך שהאוניברסיטה לא הפיצה את שם הנתבע בין התלמידים. "אנו, הסטודנטים והסטודנטיות של אוניברסיטת תל אביב, מצפים מהאוניברסיטה לחשוף את שמו של המורשע בפני הסטודנטים והסטודנטיות, ובכך לאפשר לנו לבחור שלא ללמוד אצל מי שהורשע בביצוע הטרדה מינית", נכתב בעצומה.

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה כי "מדובר בהחלטת בית הדין של הסגל האקדמי, שהחלטותיו עצמאיות לחלוטין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ