לי ירון
נעה לנדאו

במשרד ראש הממשלה עובדים בימים אלה על מודל של חופשת לידה לאבות שלא תבוא על חשבון החופשה של האם אלא תוענק לאב מתקציב המדינה לאחר שהאם סיימה את חופשת הלידה שלה. על פי המודל המתגבש, החופשה תימשך שבועיים לכל הפחות וחודש לכל היותר. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו תומך במהלך, אך ההמלצה צפויה להיות מגובשת על ידי הצוות המקצועי של המשרד לממשלה הבאה. לפי הערכות, העלות של כל שבוע של חופשת לידה לאב היא כחצי מיליארד שקלים לקופת המדינה, אם 100% מהאבות ינצלו אותה.

הצוות במשרד ראש הממשלה בוחן את מדיניות חופשות הלידה בישראל בשבועות האחרונים, בהתייעצות עם צוות של ה-OECD, כדי לגבש מודל חדש. כיום אבות בישראל אינם מקבלים חופשה ייעודית מהמדינה בתשלום, והם יכולים לחלוק עם האם את חופשת הלידה שהיא זכאית לה מהמדינה (15 שבועות). בפועל, פחות מאחוז מהאבות עושים זאת. מתוך כ-140 אלף לידות שבהן האם זכאית לחופשת לידה בכל שנה, 1,000 גברים בממוצע מנצלים אפשרות זו.

הנחת המוצא של הצוות היא כי מתן חופשה לאבות יועיל לצמצום פערי שכר, לתינוקות ולאבות גם יחד. מחקרים שנערכו בישראל ובעולם שעליהם התבסס הצוות מראים כי פערי שכר בין גברים לנשים מושפעים מחופשת הלידה לנשים בצורה משמעותית, לצד מחקרים שמראים שתפקודם המוחי של גברים המטפלים בתינוקות בתחילת חייהם משתנה בצורה משמעותית. מחקרים אחרים שהצוות נעזר בהם מעידים כי הטיפול של האב תורם גם להתפתחות הפעוט באופן ניכר.

מחאת העגלות בהוד השרון, ב-2014. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עזרא לוי

תחילה בחנו בצוות אפשרות שלפיה האב יצא לחופשה במקביל לאם, אך אפשרות זו נפסלה. בימים אלה יזמו במשרד הליך לשיתוף הציבור ופנו למעסיקים ולחברות שונות כדי לשמוע את דעתם על המהלך.

בשדולת הנשים בישראל ערכו מחקר בנושא חופשת לידה לגברים בפברואר אשתקד. במסגרתו, נסקרו מחקרים רבים, המראים כי מעורבות הורית מוגברת של אבות מועילה לבריאות ולהתפתחות של הילדים, וכן לאבות עצמם. "גברים הלוקחים חופשת לידה מדווחים על הנאה גדולה יותר מההורות, ואבות המעורבים יותר בגידול ילדיהם מצביעים על סיפוק גדול יותר מהחיים ובריאות נפשית טובה יותר", צוין במחקר. 

חופשת הלידה היא משמעותית גם להתפתחות הקריירה של אמהות. "מחקרים מהעשורים האחרונים מראים כי היעדרויות ארוכות מדי משוק התעסוקה, עלולות לפגוע בעתידן התעסוקתי של נשים, ביכולת ההשתכרות שלהן ובסיכוייהן להשתלב באופן מיטבי בשוק התעסוקה לאחר החזרה מחופשת הלידה, נכתב. התופעה נובעת בין השאר מהעובדה שאמהות ששוהות בבית תקופה ארוכה מקבעות בכך את מעמדן כאחראיות העיקריות, אם לא הבלעדיות, לטיפול בילדים ולביצוע מטלות משק הבית.

בהקשר זה, מחקר שנערך בשוודיה והתפרסם בשנת 2010 הראה כי כל חודש של חופשת לידה המנוצלת על ידי האב, מעלה את שכרה של האם בשיעור של כ-6.7%, שיעור גבוה יותר מההשפעה השלילית של חופשת הלידה שלה על השכר.

מדינות רבות בעולם נרתמו על מנת לעצב צעדי מדיניות שמטרתם להגדיל את המעורבות הפעילה של אבות בטיפול בילדים. "המטרה היא להגדיל את שיעור הניצול של חופשות לידה לאבות, מתוך ההבנה, המבוססת מחקרית, כי אבות היוצאים לחופשת לידה עתידים להיות שותפים פעילים יותר בטיפול בילדים גם בתחילת הדרך, וגם לאחר חזרתם לעבודה", נכתב במחקר.

גברים הלוקחים חופשת לידה מדווחים על הנאה גדולה יותר מההורות. מחקרים בתחום התפתחות הילד מציינים את החשיבות הרבה של הקשר בין אבות לילדים, ואת ההשפעה החיובית של אבהות פעילה על ההתפתחות הרגשית והקוגניטיבית של הילדים.

כך, למשל, יציאת האב לחופשת לידה קשורה להישגים לימודיים גבוהים יותר של הילד. מחקר שנערך בבריטניה ב–2007, מצא שפעוטות אשר בילו זמן רב יותר לבד עם אביהם סבלו מפחות בעיות התנהגותיות בהמשך. מחקרים גם מראים שככל שאבות מנצלים ימים רבים יותר של חופשת לידה, כך גדלים הסיכויים שהם יבלו זמן רב יותר עם ילדיהם בשובם לשוק התעסוקה, ייטלו חלק משמעותי יותר ממטלות הטיפול ויעניקו לילדיהם קשב רב יותר.

מדיניות חופשת הלידה בישראל מיושנת ומצומצמת ביחס לרבות מהמדינות המפותחות. נכון להיום, אבות בישראל אינם זכאים לחופשת לידה של ממש. ביולי 2016 נכנסה לתוקף חופשת אבהות קצרה, המעגנת לראשונה את זכותם של אבות לשהות לצד בת זוגם ביום הלידה וחמישה ימים לאחריו, על חשבון ימי החופשה והמחלה הצבורים שלהם הם זכאים. באוגוסט של אותה השנה, שונה שמה של חופשת הלידה מ"חופשת לידה" ל"תקופת לידה והורות". 

החל משנת 1998 נקבע שלאחר ששת השבועות הראשונים של חופשת הלידה - אשר אינם ניתנים להעברה - האם יכולה להעביר חלק מחופשת הלידה שלה לאב, במקרה שבו שני ההורים עומדים בתנאי הזכאות לדמי לידה. בעקבות תיקון שנעשה בשנת 2017, התקופה המינימלית שניתן להעביר היא שבוע. החוק קובע בנוסף, כי ההורים יכולים לשהות יחד בחופשת הלידה שבוע לכל היותר, כאשר כל שבוע נוסף המנוצל בידי האב מותנה בחזרתה של האם לעבודה. 

מנכ"לית שדולת הנשים בישראל מיכל גרא מרגליות, ומנהלת תחום שוק תעסוקה בשדולה יערה מן מסרו בתגובה להודעת משרד רה"מ, כי "שדולת הנשים פועלת בשנה האחרונה מול משרד רה"מ וגורמים נוספים בממשלה לקידום מדיניות של חופשת לידה לאבות, מתוך תפיסה כי מדיניות כזו היא מפתח להגדלת השוויון בין גברים לנשים בשוק העבודה ובבית. אנו מברכות על ההחלטה החשובה של משרד רה"מ וקוראות לכל ראשי המפלגות להתחייב באופן פומבי כי הנושא יהיה חלק הכרחי בכל הסכם קואליציוני עליו יחתמו מיד לאחר הבחירות הקרובות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ