פועל בניין בן 17, שהועסק בניגוד לחוק, נפצע קשה באתר בנייה באלעד

הקטין נחבל בראשו באתר עבודות עפר ופונה לבית החולים בילינסון. בשנה שעברה אסר משרד הרווחה להעסיק בני נוער באתרי בנייה, לאחר שבשלוש השנים האחרונות נהרגו שישה נערים

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה ברמת גן, באוגוסט האחרון
אתר בנייה ברמת גן, באוגוסט האחרוןצילום: תומר אפלבאום

חרף האיסור על העסקת בני נוער באתרי בנייה, פועל בניין בן 17 נפצע היום (רביעי) באורח קשה באתר בנייה שבו הועסק באלעד. כוחות מגן דוד אדום הוזעקו לאתר עבודות עפר בעיר, העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו עם חבלת ראש לבית החולים בילינסון.

ביולי האחרון פרסם משרד העבודה והרווחה תקנות האוסרות להעסיק נערים באתרי בנייה, לאחר שבשלוש השנים האחרונות נהרגו שישה נערים ונפצעו 75 בני נוער. שלושה מששת ההרוגים בשנים אלו נפלו מגובה, אחד נהרג עקב התמוטטות תלולית עפר ואחד התחשמל למוות.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כ-2,000 בני נוער הועסקו בבנייה ב-2016, והיוו כ-1% מהעובדים בתחום. לאחר מותו של מחמוד כנאענה בן ה-17, שנפל מגובה 12 מטר באתר בנייה בטבריה בנובמבר 2017, פנתה הקבוצה למניעת תאונות בניין לשר העבודה חיים כץ בדרישה לאסור את עבודת בני הנוער. השר כץ הודיע כי יעשה כן במאי האחרון.

קריסת פיגומים באתר בנייה בפתח תקווה, לפני כחודשייםצילום: מוטי מילרוד

הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין מסרה כי "מצער מאוד שתקופה של למעלה משנה ללא נערים שנפגעו נקטעת בידיעה מצטערת ומכעיסה על פציעה קשה של נער באתר תשתית בו לא היה אמור כלל להימצא. יש לקוות כי כלל הרשויות ינקטו בכל הצעדים הנדרשים כדי לחקור תאונה זו".

בהתחלה, המשרד בחן שתי אפשרויות לשינוי התקנות: איסור גורף על עבודת בני נוער בכל אתרי הבנייה, או רק באתרי בנייה רוויה למגורים משותפים. אלו מהווים יותר ממחצית אתרי הבנייה, ובהם מתרחשות רוב התאונות הקטלניות. במשרד הצהירו כי המתווה השני מועדף עליהם, מתוך רצון שלא לפגוע בחופש העיסוק ולא להקשות על המעסיקים, אך לבסוף בחרו באיסור הגורף, למעט בני נוער המועסקים במסגרת חוק החניכות או הכשרה מקצועית.

שתי החלופות הוצגו בדו"ח שהכין מינהל הבטיחות במשרד העבודה לקראת שינוי התקנות. מטרתן "להשיג יעד של הגנה על בני נוער עובדים תוך איזון בין זכותם לעבוד לבין החובה להבטיח להם סביבת עבודה בטוחה". עד לאחרונה, תקנות עבודת הנוער התירו עבודת בני נוער תחת הגבלות: איסור מוחלט על העסקה בגובה ועל העסקתם בהעברת חפצים ממקום למקום שלא על ידי כלי הרמה מכני, חפירה או בנייה של באר, בור שופכין או מנהרה, והפעלה של מכונת הרמה.

בהצעה שפרסם המשרד בחודש מאי להערות הציבור נכתב כי האיסור הגורף עדיף מפני שהוא פשוט ויקטין משמעותית את הסיכוי שבני הנוער ייפגעו. בהנחה שיהיה ציות מוחלט לתקנות, נכתב, בני נוער לא ייהרגו או ייפצעו באתרי בנייה. מנגד, נכתב כי "בני הנוער מאבדים הזדמנות תעסוקתית, נפגעת יכולתם לעבוד והזדמנותם ללמוד, לרכוש ניסיון והתמקצעות בתחום הנחשב מבוקש במיוחד ולהגביר סיכוייהם להשתלב בשוק העבודה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ