מת מפצעיו פועל בן 33 שנפגע בתאונה באתר בנייה באשקלון

עבד אל-וואחד א-זהור נפצע קשה בשבוע שעבר, כשתבנית ברזל כבדה קרסה עליו בעת שעבד בגג בניין, והיום מת מפצעיו. העבודות באתר נפסקו עקב התאונה וליקויי בטיחות נוספים שנמצאו בו

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת התאונה באתר הבנייה באשקלון, בשבוע שעבר
לי ירון
לי ירון

פועל בן 33 מהכפר בית כאחל, ממערב לחברון, מת היום (חמישי) מפצעיו בבית החולים ברזילי לאחר שנפצע לפני שבוע בתאונת עבודה באתר בנייה באשקלון. הפועל, מסבאח עבד אל-וואחד א-זהור, עבד על גג בניין בגובה חמש קומות - ונפגע בראשו ובגבו מתבנית ברזל כבדה שקרסה עליו. א-זהור, שעובד גם כמורה, היה נשוי ואב לארבעה. משרד העבודה מסר כי מפקחי הבטיחות סגרו את האתר עקב התאונה וליקויי בטיחות נוספים והוסיף שהתקרית נחקרת.  

מבצעת הבנייה באתר היא "יעד להנדסה ובניין ג. פ. בע"מ", ובקבוצה למאבק בתאונות בניין מצאו כי לשלושה מאתריה באשקלון הוצאו בשנים האחרונות צווי בטיחות רבים. על הפרויקט "HIGH בכוכב הצפון", למשל, הנפיקו שני צווים באוקטובר שעבר בגין אי גידור משטחי עבודה והיעדר בדיקת מתקן חשמל - פגם שנמצא באותו החודש באתר נוסף של החברה.

קריסת פיגומים באתר בנייה בפתח תקווה, לפני כחודשייםצילום: מוטי מילרוד

הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין, אמרה כי "ריבוי האירועים הבטיחותיים באתרי החברה הקבלנית מחייבים שרשם הקבלנים יבחן את הצורך לנקוט אמצעי משמעת נגד החברה, אולם הם לא ננקטו. נוכח מחדלי רשויות רבות, כל אחת בתחומה, שאינן פועלות להבטחת ההתנהלות הבטיחותית הנאותה מצד החברות הקבלניות והיזמיות, העובדים באתרי הבנייה ממשיכים להיפגע". 

עם היוודע מותו של הפועל מסרה עמותת "קו לעובד": "אנו מצרים על עוד מוות מיותר של עובד בניין פלסטיני, שהגיע לישראל כדי להתפרנס ולא חזר הביתה. תאונה זו, בדומה לתשע תאונות נוספות שהתרחשו מתחילת השנה, מזכירה למקבלי ההחלטות שהמציאות המוכרת מ-2018 לא השתנתה ושאין מקום לשאננות עד שלא יוטמעו שלל נהלים - בהם החלת התקן האירופאי על פיגומים, הצבת עוזרי בטיחות באתרי הבנייה, החרגת עבריינות בטיחות ממכרזים ציבוריים והרחבת סמכויותיו של רשם הקבלנים. רק שילוב אכיפה, חקירה והרתעה יכול לשנות לטובה את פני הענף - אך זה אינו מבשיל בגין היעדר מימון, לוחות זמנים הנמרחים על פני שנים והקפאת המהלכים לטובת הבחירות הקרבות".

לפני כשבועיים נהרג בנתניה פועל בן 45, איאד רג'ב מהכפר א-לבד, כשנפל מגובה ארבע קומות באתר בנייה ברחוב אבא הלל. רג'ב היה הפועל הראשון שנהרג ב-2019 באתר בנייה. ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, אמר אז כי "מהתמונות הראשוניות שהתקבלו נראה שהאתר סובל מהזנחה פושעת בכל הנוגע להסדרי הבטיחות. על הקבלנים לדעת שלמחיר ההפקרות יש מחיר כלכלי ומחיר פלילי". בשבוע שעבר נפצע קשה באלעד פועל בן 17 שהועסק בניגוד לחוק, ובתחילת החודש נפצעו ארבעה פועלים באורח בינוני באתרי בנייה במודיעין ובדימונה. 

בשנה שעברה נהרגו 41 פועלים בתאונות בנייה - עלייה של 14% במספר ההרוגים לעומת 2017. היעד של משרד העבודה היה ירידה של 10% במספר התאונות. 38 מההרוגים היו פועלים ושלושה מהם עוברי אורח. 169 בני אדם נפצעו באורח בינוני או קשה. לפי נתוני "קו לעובד", כשני שלישים מהתאונות נגרמו מנפילה מגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ