בית הדין לעבודה הורה לדחות בשבועיים את שביתת הצוותים הרפואיים בחינוך המיוחד

עקב הוראת בית הדין, 300 עובדי הקבלן יפתחו בהליך גישור עם משרד החינוך, שבמהלכו ינסו להגיע להבנות באשר לתנאי העסקתם. "יש ילדים שעבורם נוכחות של אחות היא עניין של חיים ומוות", אמרה אחת האחיות

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיתת חינוך מיוחד באשדוד. למצולמים אין קשר לכתבה
כיתת חינוך מיוחד באשדוד. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אילן אסייג
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

שביתת אנשי הצוות הרפואי המלווים ילדים עם מוגבלויות פיזיות קשות במערכת החינוך, שהייתה אמורה להתחיל מחר, תידחה בשבועיים. בדיון שנערך היום (ראשון) בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הוחלט כי משרד החינוך ו-300 העובדים, המועסקים בחברת הקבלן פמי פרימיום, יפתחו בהליך גישור שיימשך 14 יום, שבמהלכם ינסו להגיע להבנות ולמנוע את השבתת שירותי הרפואה לילדים.

הצוות הרפואי שאמור היה לפתוח בשביתה כולל כ-170 אחיות סיעודיות, כמאה רופאים וכמה עשרות דיאטניות, המופקדים על ביצוע פעולות רפואיות בכ-600 ילדים עם נכויות קשות במהלך יום הלימודים. בין היתר, מופקדים אנשי הצוות על ילדים הזדקוקים להנשמה, להזנה באמצעות צינורית ולאיזון תרופתי תכוף בשל מחלות שונות כמו סכרת חמורה.

העובדים, המיוצגים על ידי ההסתדרות הלאומית, החליטו לפתוח בשביתה במחאה על פגיעה בשכרם. אנשי הצוות הרפואי מועסקים באופן קבלני דרך חברת פמי פרימיום, המתוקצבת על ידי משרד החינוך. לדברי יושב ראש ועד העובדים בפמי פרימיום, אבי שכטר, לפני כחצי שנה הפסיק משרד החינוך להעביר לצוות הרפואי תשלום עבור ימי חופשה במערכת החינוך, כפי שעשה במשך שנים. המשרד גם הפסיק להעביר תשלום עבור ימים שבהם התלמיד הזקוק לטיפול לא הגיע לבית הספר, או במקרה שהתלמיד נשלח לאשפוז במהלך היום.

לביא בן-משה עם הוריו יוליה וגילי, בשבוע שעבר. "בלי אנשי צוות רפואי, ילדים כמו לביא לא יכולים לבוא לבית הספר", אמרה האםצילום: רמי שלוש

בחודשים האחרונים השלימה חברת פמי פרימיום את משכורתם של העובדים, למרות התקצוב החסר ממשרד החינוך. לאחרונה הודיעה החברה כי תפסיק לעשות כן. מנגד, מסרו במשרד החינוך כי המשרד "מעביר לחברת פמי פרימיום את כל התשלומים המגיעים לה על פי דין, זאת בהתאם למכרז ולהסכם שנחתם עמה".

"האחיות במערך מטפלות בילדים מורכבים עם פגיעות מורכבות", אמרה רותי ליכטמן, אחות ותיקה ומפקחת מחוזית באזור תל אביב והסביבה מטעם פמי פרימיום. "אלה ילדים שאלמלא הליווי הרפואי, לא היו יכולים לשהות במסגרות החינוכיות והיו נאלצים להישאר בבית. יש ילדים שעבורם נוכחות של אחות היא עניין של חיים ומוות".

אחד מהילדים שנעזרים בטיפול של אחות הוא לביא בן-משה, בן עשר, שחולה במחלה גנטית נדירה. הוא מוזן באמצעות כפתור מיוחד, וזקוק לאחות שתאכיל אותו פעמיים ביום ותשקה אותו מדי שעתיים. "אם לא תהיה אחות בבית הספר, אף אחד לא יאכיל וישקה אותו", הסבירה אמו יוליה. "בלי אנשי צוות רפואי, ילדים כמו לביא לא יכולים לבוא לבית הספר", הבהירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ