הסתדרות המורים הכריזה על סכסוך עבודה בדרישה לשנות את מבחני המיצ"ב

בהסתדרות דורשים לבטל את הבחינה שאמורה להתקיים בעוד כחודשיים, או להסתיר את תוצאותיה. אם לא יושגו הבנות, יוכלו המורים להשבית את הלימודים בבתי הספר היסודיים ובחלק מחטיבות הביניים בעוד שבועיים

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בחטיבת הביניים יד גיורא, בהרצליה
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

הסתדרות המורים הכריזה אתמול (ראשון) על סכסוך עבודה מול משרד החינוך. העילה לסכסוך, הנוגע לכמאה אלף עובדי הוראה, המלמדים בבתי הספר היסודיים ובחלק מחטיבות הביניים (יתר המורים בחט"ב הם חברי ארגון המורים), היא החלטת משרד החינוך להמשיך לקיים את מבחני המיצ"ב במתכונתם הנוכחית ולפרסם את תוצאותיו בפומבי. "קיום מבחני המיצ"ב וההחלטה על פרסום תוצאות המבחנים מגבירים את העומס על מנהלי בתי הספר ועובדי ההוראה ופוגעים בהם", נכתב בהודעה על סכסוך העבודה, שנמסרה לממונה הארצית על יחסי עבודה. "במקום לשמש כלי עבודה לסיוע הצוות החינוכי, מבחני המיצ"ב מסכלים את יכולתו של הצוות החינוכי לפעול".

בהסתדרות דורשים ממשרד החינוך לבטל את מבחני המיצ"ב, שאמורים להתקיים בחודש מארס, או לחלופין לבצע מבחן שתוצאותיו לא יפורסמו ברבים. אם הצדדים לא יגיעו ביניהם להבנות, בעוד שבועיים תוכל ההסתדרות לפתוח בשביתה כללית ללא הגבלת זמן.

תלמידים בבית הספר יהודה המכבי, 2017 בתל אביבצילום: עופר וקנין

מבחני המיצ"ב – מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית – נערכים מדי שנה לתלמידי כיתות ה' וח' על ידי הרשות הארצית למדידה והערכה (ראמ"ה), הזרוע המחקרית של משרד החינוך. סוגיית המיצ"ב עלתה לסדר היום הציבורי בעקבות חשיפת TheMarker לפני כחודש, שלפיה משרד החינוך גנז את תוצאות מבחני המיצ"ב באנגלית ובמתמטיקה בבתי הספר היסודיים. לפי הטענות, מנהלים בבתי הספר היסודיים הטו את התוצאות באמצעות העברת רשימות מנופחות של תלמידים בעלי לקויות למידה קשות, כביכול. לפי כללי משרד החינוך, תוצאות המבחנים של התלמידים הללו אינן משוקללות בממוצע הציונים של תלמידי בית הספר. ניפוח הרשימה מאפשר לנפות תלמידים חלשים – ובכך לשפר את הציון הבית ספרי.

הפרסום, שכלל האשמות נגד מנהלי בתי הספר והמורים, עורר מחאה מצד איגודי המורים והמנהלים. "מדובר בהאשמות קשות וחסרות כל בסיס נגד סקטור המנהלים והמנהלות", אמרה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן-דוד. ל"הארץ" נודע כי מאז הפרסום, מסרבים מנהלי בתי הספר המאוגדים בהסתדרות להגיע לכנסים שבהם נמצאת ההנהלה הבכירה במשרד החינוך. בנוסף, הם אינם משתפים פעולה עם ראמ"ה, המופקדת על ביצוע המבחנים.

ההחלטה לפרסם את תוצאות מבחני המיצ"ב, שעליה מתקוממים בהסתדרות המורים, לא התקבלה על ידי משרד החינוך אלא נכפתה עליו בעקבות עתירה שהוגשה ב-2012. העתירה נגד משרד החינוך הוגשה על ידי עמותת ההורים הל"ה (למען החינוך בשכונות ובעיירות הפיתוח) והתנועה לחופש המידע בדרישה למסור לידיהם את תוצאות בחינות המיצ"ב ברמת בתי ספר. משרד החינוך התנגד לפרסום הפומבי, וביקש להמשיך במדיניות שלפיה רק מנהל בית הספר חשוף לציון, כדי שזה ישמש לו אינדיקציה בנוגע לשיפורים שיש לבצע ברמת הלימודים בבית הספר. בית המשפט העליון לא קיבל את הטיעונים, והורה למשרד החינוך לפרסם מעתה את תוצאות המיצ"ב בפומבי.

משרד החינוך מסר בתגובה כי הוא "בוחן את האפשרות המשפטית למנוע את פרסום הציונים הבית ספריים – שהוביל לפרסום טבלאות ליגה לא צפויות בין בתי הספר. המשרד רוצה שהבחינה תישאר כמדד אמין ורלוונטי. המשרד מגבה את המנהלים ואת המורים במדינת ישראל, שהם ההון האנושי של מערכת החינוך ומצעידים אותה קדימה. לצד זאת, יש הכרח במדידה על מנת לעקוב אחר השגת היעדים במערכת שבה לומדים יותר משני מיליון תלמידים. רצון המשרד, כמו הסתדרות המורים, הוא להביא לפתרון הסוגיה של פרסום הציונים הבית ספריים, תוך הסתכלות על צרכי התלמידים וצוותי החינוך כאחד. אשר על כן, אין מקום לסכסוך העבודה והמשרד יפעל בהתאם לאמצעים שעומדים לרשותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ