יוצאי אתיופיה יפגינו מחר נגד אלימות משטרתית: "מנסים לצייר אותנו כגוף טרור"

ההפגנה, שתחל בצומת עזריאלי בת"א ותמשיך בצעדה לעבר כיכר רבין, התארגנה בעקבות מותו של יהודה ביאדגה שנורה על ידי שוטר בבת ים. במשטרה חוששים מעימותים, אך מארגני המחאה אומרים שהיא אינה אלימה

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הוריו של ביאדגה עם תמונתו, שלשום
בר פלג
בר פלג

קהילת יוצאי אתיופיה צפויה להפגין מחר (רביעי) בתל אביב במחאה נגד אלימות משטרתית. לטענת המארגנים, אלפי מפגינים צפויים להשתתף במחאה. ההפגנה, שהתארגנה בעקבות מותו של יהודה ביאדגה שנורה לפני כשבועיים על ידי שוטר בבת ים, תתחיל ב-15:00 בצומת עזריאלי ובסביבות השעה 18:00 תצא צעדה לכיוון כיכר רבין. במשטרה הביעו חשש מפני קומץ מפגינים אלימים שישתלטו על ההפגנה ויתעמתו עם שוטרים, אך לדברי מארגני האירוע, "המשטרה מנסה לצייר אותנו כגוף טרור. אנחנו באים למחאה מוצדקת בנחישות, לא באלימות".

יוזמי המחאה, צעירים יוצאי אתיופיה, קיימו היום מסיבת עיתונאים בתל אביב שבה הבהירו כי ההפגנה מתואמת עם המשטרה, אך הדגישו כי היא מקיימת נגדם מסע דה-לגיטימציה. לטענתם, המשטרה איתרה פוסטים של אנשים בודדים בקבוצות הייעודיות בפייסבוק ומשתמשת בהם כדי לתאר אותם כאלימים. "אנחנו בשיתוף פעולה עם המשטרה", הבהיר שחר מולא, אחד המארגנים. "המחאה הזו מסודרת עם מתווה. מאוד חבל שהמשטרה מציירת אותנו כקהילה אלימה. אלפים גינו את הפוסטים האלה. אנחנו באים למחות כנגד אלימות משטרתית ולא ננהג באלימות".

זירת הירי בביאדגה בבת ים, לפני כשבועייםצילום: תומר אפלבאום

מארגני המחאה מדגישים כי "זו מחאה לא רק של יוצאי אתיופיה, אלא של כל החברה הישראלית", כך לדברי אחד הדוברים, אליאס אינברום. "יש הרבה אזרחים ישראלים שנפגעים מאלימות משטרתית", הוסיף.

המארגנים הציגו היום את דרישותיהם במסגרת המחאה, בהן מינוי שופט שיחקור את נסיבות הירי הקטלני בביאדגה משום שלשיטתם המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) לא פועלת כראוי, כינוס חירום של הממשלה בנושא, יישום המלצות הצוות למיגור הגזענות כלפי יוצאי אתיופיה שהוגשו ב-2016 וחיזוק צוות התיאום למאבק בגזענות, שלדבריהם, מונה אדם אחד נטול סמכויות. בנוסף לכך, הם פנו לממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, ודרשו לחקור את המקרים שבהם שוטרים פעלו באלימות נגד צעירים בשטח שיפוטה של משטרת מרחב איילון (לרבות הכאת החייל דמאס פיקדה והירי הקטלני בצעיר שחר ממן ב-2015).

לקראת ההפגנה נפגשו מארגני המחאה עם מפקד משטרת מחוז תל אביב ודרשו לצייד את כל השוטרים במצלמות גוף וציינו כי הם עצמם יצטיידו במצלמות כדי לתעד כל התנהלות אלימה, אם תתרחש. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הודיע היום כי השוטרים אכן יצטיידו במצלמות גוף, "על מנת לאפשר מחאה הולמת ולעודד מתינות ושקיפות לגבי האירועים במחאה", כלשונו. השר גם ביקש לקיים שיחות מקדימות עם המארגנים לשם הרגעת הרוחות. "כולי תקווה כי המחאה תסתיים בצורה מכובדת וראויה", ציין.

מארגני המחאה אמרו במסיבת העיתונאים כי מפקד המחוז התחייב כי בהפגנה לא יהיו פרשים אלא רק שוטרים לצורך הכוונת התנועה. "אנחנו מנוסים ואנחנו מקווים שהמשטרה לא תבגוד במעט האמון שנותר לנו", אמרו. המארגנים שבו והדגישו כי הקייסים של הקהילה האתיופית גם כן ינכחו בהפגנה, וכי גם משפחתו של ביאדגה ביקשה למחות בדרך לא אלימה. כמה פעילים חברתיים בקהילה האתיופית יזמו קמפיין מימון המונים למימון משפטי למשפחתו של יהודה ביאדגה לצורך תביעה שהיא צפויה להגיש נגד המשטרה. בינתיים גויסו כבר 26 אלף שקלים. 

אחד ממארגני ההפגנה, שחר מולא, ציין כי על אף המחאות של יוצאי אתיופיה בשנת 2015, האלימות המשטרתית כלפי בני העדה נמשכת. "אם מישהו צריך לשלם בתפקידו שישלם. אם מישהו לא עושה את העבודה שלו שילך הביתה. המקרה של יהודה רק שבר את גב הגמל. אנחנו רוצים לזעוק שאי אפשר להמשיך ככה".

דסש טהיי-מלס ניסתה להסביר מעט על תחושות קהילת יוצאי אתיופיה בימים אלה: "אנחנו יוצאי אתיופיה לא הבעיה, אלא הפתרון. אנחנו המראה של החברה הישראלית. אני קוראת לחברה הישראלית: בואו מחר עם הילדים שלכם לתת להם שיעור באזרחות ובסובלנות. כדאי שנלמד להסתדר ביחד. המשמעות של שיטור יתר בקרב יוצאי אתיופיה היא שלא נותנים לילדים האלה תקווה. מבזים אותם, משפילים אותם. תנו לנו לתת להם תקווה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ