ראש העיר פ"ת קרא לתושבים לדווח על מבקשי מקלט כדי "להוציא אותם מהעיר"

מלבד 480 משוחררים ממתקן חולות, מבקשי המקלט מאפריקה שוהים בישראל כדין ורשאים להתגורר היכן שירצו. רשות האוכלוסין: הודעת העירייה לא מדויקת ולא תואמה עמנו

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקש מקלט בפתח תקוה, היום
לי ירון
לי ירון

ראש העיר פתח תקוה רמי גרינברג קרא לתושבי עירו לדווח למוקד העירייה על מבקשי מקלט בסביבת מגוריהם על מנת לגרש אותם משטחה. "לאחר גיבוש תשתית מודיעינית, העירייה ורשות ההגירה יפעלו יחדיו להוצאתם אל מחוץ לעיר", אמר גרינברג בשבוע שעבר, לאחר פגישה עם ראש מינהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין וההגירה, יוסי אדלשטיין. אולם, ברשות האוכלוסין מכחישים מבצע מסוג זה.

מבקשי המקלט ממדינות אפריקה שוהים כדין בישראל – ובפרט בפתח תקוה – ומחזיקים באשרה שמתחדשת מעת לעת ברשות האוכלוסין וההגירה. הם רשאים להתגורר ולהתפרנס באיזו עיר שירצו, בסייג אחד: 480 ממבקשי המקלט ששוחררו ממתקן חולות, מחזיקים אשרות האוסרות עליהם לעבוד ולהתגורר בשבע ערים שאחת מהן היא פתח תקוה. ל"הארץ" נודע כי ברשות האוכלוסין וההגירה כלל לא עוסקים באכיפת איסור זה.

לפיכך, לרשויות המקומיות או לרשות האוכלוסין וההגירה אין כל סמכות להוציא מחוץ לעיר מבקשי מקלט שאינם נמנים על 480 משוחררי חולות שאשרתם מוגבלת. האכיפה היחידה שרשות האוכלוסין וההגירה מבצעת בערים היא בנושא חוק הפיקדון והתנהלות המעסיקים – שבמסגרתה הרשות לא יכולה להפעיל סנקציה של גירוש מהעיר. בפתח תקוה מתגוררים כ-2,500 מבקשי מקלט ממדינות אפריקה, המהווים כאחוז אחד מתושבי העיר המונים כרבע מיליון איש.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי הודעתו של ראש העיר גרינברג לא תואמה עמה ואינה מדויקת. "הפגישה שנערכה בין ראש העיר לבין ראש מינהל אכיפה וזרים נועדה להעלאת סוגיות מקצועיות מצד העירייה. לצערנו, ההודעה שפורסמה לא תואמה אתנו ואינה מדויקת. לא מוכר לנו מבצע המתוכנן בקרוב, ועם זאת, תיערך פעילות אכיפה שוטפת גם בפתח תקוה".

בפגישה עם ראש העיר, אמר אדלשטיין כי סמכויותיה של הרשות מוגבלות מאז סגירתו של מתקן חולות. "כשמתקן חולות פעל עד חודש מרץ 2018, היה פשוט יותר לפעול, עם סגירת המתקן, סמכויות האכיפה בוטלו וכך גם אמצעי הסנקציה לעובדים זרים ולכן אין כיום אפשרות להגביל את תנועתם", אמר.

מבקשי מקלט בפתח תקוה, היוםצילום: אילן אסייג

גרינברג טען בהודעתו כי "אנשים ממש מפחדים להסתובב במרכז העיר, ליבה של העיר הופך בשעות הערב והלילה לשומם בגלל הפחד מפני זרים שיכורים, שחלקם הופכים לאלימים. נוצרה כאן אוכלוסיית זרים שעורכת במתחמים שלהם אירועים המוניים כמו חתונות, גם בשבתות ובאין מפריע. חלק מהתושבים במרכז העיר עוזבים למקומות אחרים, המצב הזה לא יכול להימשך". בהודעת העירייה נכתב: "השניים סיכמו כי בימים הקרובים תיערך עבודת הכנה לקראת מבצע אכיפה נגד עובדים זרים המצויים בעיר ללא אישור".

מקדמת מדיניות וקשרי ממשל של פורום ארגוני הפליטים ומבקשי המקלט בישראל, עלוה קולן, פנתה לגרינברג במכתב וקראה שלא "להפליל אוכלוסייה שלמה". לדברי קולן, עיריית פתח תקוה "מבקשת מהתושבים בעיר לדווח על מבקשי מקלט החיים בשכנות להם. או במלים אחרות, הקמה של מלשינון אזרחי המתבסס על צבע עורם של התושבים בעיר. טקטיקה כזו שייכת למשטרים חשוכים ואינה יכולה להתקיים במדינת ישראל ויש לעוצרה עוד בטרם התחילה".

קולן הוסיפה: "אם קיים חשד שיש בין אותם 480 מבקשי מקלט שבחרו לקבוע מגוריהם בתחומה של העיר פתח תקוה בניגוד לתנאי האשרה שבידם, תתכבד רשות האוכלוסין וההגירה לאכוף את האיסור. האיסור מצוין בבירור באשרה הניתנת למבקש המקלט, ואין מקום או צורך להפעיל רשת אזרחית למטרה זו. אין להפליל אוכלוסייה שלמה".

מעיריית פתח תקוה נמסר כי "אנחנו מנסים להקנות לתושבים יותר ביטחון. לא מדובר רק באריתראים או סודנים אלא בכל העובדים הזרים שנמצאים בפתח תקוה כולל מאוקראינה. הכוונה לעובדים זרים ללא היתר ולאותם 480 אריתריאים וסודנים שאסור להם לשהות בפתח תקוה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ