משרד החינוך הפסיק לממן טיפולי שיניים לילדים וההורים נאלצים לשלם מכיסם

ההורים מופנים לטפל בילדיהם בקופות החולים על בסיס ביטוח הבריאות הממלכתי, שהוא פחות מקיף מהכיסוי שסיפק משרד החינוך בכל הקשור לטיפולים בעקבות פציעות. משרד החינוך: נמשיך להעניק את השירות לתלמידים

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיפול שיניים בקולורדו
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

משרד החינוך הפסיק לבטח תלמידים ששברו את שיניהם, והורים נאלצים לשלם מכיסם על טיפולים יקרים שעד לאחרונה כוסו במסגרת הביטוח. משרד החינוך החל להפנות את התלמידים לקבלת טיפול במסגרת סל הבריאות מבלי שתיאם זאת מול משרד הבריאות או קופות החולים.

מאז תחילת 2019 מפנה המשרד את התלמידים לקבל טיפולי שיניים דרך קופות החולים במסגרת סל הבריאות. לדברי המשרד, הרחבת סל טיפולי השיניים לילדים שאישרה לאחרונה הכנסת מספקת מענה טיפולי הולם. אולם, בדיקה מול משרד הבריאות מלמדת כי סל הטיפולים של חוק ביטוח הבריאות הממלכתי לא מכיל את כל הטיפולים שהיו כלולים בהסדר הביטוחי של משרד החינוך. לדוגמא, טיפול בשן שנשברה בעקבות נפילה או פציעה - שהיה כלול בביטוח שסיפק משרד החינוך - לא מכוסה בביטוח הממלכתי.

אורי, תלמיד בבית ספר יסודי, שבר בתחילת השבוע שן קדמית לאחר שנפל מאופניים בדרכו מבית הספר לביתו. אמו של אורי, איילת, התקשרה למוקד השיניים של קופת החולים, בהתאם להנחיות משרד החינוך. בקופת החולים נאמר לה שטיפולי השיניים שבנה זקוק להם לא מכוסים במסגרת סל הבריאות, ועלותם יותר מאלף שקלים עבור הטיפול הראשוני. כששאלה במשרד הבריאות מדוע הטיפול אינו מכוסה, הודתה בפניה נציגה: "קיבלנו מאות פניות מהורים, את לא הראשונה שפנית בנושא". לדבריה, הנושא נמצא בבדיקת משרד הבריאות.

"בשיניים לא משחקים, נלך לרופא פרטי ונשלם כל סכום שצריך", אמרה איילת ל"הארץ". "חבל שנלקח מהילדים שירות שהם היו זכאים לו עד עכשיו. הביטוח של משרד החינוך כיסה בדיוק את הטיפולים השכיחים למצבים של פציעה ותאונה, וכעת הכיסוי הזה לא קיים. במקום זה הורים נאלצים ללכת לטיפול פרטי שאין דרך לדעת כמה הוא יעלה. יפה שהרחיבו את סל הבריאות בטיפולי השיניים, אבל חבל שזה נעשה על חשבון דברים חשובים לא פחות".

עד ינואר 2019, כיסה משרד החינוך טיפולי שיניים בעקבות תאונה, ללא קשר לנסיבות שבהן התרחשה. חברת "כלל בריאות", שהעניקה את שירותי הביטוח, הפעילה מוקד פניות שהפנה תלמידים למרפאות שיניים שפעלו בהסדר עם המשרד. בין הטיפולים שהוענקו במסגרת הביטוח נמנים קבלת חוות-דעת שנייה מרופא שיניים מומחה לילדים, קיבוע שיניים מתנדנדות, החזרת שן שיצאה ממקומה וקיבועה, הלבנת שן שנחבלה, שתל שן וכתר קבוע. כל הטיפולים הללו אינם ניתנים במסגרת סל הבריאות.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה, כי הוא ימשיך להעניק את השירותים לתלמידים. מאחר שהסכם התקשרות של המשרד הסתיים עם הזכיין הנוכחי, הוא פועל לדבריו להסדיר מחדש את השירותים. לשאלה אם הכיסוי יהיה זהה לכפי שהיה לפני 2019, המשרד ענה "זה ייקבע כאשר ייבחר זכיין חדש".

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד החינוך הודיע על הפסקת ההסדר הביטוחי ללא כל תיאום עם משרד הבריאות או קופות החולים, והפנה את הילדים לקופות החולים. חלק מהטיפולים כאמור אינם בסל, דבר שגורם לפניות רבות, גביית תשלום מהפונים ופגיעה בהמשכיות הטיפול שכבר החל במסגרת הביטוח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ