משרד החינוך בוחן את הקשר עם חברה שמעניקה שירותי הוראה לילדים חולים

על רקע טענות להתנהלות לקויה מצד "קדימה מדע", המספקת שירות לכ-2,500 ילדים, תשאל המשרד הורים ואסף תכתובות בינם לבין אנשי החברה. דו"ח של הכנסת קבע לאחרונה שהמשרד אינו מפקח על התוכנית, שתוקצבה בשנה האחרונה ב-59 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת מורי קבלן המועסקים דרך "קדימה מדע" מול ביתו של שר החינוך נפתלי בנט ברעננה, באוקטובר

משרד החינוך פתח בהליך בדיקה פנימי של ההתקשרות עם חברת "קדימה מדע", המעניקה שירותי הוראה לתלמידים המרותקים לביתם במימון משרד החינוך. ל"הארץ" נודע כי בשבועות האחרונים ביקרו נציגים מטעם מינהל הרישוי, הבקרה והאכיפה של משרד החינוך בבתי ילדים המקבלים את השירות, ותשאלו את ההורים בנוגע להתנהלות החברה ולטענות כי היא מספקת שירות לקוי.

לדברי אחת האמהות שתושאלה, באגף האכיפה נאמר לה שמדובר בבדיקה מקיפה וחשאית. אם אחרת שהנציגים ביקרו בביתה סיפרה כי ההורים שתושאלו התבקשו שלא לפרסם את דבר קיום הבדיקה בקרב הורים אחרים. בין היתר, נאספו מסמכים ותכתובות בין הורים שילדיהם מקבלים שירות לבין אנשי "קדימה מדע" ומשרד החינוך. 

ילד חולה. אילוסטרציהצילום: אלון רון

ההליך נערך על רקע ביקורת ציבורית נרחבת על התנהלות "קדימה מדע" בשנים האחרונות, המינהל אינו מתחייב כי יפרסם את תוצאותיו בפומבי. "איננו מפרסמים את תוצאות הבדיקה או תוצריה", כתב נציג המינהל להורה שילדו זכאי לשירותי החברה, "ככל שהדבר ייעשה, (הוא) ייעשה אל מול מקורות המשרד האמונים על כך, ודרכם יתבצע פרסום אם וכאשר יוחלט על כך". בשנה האחרונה העביר המשרד ל"קדימה מדע" 59 מיליון שקלים לצורך הפעלת התוכנית, שבמסגרתה לומדים מדי שנה כ-2,500 ילדים חולים וכאלה שאינם מסוגלים ללמוד בבית הספר.

לפני כחודשיים פורסם כי כ-30 מורים המועסקים במסגרת התוכנית לא שובצו לעבודה מאז תחילת שנת הלימודים. מנגד, התקבלו תלונות מעשרות הורים לילדים שלא שובץ להם מורה או שקיבלו שירות חלקי בלבד שאינו תואם את המלצות משרד החינוך בנוגע אליהם. בחברת "קדימה מדע" הסבירו אז כי הדבר נבע מהקושי המובנה במלאכת השיבוץ בין המורים לבין הילדים: כיוון שהמורים מגיעים לבתי התלמידים, לפעמים שיבוץ נפסל בעקבות תקשורת לא מוצלחת בין איש הצוות לבין ההורים.

הביקורת נגד ההתקשרות עם "קדימה מדע" נוגעת גם להתנהלות משרד החינוך. דו"ח שפרסם לאחרונה מרכז המחקר והמידע של הכנסת גילה כי משרד החינוך אינו מפקח על שעות הלימוד והסיוע שמקבלים תלמידים המרותקים לביתם וזכאים לטיפול. המשרד לא ערך תיעוד של תוכניות הלימוד האישיות שהוכנו לכל תלמיד, ולא בדק לכמה שעות לימוד זכאי כל ילד לעומת שעות הלימוד שניתנו לו בפועל. המשרד הסתמך באופן בלעדי על דיווחי החברה. לפי הדו"ח, במשך השנים ניתן השירות לתלמידים ללא תקנות מסודרות שהגדירו את האופן בו יינתן והסדירו את הפיקוח עליו. בהיעדר תקנות, נוצרו אי־סדרים וסתירות בין נוהלי המשרד לבין המכרז שניסח המשרד לזכיין בתוכנית.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך מתייחס בכובד ראש לתלונות שמתקבלות במשרד וכמו במקרים אחרים, גם במקרה זה התלונה נבדקת. הבדיקה טרם הסתיימה ועם סיומה המשרד יעביר תשובה מסודרת לפונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ