מת הרב יחיאל אקשטיין, נשיא ומייסד "הקרן לידידות"

הארגון הפילנתרופי שהקים אקשטיין גייס כ-140 מיליון שקלים בכל שנה, רובם מנוצרים אוונגליסטים, לטובת סיוע ליהודים בישראל ובשאר העולם. לפני שהקים את הקרן מילא אקשטיין תפקיד בכיר בליגה נגד השמצה בשיקגו

ג'ודי מלץ
ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אקשטיין במקלט לצעירים בירושלים, ב-2016
ג'ודי מלץ
ג'ודי מלץ

נשיא ומייסד הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, מת היום (רביעי) בגיל 67. אקשטיין, שככל הנראה לקה בדום לב, הקים אימפריה פילנתרופית - הקרן לידידות - שגייסה את רוב כספה מנוצרים אוונגליסטים.

מטרת הקרן, שאקשטיין הקים בשנת 1983 לאחר שפרש מתפקיד בכיר בליגה נגד השמצה, היא לספק סיוע חברתי ליהודים בישראל ובשאר העולם, והיא נחשבת לאחד מהארגונים הפילנתרופיים הגדולים הפועלים בארץ. הקרן מגייסת בכל שנה כ-140 מיליון דולרים, שרובם מושקעים בעידוד עלייה ובסיוע לעולים בישראל.  מאז הקמתו, גייס הארגון כ-5.1 מיליארד דולרים.

פניו וקולו של אקשטיין, שהיה רב אורתודוקסי שעלה ארצה בשנת 2002, היו מוכרים בארץ מכיוון שדיוקני ענק שלו הופיעו בנמל התעופה בן גוריון כדי לקדם את העולים לישראל. האנגלית האמריקאית שלו נשמעה בפרסומות ברדיו, בעיקר בתקופת החגים, בהן הוא קרא למאזינים לסייע לארגונו להזין ולהלביש את עניי ישראל.

אקשטיין קשר את הצלחתו ליכולתו לשכנע מיליוני נוצרים לתרום סכומים צנועים, כ-76 דולרים לתורם. הוא נהג לומר כי מדובר ביכולת לפיה הוא שכנע את התורמים לוותר על פיצה בשבוע כדי לעזור לעם ישראל. בשנים האחרונות הקדישה הקרן לידידות מאמצים מיוחדים בדרום אמריקה, שם התנועה האוונגליסטית צומחת ומתפתחת.

למרות תרומתו הגדולה, פועלו של אקשטיין היה שנוי במחלוקת מכמה סיבות, אחת מהן היא כי ישראלים רבים חשו אי-נוחות נוכח העובדה שהציג אותם כאומללים ונזקקים.

הקרן תרמה בכל שנה מיליוני דולרים לקידום מחלקת העלייה בסוכנות היהודית, אך לאחר שזו סירבה להעניק לו את הנראות והפרסום שדרש, הקרן הפסיקה להעביר תרומות – ואקשטיין הקים מרכז פעולה עצמאי משלו. מאז, חלק ניכר מהכסף הועבר לוועד ההפצה של הג'וינט בירושלים. כיום נמצאת הקרן בתהליך גיוס של 60 מיליון דולרים לפרויקט הדגל שלה – מבנה חדש בירושלים, שישמש למרכז פעילות לאוונגליסטים המבקרים בישראל.

בתגובה להודעה על מותו של אקשטיין, אמר יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג כי ישראל והגולה איבדו "מנהיג שעבד עבורם לאורך שנים, בעזרת הפרויקט המופלא שהקים במו ידיו". אקשטיין הותיר אחריו אישה, ז'ואל, ושלוש בנות. בתו יעל מכהנת כסגנית נשיא הקרן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ