האגודה למען הלהט"ב: עלייה של 54% בדיווחים על פגיעה בקהילה הגאה ב-2018

על פי דו"ח של האגודה, בשנה שעברה התקבלו 1,557 דיווחים על פגיעה על רקע נטייה מינית. רבע מהתלונות התייחסו לפגיעות במרחב הציבורי וחמישית מהן לעלבונות ברשתות החברתיות

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה נגד חוק הפונדקאות בתל אביב, ביולי
לי ירון

בשנת 2018 חלה עלייה של 54% בדיווחים על מקרים של פגיעה באוכלוסייה הלהט"בית לעומת 2017 - כך לפי דו"ח חדש של מרכז הדיווח על שם ניר כץ באגודה למען הלהט"ב. על פי נתוני הדו"ח, בשנה שחלפה התקבלו 1,557 דיווחים על אירועי להט"בופוביה. בדו"ח לא הוסבר אם העלייה נובעת מיותר מקרים שאירעו השנה לעומת השנה שעברה, או מהתגברות הדיווחים על אודותיהם.

לפי הדו"ח, בכל עשר שעות מתרחש אירוע שנאה כלפי חבר הקהילה, אך רק 3% מהפונים לאגודת הלהט"ב בחרו להגיש תלונה במשטרה. 25% מהתלונות שהגיעו למרכז הדיווח נגעו לפגיעה במרחב הציבורי, 22% מהן לפגיעה ברשתות חברתיות, 15% לפגיעות בתוך המשפחה ו-13% למקום העבודה.

כ-8% מהפניות התייחסו להתבטאויות של אישי ציבור (רבנים, חברי מועצה וח"כים), 7% לאירועים במערכת החינוך וההשכלה הגבוהה, 5% למקרים שאירעו לכוחות הביטחון והמשטרה, ו- 5% ללהט"בופוביה של מוסדות המדינה, בהם ביטוח לאומי ומשרד הפנים. גם במסגרות שונות הנותנות שירות נתגלו פגיעות בחברי הקהילה, ובהן בתי עסק, שירותי ממשלה ומסגרות טיפוליות.

מצעד הגאווה בירושלים, באוגוסטצילום: אוליבייה פיטוסי

אחת הפונות התלוננה על התנכלות במקום עבודתה לאחר שיצאה מהארון בפני אחת העובדות. "אני לסבית, בת 18, לפני גיוס, ואני עובדת בחנות בגדים", סיפרה בפנייתה. "סיפרתי למישהי שעובדת איתי עליי ומאז היא לא מפסיקה עם שאלות חודרניות ומגעילות כמו אם אני נמשכת לאמא שלי... די, אין לי כוח לזה".

45% מכלל הפגיעות במקום העבודה הופנו דווקא אל גברים סיסג'נדרים (המזדהים עם מינם הביולוגי), ו-37.5% מהן כוונו כלפי חברי הקהילה הטרנסית והקווירית. בין המקרים, כאלה שמבטאים חוסר קבלה של זהויות שאינן בינאריות, לצד אמירות פוגעניות, ריחוק חברתי ואף נידוי. כך, למשל, ילד בן 14 שהתקשר למרכז סיפר כי הילדים בכיתתו מחרימים אותו בשל מגדרו. "אני ילד די שקט. אני טרנס. ילדה מהכיתה שלי, מוציאה אותי מהארון בכוח ומכריחה את כולם לקרוא לי יצור. הם עושים עליי חרם, מציקים לי. אין לי עם מי לדבר", אמר. על פי נתוני הדו"ח, 24% מגילויי השנאה במערכת החינוך הופנו כלפי הקהילה הטרנסית.  

חלק מהפניות עסקו בסירוב לפנות למתלוננים על פי המגדר שאיתו הם מזדהים, וחלק מתייחסות לאמירות להט"בופוביות מופגנות. בין המקרים החמורים יותר, אי-קבלה של מועמד לעבודה על רקע נטייה מינית ומגדרית תוך אמירה פוגענית, ואף פיטורים על רקע נטייה מינית ומגדרית.

מחאה נגד נתניהו בעקבות חוק הפונדקאות, באוקטוברצילום: תומר אפלבאום

75% מהפגיעות בכוחות הביטחון התרחשו בצבא, כאשר חיילים וחיילות דיווחו על גילויי שנאה של גורמים צבאיים, לצד פגיעות שאינן מטופלות מול המפקדים. חייל שהתקשר למרכז, סיפר: "כשסיימתי קורס חובשים קרביים, היה לנו טקס ובהכנות הרס"ר אמר לאחד החיילים שלא יתכופף בגלל מי שמאחוריו. אני עמדתי מאחוריו". בין המקרים שדווחו למרכז, ולא טופלו על ידי הגורמים הצבאיים: חיילת אשר הוצאה בכוח מהארון בפני המחלקה, חיילים שנכנסו למשרד של חייל הומו וקרעו גלויות גאווה שהיו על שולחנו, מניעת תפקידים על ידי דרג בכיר, הטרדות מיניות והיעדר תגובה לפגיעה במרחב הציבורי ולהשפלות.

עקב שינוי מדיניות בצה"ל, בשנת 2018 לא הורשה מרכז החינוך וההסברה של קהילת הלהט"ב בישראל, חוש"ן, להעביר פעילויות הסברה בבסיסים כלל.

הדו"ח מציין כי התקבלו דיווחים מדאיגים על אפילו בגני ילדים, לגבי חוסר מעורבות של הצוות החינוכי בגילויי להט"בופוביה. מתקשרות דיווחו על גננות המסרבות לתווך את נושא המשפחה הלהט"בית גם כאשר יש בגן אמהות שהן חברות הקהילה, ועל הצקות המופנות כלפי בתן על רקע זה. צוות חוש"ן חווה יחס עוין בחדר המורות כאשר הגיע לבית ספר להעביר פעילות הסברה, וגבר טרנס סיפר כי הופלה במגורים במעונות האוניברסיטה על רקע מגדרו.

יו"ר האגודה למען הלהט"ב חן אריאלי ומנכ"ל האגודה למען הלהט"ב אוהד חיזקי, מסרו כי חרף הצלחת המאבקים של קהילת הלהט"ב השנה בשדה הציבורי, ישנה החרפה בגילויי ההסתה והאלימות כלפי הקהילה. "הדו"ח מציג תמונת מצב מטרידה ובה שיא של התבטאויות להט"בופוביות של נבחרי ציבור ומובילי דעה. אמירות והתבטאויות אלה מייצרות נזק הנטמע עמוק בתוך החברה, ונותנות לגיטימציה פושעת לאלימות, הדרה ואפליה, ולעיתים אפילו לרצח", והדגישו: "לא ניתן שימחקו אותנו מן המרחב הציבורי, נגן על המרחב והביטחון האישי ונמשיך לפעול ללא לאות למען השוויון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ