משרד החינוך הקפיא את פרסום ציוני בחינת המיצ"ב לשנת תשע"ח

החלטת המשרד מגיעה על רקע הכרזת הסתדרות המורים בחודש שעבר על סכסוך עבודה. בשנה שעברה חשף TheMarker כי מנהלי בתי ספר רימו במבחנים כדי להציג שיפור בהישגי תלמידיהם

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים בחטיבת הביניים יד גיורא, בהרצליה
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

משרד החינוך הודיע היום (שני) כי הוא מקפיא את פרסום ציוני בתי הספר בבחינות המיצ"ב של שנת הלימודים תשע"ח, ויבחן מודל פרסום חדש לציונים ולקיום המבחן. עם זאת, נתוני המיצ"ב בפילוח לפי רשות מקומית יפורסמו כרגיל. החלטת משרד החינוך מגיעה על רקע הכרזת הסתדרות המורים בחודש שעבר על סכסוך עבודה מול משרד החינוך. העילה לסכסוך, הנוגע לכמאה אלף עובדי הוראה, המלמדים בבתי הספר היסודיים ובחלק מחטיבות הביניים (יתר המורים בחט"ב הם חברי ארגון המורים), היא החלטת משרד החינוך להמשיך לקיים את מבחני המיצ"ב במתכונתם הנוכחית ולפרסם את תוצאותיו בפומבי. 

הודעת המשרד מגיעה בעקבות חשיפת TheMarker בנושא, לפיה מנהלי בתי ספר יסודיים ניסו להטות את תוצאותיהם בהיקף נרחב, כדי להציג שיפור מלאכותי בהישגי תלמידי כיתה ה' במקצועות אנגלית ומתמטיקה. "קיום מבחני המיצ"ב וההחלטה על פרסום תוצאות המבחנים מגבירים את העומס על מנהלי בתי הספר ועובדי ההוראה ופוגעים בהם", נכתב בהודעה על סכסוך העבודה, שנמסרה לממונה הארצית על יחסי עבודה. "במקום לשמש כלי עבודה לסיוע הצוות החינוכי, מבחני המיצ"ב מסכלים את יכולתו של הצוות החינוכי לפעול".

בהסתדרות המורים בירכו על ההחלטה, אולם הדיון בבית הדין לעבודה בבקשת משרד החינוך להוציא צו מניעה לשביתת הסתדרות המורים ימשך היום. "אנו מברכים על ההחלטה של משרד החינוך, שקיבל את עמדת הסתדרות המורים והכיר בנזקים שיוצרים מבחני המיצ"ב. זהו צעד ראשון והכרחי לקראת ביטול כולל של מבחני המיצ'"ב והקמת ועדה משותפת לבדיקת הנושא".

ההחלטה לפרסם עד כה את תוצאות מבחני המיצ"ב לא התקבלה על ידי משרד החינוך אלא נכפתה עליו בעקבות עתירה שהוגשה ב-2012. העתירה נגד משרד החינוך הוגשה על ידי עמותת ההורים הל"ה (למען החינוך בשכונות ובעיירות הפיתוח) והתנועה לחופש המידע בדרישה למסור לידיהם את תוצאות בחינות המיצ"ב ברמת בתי ספר. משרד החינוך התנגד לפרסום הפומבי, וביקש להמשיך במדיניות שלפיה רק מנהל בית הספר חשוף לציון, כדי שזה ישמש לו אינדיקציה בנוגע לשיפורים שיש לבצע ברמת הלימודים בבית הספר. בית המשפט העליון לא קיבל את הטיעונים, והורה למשרד החינוך לפרסם מעתה את תוצאות המיצ"ב בפומבי.

תלמידים בבית הספר יהודה המכבי, 2017 בתל אביבצילום: עופר וקנין

ההחלטה התקבלה בתיאום עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי. בדיון עמו הציג המשרד את עמדתו שלפיה פרסום התוצאות פוגע בתפקוד מערכת החינוך. ממשרד החינוך נמסר כי בעוונתם לערוך בחינת עומק מחודשת של הנושא, שבמסגרתה יוחלט באיזו מתכונת לפרסם את הציונים מעתה והלאה. "מאז ניתן פסק הדין של ערכה זו, מצביע המשרד על פגיעה של ממש בתפקוד התקין של מערכת החינוך כתוצאה מפרסום תוצאות מבחני המיצ"ב ברמה הבית-ספרית. עקב הפרסום חלה פגיעה בתהליכי הוראה ולמידה, פגיעה בתלמידים ובמורים ופגיעה חמורה במהימנות המבחנים של שכבת ה' בשנת הלימודים התשע"ח במקצועות מתמטיקה ואנגלית".

מבחני המיצ"ב – מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית – נערכים מדי שנה לתלמידי כיתות ה' וח' על ידי הרשות הארצית למדידה והערכה (ראמ"ה), הזרוע המחקרית של משרד החינוך. סוגיית המיצ"ב עלתה לסדר היום הציבורי בעקבות חשיפת TheMarker לפני כחודש, שלפיה משרד החינוך גנז את תוצאות מבחני המיצ"ב באנגלית ובמתמטיקה בבתי הספר היסודיים. לפי הטענות, מנהלים בבתי הספר היסודיים הטו את התוצאות באמצעות העברת רשימות מנופחות של תלמידים בעלי לקויות למידה קשות, כביכול. לפי כללי משרד החינוך, תוצאות המבחנים של התלמידים הללו אינן משוקללות בממוצע הציונים של תלמידי בית הספר. ניפוח הרשימה מאפשר לנפות תלמידים חלשים – ובכך לשפר את הציון הבית ספרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ