עובדי תוכנית העשרה של משרד החינוך הודיעו כי ישביתו אותה במחאה על קיצוצים

אנשי תוכנית "קרב", שמספקת שיעורים לכ-300 אלף תלמידים, טוענים שבמסגרת מכרז חדש יפוטרו כ-50 עובדים. יו"ר ועד העובדים בתוכנית: "המשמעות היא פירוק של הארגון"

שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של מורי תוכנית קרב מחוץ למשרד החינוך, אתמול בירושלים
שירה קדרי-עובדיה
שירה קדרי-עובדיה

כ–3,200 עובדי תוכנית "קרב", זרוע של משרד החינוך האחראית על מתן שיעורי העשרה לכ–300 אלף תלמידים, הכריזו בשבוע שעבר על סכסוך עבודה עם משרד החינוך, במחאה על קיצוצים הצפויים במסגרת מכרז חדש, שבו נקבע מבנה התוכנית והמבנה התקציבי שלה.

בין היתר מוחים העובדים על קיצוץ כ–20 מיליון שקלים מתקציב התוכנית, שמשמעותו פיטורים של כ–50 מאנשי דרג הביניים הניהולי בארגון — רכזים, מנהלי תוכניות ואנשי מנהלה, ופגיעה בתנאי העבודה של כ-600 מדריכים. "המשמעות היא פירוק של הארגון. כשהורסים את התשתית החינוכית, הארגון כולו מתמוטט", אומר אורי ליברטי, יו"ר ועד העובדים בתוכנית. העובדים, המאוגדים בהסתדרות, צפויים לפתוח בשביתה מהשבוע הבא.

תוכנית קרב היא גוף האחראי על מתן שיעורי העשרה לילדים במערכת החינוך, ובמיוחד בפריפריה. התוכנית פועלת ב–118 רשויות, 750 בתי ספר ו–2,500 גני ילדים. במסגרתה, זוכים התלמידים לשיעורי העשרה באמנות, תיאטרון, קולנוע, תקשורת, מדעים, תנועה, ספורט ועוד.

הפגנה של מורי תוכנית קרב מחוץ למשרד החינוך, אתמול בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

התוכנית החלה לפעול לפני כ–27 שנים, כיוזמה פילנתרופית במימון צ'ארלס ואנדריאה ברונפמן. בשנים האחרונות היא פועלת במימון משרד החינוך ובהשתתפות הרשויות המקומיות והורי התלמידים. משרד החינוך מתקצב את התוכנית ב–58 מיליון שקלים בשנה, וכ–150 מיליון שקלים מתוקצבים על ידי הרשויות המקומיות וההורים. גובה השתתפות ההורים והרשויות נקבע בהתאם למצבה הסוציו־אקונומי של הרשות. הזכיינים האחראים על ביצוע התוכנית ועל העסקת העובדים הם החברה למתנ"סים ועמותת "תפנית בחינוך", ובימים הקרובים עתיד משרד החינוך להוציא מכרז חדש.

לדברי עובדי התוכנית, תנאי המכרז החדש מאפשרים לזכיין שיזכה בו להגדיל את רווחיו על חשבון המעטפת הפדגוגית והפיתוח המקצועי שניתן לעובדים עד כה. לדבריהם, המכרז החדש מהווה הפרה של הבנות שהושגו במסגרת ההסכם בין יושב ראש ההסתדרות אבי ניסנקורן לשר האוצר כחלון ב–2015. "לוקחים תוכנית שעובדת נהדר ומוציאים ממנה את כל הרוח", אמרה ל"הארץ" ליהי גרין, מנהלת תחום התיאטרון בתוכנית.

ממשרד החינוך נמסר ש"תהליך המכרז טרם הסתיים, והפניות בנושא מצויות בימים אלה בדיונים בוועדת המכרזים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ