ישראל מנעה כניסת אזרחית בריטית שבאה לבקר את בן זוגה - מבקש מקלט מסומליה

לדברי פאיזה אמין מוחמד, פקחי רשות האוכלוסין וההגירה מנסים להעלות אותה על טיסה, תוך שימוש בכוח. הרשות: בקשתה סורבה כי בכוונתה להשתקע בישראל ולחיות עם בן זוגה

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביקורת גבולות בנמל התעופה בן-גוריון (ארכיון)
לי ירון

רשות האוכלוסין וההגירה מנעה את כניסתה לישראל של אזרחית בריטית שבאה לבקר את בן זוגה, מבקש מקלט מסומליה – כך נודע ל"הארץ". פקחי הרשות העלו אותה הערב (חמישי) על טיסה חזרה ללונדון, לטענתה תוך שימוש בכוח ומבלי שניתן לה לפגוש את עורך דינה. ברשות טוענים כי כניסתה לישראל סורבה מפני שבכוונתה להשתקע בישראל ולחיות עם בן זוגה, ואילו לדבריה היא הגיעה לביקור קצר בלבד.

האזרחית הבריטית, פאיזה אמין מוחמד, נחתה אתמול בצהריים בנתב"ג, הוגדרה מסורבת כניסה, וביקשה לערער לבית המשפט על ההחלטה. לדבריה, הרשות לא אפשרה לה לפגוש את עורך הדין אסף וייצן, והיא המתינה יומיים בנמל התעופה בן-גוריון בלי שהוסבר לה מדוע אינה יכולה להיכנס לישראל. 

אמין מוחמד בנמל התעופה בן-גוריון, היום

אמין מוחמד מתגוררת בלונדון ועוסקת במסעדנות ואירועים, והצהירה כי באה לישראל לביקור קצר של בן הזוג שלה, מבקש מקלט מסומליה שמחכה להחלטה בעניין בקשת המקלט שלו בישראל. בשיחה עם "הארץ" היא הבהירה כי אין לה כל עניין לחיות בישראל. "למה שאני ארצה לגור בישראל? אני אזרחית בריטית כבר 20 שנה, העסק שלי והילדים שלי שם", אמרה.

עוד אמרה אמין מוחמד: "אני יודעת שאף אחד כמעט לא מקבל מעמד בישראל, למה שאני ארצה לעזוב את כל החיים שלי ואת האזרחות הבריטית שלי בשביל לעבור תהליך קשה בישראל? אני רק רוצה להיות פה לבקר את בן הזוג שלי, ושנינו רוצים להגיש עבורו בקשת מקלט בלונדון ושהוא יחזור לשם אתי. אני כבר יומיים מחכה בנמל התעופה. אומרים לי לשבת על כיסא ולסתום את הפה ומתייחסים אליי בגסות רוח. לא מסבירים לי למה, רק אומרים לי שאני צריכה לצאת מישראל, בלי שייתנו לי לפגוש את עורך הדין שלי, כאילו אני פושעת".

אמין מוחמד ביקרה בישראל למשך כחודש בינואר ועזבה לפני כשבועיים, אף שקיבלה ויזת תייר לשלושה חודשים. "איזה עוד הוכחה הם צריכים שאני לא רוצה לגור פה?", אמרה. "אפילו לא ניצלתי את הויזה שלי עד הסוף". היא הוסיפה שחזרה ללונדון מוקדם מהצפוי בשל עבודתה, ותכננה לחזור השבוע לישראל בשביל להמשיך את הביקור כדי לפגוש את בן זוגה. "הכרנו בסומליה לפני 20 שנה והתחברו שוב לפני כשנה", הוסיפה.

"אדישות, גזענות וטיפשות הובילו להחלטה מרושעת בעניינה של מרשתי", אמר עורך דינה של אמין מוחמד, וייצן. "משרד הפנים מצפצף על החוק, ולא בפעם הראשונה, על גבה של מי שחטאה מסתכם במוצאה הסומלי וצבע עורה. זה כבר לא מפתיע, ועדיין מעציב לגלות מחדש למה ישראל הפכה להיות".

מרשות האוכלוסין נמסר בתגובה: "הנוסעת נחתה בישראל שבועיים לאחר שעזבה, כשבכוונתה לחיות כאן לצד בן זוגה, כך לדבריה. מבחינת העובדות התברר כי בן זוגה הוא זר השוהה בישראל וכי לא נעשתה כל הזמנה מסודרת כנדרש בנהלים. עוד עלה מהתשאול כי בכוונת הנוסעת להשתקע בישראל ואולם הגיעה באשרת תייר. לנוכח האמור ובנוסף לעובדות אחרות, הוחלט לסרב כניסתה של גברת פאיזה אמין מוחמד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ