משרד הדתות: נאפשר לרפורמים להשתתף במכרזים בנושא זהות יהודית

הודעת המשרד התקבלה בעקבות ביקורת שמתח בית המשפט העליון על היעדר פלורליזם וניגוד עניינים בבחירת הזוכה באחד המכרזים, עמותת אל המעיין של ש"ס, המחזיקה בתיק הדתות

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר לשירותי דת מטעם ש"ס, יצחק וקנין, בדרכו לישיבת הממשלה, בחודש שעבר
אהרן רבינוביץ

משרד הדתות הצהיר באחרונה כי יאפשר לראשונה לארגונים רפורמיים וקונסרבטיביים להשתתף במכרזים הנוגעים לפעילות בנושא "זהות יהודית". זאת, בעקבות ביקורת שמתח בית המשפט העליון באוקטובר על היעדר פלורליזם וניגוד עניינים בבחירת זוכה יחיד באחד המכרזים, עמותת "אל המעיין" של ש"ס, המחזיקה במשרד הדתות.

בעקבות הביקורת פרסמה המינהלת לזהות יהודית במשרד הדתות מכרז שכותרתו "אוהבים את השבת". במסגרת המכרז יפעיל הזוכה סמינרים בסופי שבוע בנושא השבת. שלא כמו במכרזים קודמים, המשרד הדגיש כי התכנים יילמדו ללא הטפה וכפייה ויכוונו ל"זרמים דתיים שונים".

לפי המכרז, מטרת הפרויקט היא "מיצוב יום השבת כמרכיב משמעותי בעיצוב האתוס היהודי ישראל, תוך שימת דגש על המכנה המשותף ולא על המפריד; יצירת דיאלוג בין זרמים שונים במרחב באמצעות השבת כמכנה משותף; פיתוח והנגשה של תכנים יהודיים הנוגעים לנושא השבת באופן שמעורר הזדהות אהבה; וכבוד לערכי המסורת והמורשת היהודית ולא במגמה של הטפה או כפייה".

מחברי המכרז הדגישו כי ההגדרה של "אוכלוסיות מגוונות" היא "שילוב של לפחות שתי קבוצות אוכלוסייה שונות באירוע אחד משותף. לדוגמה קהל חילוני ודתי, מבוגרים וצעירים או זרמים דתיים שונים, כאשר השילוב בין קבוצות האוכלוסייה השונות נעשה באופן מכוון על מנת ליצור שיח ענייני, מכבד ומכיל בין אותן אוכלוסיות".

מזוז בבית המשפט העליון, ב-2016. "שאלת ניגוד העניינים המוסדי, במובנה הרחב, מטרידה", כתבצילום: אוליבייה פיטוסי

בתשובה לשאלת "הארץ" – האם עמותות וארגונים רפורמיים או קונסרבטיביים יוכלו לזכות במכרז, השיבו בשבוע שעבר במשרד בחיוב. מחברי המכרז הדגישו כי במכרז יזכו שני נותני שירות. ל"הארץ" נודע כי ההחלטה לאפשר שני זוכים במכרז מגיעה בעקבות הביקורת של שופטי בית המשפט העליון.

בערעור לבית המשפט העליון של הארגון "ניידות חב"ד" נגד ועדת המכרזים של המשרד, שאישרה  את הזכייה של "אל המעיין" במכרז להפעלת פרויקט "להעמקת הזהות היהודית בקרב בני נוער וצעירים מפריפריה חברתית וגיאוגרפית בישראל", נטען כי מדובר בניגוד עניינים, מאחר שהעמותה קשורה לש"ס והעומד בראש משרד הדתות הוא איש המפלגה, יצחק וקנין.

בית המשפט דחה אמנם את הערעור וקבע כי לא נפל פגם בהחלטת הוועדה, אך העלה נקודה נוספת הנוגעת למכרזים. "שאלת ניגוד העניינים המוסדי, במובנה הרחב, מטרידה", כתב השופט מני מזוז. לדבריו, "נושא הזהות היהודית בישראל הוא נושא חשוב ורגיש ובעל פנים רבות. אין זה סוד שקיימים בחברה הישראלית ובכלל זרמים שונים ותפיסות שונות בסוגיה זו. לפיכך עצם קביעת זוכה יחיד להפעלת פרויקט של העמקת הזהות היהודית מעורר קושי ברור בהיבט של היעדר פלורליזם. קושי זה מוחרף בענייננו נוכח הזיקה של עמותת אל המעיין, הגוף שזכה בלעדית במכרז, לתנועת ש"ס, שעמה נמנה השר העומד בראש המשרד".

עוד קבע מזוז כי "הבחירה במשיבה כזוכה יחידה מעוררת קושי גלוי לעין, ולא רק בהיבט של מראית פני הדברים. יש מקום במבט צופה פני עתיד, לנקוט צעדים לצמצום הקושי האמור, בעיקר בהיבט של הבטחת פלורליזם בבחירת הגופים שייטלו חלק בביצוע פרויקט מסוג זה".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב אורי רגב, מסר ל"הארץ" כי "מדובר בהתפתחות מעודדת ומפתיעה". לדבריו, "מינהלת הזהות היהודית החלה כמחטף קואליציוני עוד בממשלה הקודמת, אשר נועדה לקדם החזרה בתשובה. אך ככל שהופנם על ידי המשרד עקרון הפלורליזם הדתי, ריבוי התפיסות בנוגע למשמעות השבת במדינת ישראל ובחיים היהודיים – הרי ניתן לומר שמתקרבים ימות המשיח, וראוי לברך על כך. אנו נעקוב אחרי יישומו של המכרז ונקווה שהוא אכן יתרום לדיאלוג בין הזרמים השונים, כראוי במדינה אשר חרתה על דגלה את הבטחת חופש הדת והשוויון".

ממשרד הדתות נמסר בתגובה: "במכרז המדובר, כמו גם במכרזים אחרים המתפרסמים על ידי המשרד, כל הרואה עצמו עומד בתנאי הסף רשאי לגשת למכרז". עוד נמסר כי "המשרד מכיר בחשיבותה של המטרה שהציבה ממשלת ישראל בהחלטת הממשלה על הקמת המינהלת לזהות יהודית – קידומה וחיזוקה של הזהות יהודית בקרב ציבורים שונים בחברה והגברת התודעה וההזדהות בקרב החברה הישראלית עם מרכיבי היסוד של הזהות היהודית ושל המורשת היהודית והלאומית. המשרד מכיר גם בחשיבות של שיח פתוח בין מגזרים שונים לצורך השגת מטרה זו. כך פעלנו וכך נמשיך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ