אחרי הפריצה והסכסוך, ויקימדיה והארכיונים הודיעו על שיתוף פעולה

שלושה חודשים אחרי ש"שוחררו" בלי רשות עשרות אלפי צילומים היסטוריים ממאגרי התמונות של הארכיון הציוני, ויקימדיה ואיגוד הארכיונים חתמו על הסכם להנגשת חומרי ארכיון לציבור הרחב

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קיטלוג תמונות בבית אריאלה, בנובמבר
עופר אדרת
עופר אדרת

הגישה של הציבור הרחב לחומרים השמורים בארכיונים בישראל תורחב ותשודרג תוך מאמץ לפתוח כמה שיותר חומר "בצורה חופשית וזמינה", כך סיכמו ביניהם שלושה גופים העוסקים במלאכה: ויקימדיה ישראל (העמותה המפעילה את "ויקיפדיה"), האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע (שבו חברים מאות ארכיונאים) והספרייה הלאומית.

ההסכם נחתם אתמול (שני), שלושה חודשים לאחר המריבה המתוקשרת שפרצה בין ויקימדיה לאיגוד סביב הבעלות על עשרות אלפי תמונות היסטוריות, שבוויקימדיה טענו כי הארכיונים מחויבים לפי החוק להנגישן לציבור. בין השאר ייפתחו חומרי ארכיון שמוגדרים "נחלת הכלל" ושנמצאים כבר כיום באינטרנט, אך עד כה הגישה אליהם היתה מוגבלת (בין היתר באמצעות "סימן מים", רזולוציה נמוכה או גביית תשלום). לצד זאת, הארכיונים יפעלו להעלות לרשת כמה שיותר חומרים חדשים ברישיון פתוח — כך שכל אחד יוכל להשתמש בהם ללא מגבלה.

תמונות מארץ ישראל, לפני קום המדינהצילום: זולטן קלוגר/ארכיון המדינה

ויקימדיה תסייע לארכיונים לבצע דיגיטציה של החומרים שלהם, להנגיש ולשלב אותם במיזמי העמותה, ובראשם האנציקלופדיה המקוונת הפופולארית. גם הספרייה הלאומית תשתתף במאמץ ההנגשה ותפעל להרחבת הנגישות לציבור של אוספים ארכיוניים בנחלת הכלל, שהועלו לפרויקט הממשלתי "רשת ארכיוני ישראל".

בנובמבר "פרצו" אנשי ויקימדיה למאגרים של כמה ארכיונים מרכזיים, בהם הארכיון הציוני, ארכיון המדינה, לשכת העיתונות הממשלתית, ארכיון קק"ל וארכיון הפלמ"ח, ו"שחררו" מהם כ-28 אלפי תמונות, שלפי הבדיקה של ויקימדיה היו בנחלת הכלל והשימוש בהן לא אמור היה להיות מוגבל. חלק הארכיונים, ובראשם הארכיון הציוני, כעסו מאוד על הפעולה הזאת, וכינו אותה "אלימה" ו"גנבה בלילה".

כעת, במסגרת ההסכם, פרסמה ויקימדיה התנצלות על התנהגותה כלפי כמה ארכיונים. "אנו מצרים על המצב שנוצר כתוצאה מהיעדר תקשורת בין הארכיונים לוויקימדיה ישראל. תפיסות עולם ותרבות ארגונית שונה פגעו בדיאלוג ועיוותו את הבנת הכוונות של הארכיונים ושל עמותת ויקימדיה ישראל. לא כך היו אמורים הדברים להתנהל". ויקימדיה כתבה עוד כי היא "מבקשת להתנצל בפני כל מי שמצא עצמו נפגע עקב כך" והתחייבה כי בעתיד לא תפעל באופן חד צדדי להנגשת חומרים השמורים בארכיונים. האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע הודיע, מצדו, כי הוא "מצר על היענות לקויה של ארכיונים לפניות צוות ויקימדיה להעמיד את חומריהם בנחלת הכלל".

תמונות אחדות מארץ ישראל, שפורסמו בפרויקט ההנגשהצילום: זולטן קלוגר/ארכיון המדינה

בהסכם נכתב כי הליך פתיחת חומרי הארכיון לציבור ייעשה ביתר רגישות, "תוך כיבוד זכויות מפקידי החומר וחוקי מדינת ישראל, ומתוך הערכה למאמץ הגדול המושקע בקליטת החומרים הללו, תחזוקתם והנגשתם". עוד נכתב בהסכם כי הגופים מקווים לזכות לשיתוף פעולה של ארכיונים רבים ככל האפשר, "מתוך הבנת התועלת הגלומה בו לציבור בארץ ובעולם". שני הגופים הודיעו שהם מעוניינים "לפתוח דף נקי" בין הצדדים. 

מיכל לסטר, מנכ"לית עמותת ויקימדיה, אמרה ל"הארץ" שהיא מקווה מאוד ששיתוף הפעולה יישא פירות: "יש רצון של הארכיונים עצמם לעשות שינוי תפיסה ולקדם את הנושא, כדי ליצור חשיפה גדולה לפריטים השמורים בארכיונים שלהם". ואילו דודו אמיתי, יו"ר איגוד הארכיונים, אמר כי "המגמה תהיה להרבות בחשיפה ולהעמיד חומרים לרשות הציבור". לדבריו, בשלב הראשון יצטרכו הארכיונים לפתור כמה בעיות טכניות ומשפטיות, בין היתר בנושאי זכויות יוצרים. כמו כן, ארכיונאים שונים יידרשו להתגבר על חשדנותם כלפי הפרויקט המשותף, אשר מקורה ב"תקרית הפריצה למאגרי התמונות", כדבריו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ