משרד האוצר מתנגד להגדלת התוספת לקצבת הנכים הקשישים

נכים לאחר גיל הפרישה זכאים כיום למחצית מהתוספת לקצבת הנכות. לפי הודעת המדינה לבג"ץ, קבלת העתירה תגרום לביטול התיקון לחוק שאפשר את הגדלת הקצבאה לנכים שאינם קשישים

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חסימת כביש בתל אביב בהפגנת נכים, באוקטובר
לי ירון

המדינה מתנגדת להגדיל את הקצבאות עבור כ-70 אלף נכים קשישים, שקיבלו רק מחצית מהתוספת לקצבת הנכות - כך הודיעה לקראת הדיון בבג"ץ שיתקיים היום (חמישי). בעקבות הפעימה הראשונה במתווה העלאת הקצבאות, נכים אלו מקבלים 235 שקל לחודש, בעוד שנכים שאינם קשישים זכאים ל-470 שקל.

במשרד האוצר הודיעו בתגובה לעתירה שהגישו "כן לזקן - לקידום זכויות הזקנים" ו"המרכז לעיוור בישראל" כי העלאת קצבאות הנכות לקשישים תביא "לביטול תוספת תקציבית חסרת תקדים לקצבאות הנכות". משרד האוצר מסביר בתגובתו כי אם בג"ץ יורה על השוואת הקצבאות, יהיה צורך לבטל את כל התיקון לחוק שקבע את מתווה העלאת הקצבאות. "משמעות מתן הסעד המבוקש היא הרעת מצבם של מאות אלפי אנשים עם מוגבלות, אשר יפסיקו לקבל מכוח תיקון החוק דנן תוספות בנות אלפי שקלים", נכתב.

חסימת צומת עזריאלי בתל אביב בהפגנת נכים, באוקטוברצילום: תומר אפלבאום

עוד נכתב בתגובה כי במשרד האוצר שוללים את טענת העותרים, שלפיה החוק מפלה בין אנשים עם מוגבלות לאחר גיל הפרישה לבין אנשים עם מוגבלות לפני גיל הפרישה. גם בתגובה מטעם הכנסת נכתב כי דין העתירה להידחות, וכן שהתיקון לחוק כלל תוספת מטיבה לאוכלוסייה שבלעדיו לא היתה זוכה לתוספת כלל.

"כן לזקן" ו"המרכז לעיוור בישראל" כתבו בעתירה כי "אין חולק על כך, שזקנים נכים אינם נופלים בצרכיהם מנכים שאינם זקנים, נהפוך הוא". לפי העותרים, "מדובר באפליה אסורה, אשר אין לה כל הצדקה".

עוד כתבו העותרים כי "האפליה בתיקון מקורה בגילנות מובנית בתפיסת מוסדות השלטון". לדבריהם,  גילנות היא אפליה מקובלת ביותר בקרב מקבלי ההחלטות. "העותרות יטענו כי הגיעה העת לקבוע באופן מפורש וחסר פשרות, כי גילנות, כמו כל אפליה פסולה אחרת, אסורה בדין הישראלי ויש לשרש אותה מן היסוד", נכתב

היועצת המשפטית של "כן לזקן", עו"ד יפעת סולל, אמרה כי "מדובר באפליה מבישה, שהיא חלק מתופעה קשה ומקיפה של אפליית זקנים בישראל. תופעה שממשלת ישראל, לא רק שאינה נאבקת בה, היא מלבה אותה כל העת". לדברי סולל, "אפליית הנכים הזקנים, שאינם חוסמים כבישים ולכן אינם מגיעים לכותרות, היא אות קלון לממשלה ולכנסת ישראל, אשר רואות באפליה על רקע גיל התנהגות סבירה".

מהארגון "נכה לא חצי בן אדם" נמסר: "אנו נגד הפליית הנכים הקשישים ותומכים בהענקת תוספת שווה לכולם. הנסיון של משרד האוצר להפחיד בביטול החוק ולשסות אוכלוסיות נכים זו בזו, הוא פשוט בזיון אחד גדול".

נציגי ארגוני הנכים, ההסתדרות, הממשלה והכנסת סיכמו בספטמבר 2017 כי המדינה תעלה את הקצבה באופן מדורג ל-4,000 שקל, אך לא כללו בסיכום את הנכים הקשישים. נציגי ארגוני הנכים ושר הרווחה חיים כץ דרשו ממשרד האוצר להגדיל את כלל תקציב הקצבאות כדי להעלות את הקצבה גם לאוכלוסייה זו, אולם האוצר הסכים להגדיל את קצבאותיהם רק במחצית הסכום.

כדי לפנות תקציב להגדלת קצבאות הנכים הקשישים, המדינה הפחיתה את התוספת לנכים כך שהקצבה שלהם תהיה 3,700 שקל. ההבדל בין נכים קשישים לנכים שאינם קשישים נובע מחוק הביטוח הלאומי שקובע כי אדם לא יכול לקבל יותר מקצבה אחת, גם אם הוא קשיש ונכה. עם זאת, המדינה שינתה לפני כמה שנים את החוק וקבעה שנכים שהגיעו לגיל פרישה וקצבת הזקנה שלהם נמוכה מקצבת הנכות שקיבלו, יהיו זכאים לגמלת זקנה לנכה בנוסף לקצבת הזקנה. בנוסף, בג"ץ קבע ב-2009 כי המדינה לא יכולה להפלות בין נכים לקשישים נכים, אך אפשר למדינה לתקן את האפליה באופן מדורג. כעת טוענת המדינה שהעלאת הקצבה לקשישים נכים במחצית מקצבת הנכות הכללית תיחשב לתיקון מדורג כפי שאישר בג"ץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ