בחינת המיצ"ב הראשונה השנה נערכה היום, על רקע מחאת מורים והורים

המחאה החלה עקב חשיפת TheMarker שלפיה משרד החינוך טען שמנהלים הטו תוצאות מבחנים. ועדי הורים קראו להחרמת הבחינות, ובחלק מהערים התרחשו שיבושים. משרד החינוך: ברוב בתיה"ס היתה נוכחות של 90%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בחינה בבית ספר, ב-2017

בחינת המיצ"ב הראשונה לשנת הלימודים הנוכחית נערכה היום (שלישי) בבתי הספר היסודיים (כיתות ה') ובחטיבות הביניים (כיתות ח'). הבחינה, שבמסגרתה נבדקים הישגי התלמידים בתחומים שונים, התקיימה השנה על רקע מחאות מצד הורים, מורים ומנהלים, שטוענים כי המבחן גורם להתמקדות בניסיון לשפר את הציון הבית-ספרי על חשבון התלמידים והצוות החינוכי.

מורים והורים מדווחים על שיבושים משמעותיים בקיום המבחנים. לפי הדיווחים, בארבעה בתי ספר בבת ים הגיעו תלמידים בודדים. בנוסף, משרד החינוך אישר שדימונה אחוז הנוכחות בבתי הספר שבהם מתקיימת בחינה עומד על 60%.

חטיבת הביניים יד גיורא בהרצליהצילום: תומר אפלבאום

ועדי הורים בערים שונות קראו בימים האחרונים להורים שלא לשלוח את ילדיהם לבית הספר ביום קיום הבחינות. "אנו קוראים לכל ההורים לשתף פעולה ולא לשלוח את הילדים ביום המיצ"ב", כתבה ורד דנינו, העומדת בראש ועד ההורים העירוני של בת ים. ועד ההורים המרכזי בתל אביב פרסם הצהרה דומה: "ועד ההורים המרכזי תל אביב-יפו קורא שלא לשתף פעולה עם מבחני המיצ"ב במתכונת הנוכחית עד למציאת דרך פדגוגית/חינוכית מותאמת לזמן הנוכחי", נכתב בעמוד הפייסבוק של הוועד.

משרד החינוך מסר כי הנוכחות בבחינה עמדה על כ-90%, "למעט מקומות נקודתיים בהם הורים בחרו לקחת את החוק לידיים ולמנוע מילדים להגיע אל בית הספר כדי להיבחן". המשרד ציין כי שיבושים בבחינה היו ברמת גן, בת ים, דימונה ורמת השרון. 

הסתדרות המורים הכריזה לפני כחודש על סכסוך עבודה, במחאה על החלטת משרד החינוך להמשיך לקיים את מבחני המיצ"ב. "במקום לשמש כלי עבודה לסיוע הצוות החינוכי, מבחני המיצ"ב מסכלים את יכולתו של הצוות החינוכי לפעול", נמסר אז מההסתדרות. בשבוע שעבר אסר בית הדין לעבודה בתל אביב על המשך קיום העיצומים.

בארגון המנהלים "מנהיגים" הביעו היום מחאה על קיום מבחני המיצ"ב. "צר לנו כי המשרד בחר שלא לגלות הבנה והקשבה לפניית מנהלי בתי הספר בישראל, ונמנע מלהקפיא את מבחני המיצ"ב בשנת הלימודים הנוכחית".

מחאות על קיום המיצ"ב מגיעות על רקע חשיפת TheMarker לפני כחודשיים, שלפיה משרד החינוך גנז את תוצאות מבחני המיצ"ב באנגלית ובמתמטיקה בבתי הספר היסודיים. לפי הטענות, מנהלים בבתי הספר היסודיים הטו את התוצאות באמצעות העברת רשימות מנופחות של תלמידים בעלי לקויות למידה קשות, כביכול. לפי כללי משרד החינוך, תוצאות המבחנים של התלמידים הללו אינן משוקללות בממוצע הציונים של תלמידי בית הספר. ניפוח הרשימה מאפשר לנפות תלמידים חלשים, ובכך לשפר את הציון הבית-ספרי. הפרסום כלל האשמות מצד משרד החינוך נגד מנהלי בתי הספר והמורים, והדבר עורר גל מחאות כנגד קיום המבחן.

ממשרד החינוך נמסר: "כדי להפחית את העומס מבתי הספר ולשם העמקה ויצירת רצף בלמידה, החליט המשרד שלא לפרסם את נתוני המיצ"ב ברמה הבית-ספרית. במקביל, הוא פועל בימים אלה להקים ועדה שתבחן את מודל ההבחנות של המיצ"ב. ועדה זו תפתח שעריה לשמוע את הציבור הרחב, ובכלל זה את ציבור ההורים".

הבחינה היום היא בתחום הבנת הנקרא לתלמידים דוברי עברית. בשבוע הבא תיערך בחינה בהבנת הנקרא לדוברי ערבית, ובהמשך ייערכו מבחנים באנגלית, מדעים ומתמטיקה. מדי שנה משתתפים בבחינת המיצ"ב כשליש מבתי הספר.

לפני כשבועיים הודיע משרד החינוך כי הוא מקפיא את פרסום נתוני המיצ"ב של בתי הספר שקיימו את הבחינה בשנת הלימודים הקודמת. נתוני המיצ"ב של בתי הספר - המאפשרים להשוות בין רמת הלימודים בבתי הספר השונים - היו אמורים להתפרסם במהלך חודש מארס, כמדי שנה. נתוני המיצ"ב בפילוח לפי רשות מקומית יפורסמו כרגיל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ