איילת שקד: הימין החדש יתמוך בפונדקאות אלטרואיסטית ללהט"בים

בהקלטה שלה משוחחת עם פעילים, שפורסמה בכאן ב', התנתה שרת המשפטים את תמיכתה בפונדקאות לאוכלוסייה הגאה בכך שלא תהיה מסחרית. כיום פונדקאות אפשרית רק לזוגות סטרייטים ולנשים יחידניות

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד בכנס בתל אביב, השבוע
לוגו הארץ
הארץ

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה בכנס פעילים כי מפלגתה, הימין החדש, תתמוך בפונדקאות ללהט"בים באופן אלטרואיסטי - כך לפי הקלטה שפורסמה הבוקר (שלישי) בכאן ב'. שקד אמרה: "סיכמנו שנלך לפי ועדת מור יוסף, שקבעה שפונדקאות מסחרית תתאפשר לנשים כתחליף לרחם כי זה בא לפתור בעיה רפואית. פונדקאות להט"בים תתאפשר בצורה אלטרואיסטית. אם יש לזוג ידידה שרוצה לעשות להם טובה אז זה יתאפשר".

כיום זכאים להליך פונדקאות בישראל זוגות המורכבים מאיש ואשה תושבי ישראל וכן נשים יחידניות תושבות ישראל, במקרים שבהם לאם המיועדת יש בעיות רפואיות שבגללן אינה יכולה להיכנס להריון או לשאת אותו. ישראלים המבקשים להתחיל הליך פונדקאות בישראל נדרשים לקבל אישור זכאות מוועדת הפונדקאות במשרד הבריאות. בשלב הראשון נבחנת בוועדה זכאותם לפי הוראות חוק הפונדקאות, ובשלב השני מאושר ההסכם שנחתם בין ההורים המיועדים לבין הפונדקאית.

הפגנת קהילת הלהט"ב בתל אביב, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

בדצמבר האחרון הודיעה המדינה לבג"ץ, בתגובה לעתירה בנושא שהגישו איתי ויואב פנקס-ארד באמצעות עמותת "אבות גאים" ועורך הדין חגי קלעי, כי החליטה לא לאפשר לזוגות הומואים להביא ילדים באמצעות הליך פונדקאות. אחד הנימוקים לעמדת המדינה היה שראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, סבור כי בשלב זה אין היתכנות פוליטית לחקיקה שתאפשר זאת. 

ועדת מור יוסף של משרד הבריאות, שסיימה את עבודתה ב-2012, המליצה בין היתר כי הומואים ונשים רווקות יוכלו לעבור טיפולי פונדקאות בישראל; שנשים נשואות יוכלו לשמש כפונדקאיות; שגבר נשוי והמאהבת שלו יוכלו לקבל טיפולי פריון מבלי שהדבר ייוודע לאשתו של הגבר; וכן שתיפתח אפשרות לתרומת זרע מזוהה - במסגרתה כשיגיע הילד לגיל 18 יוכל לקבל פרטים על התורם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ